Pakistanský minister zahraničných vecí Šáh Mahmúd Kurajší v utorok vyhlásil, že stanovisko indického ministerstva obrany o údajne náhodnom odpálení rakety na jeho územie považuje za „neúplné" a vo veci už kontaktoval Bezpečnostnú radu OSN.

India prehodnocuje postupy

Indické ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že prehodnocuje svoje štandardné operačné postupy pre zbraňové systémy a okamžite napraví všetky nedostatky po minulotýždňovom incidente. Čína v pondelok vyzvala svojich juhozápadných susedov, aby sa v budúcnosti vyvarovali podobných incidentov. „Pakistan a India sú dôležitými krajinami južnej Ázie, nesú zodpovednosť za udržiavanie regionálnej bezpečnosti a stability," povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Bol to omyl

India uvádza, že raketu na územie Pakistanu omylom odpálili minulú stredu počas bežnej údržby systému. Tento incident označilo Naí Dillí za „nesmierne poľutovaniahodnú nehodu". Incident si nevyžiadal žiadne obete.

Hoci sa napätie medzi Indiou a Pakistanom v posledných mesiacoch upokojilo, vojenskí experti varovali pred rizikom nehôd alebo nesprávnych výpočtov zo strany týchto krajín, ktoré vlastnia jadrové zbrane. India a Pakistan medzi sebou bojovali od roku 1947 v troch vojnách.

Ďalšie dôležité správy

„Putinove kontúry tváre sa v priebehu rokov viditeľne zmenili. Zatiaľ čo sú naše tváre prirodzeným starnutím užšie, tá jeho je širšia a bacuľatejšia,“ vysvetlil doktor Lambe z kliniky Reflect v Manchestri pre denník The Sun.
Neprehliadnite

India nekritizuje inváziu Ruska. Aké na to môže mať dôvody?