Kategorizačná komisia ministerstva zdravotníctva rozhodla, že zdravotné poisťovne budú od marca budúceho roka za liek na vrodenú genetickú chybu platiť maximálne 2 259 eur. Pacienti si majú za 250-miligramové balenie doplácať 969 eur. Keďže je tento liek dávkovaný podľa hmotnosti pacienta, napríklad päťročný Jakub Škorvánek zo Žiliny potrebuje tri balenia na mesiac, čo predstavuje výdavok z rodinného rozpočtu 2 907 eur.

Rodičia malých pacientov hovoria, že ide o likvidačné sumy, ktoré by si nemohli dovoliť mesačne hradiť ani rodiny z vyšších sociálnych vrstiev, nieto s nižším príjmom. „Nehovoriac o tom, že dvaja z našich chlapcov žijú len s jedným z rodičov,“ dopĺňa ich právna zástupkyňa Lucia Bajzová. Podľa nej bez pomoci ľudí, ktorí budú ochotní prispieť na liečbu štyroch chlapcov, im toto rozhodnutie de facto odoprie prístup k jedinej vhodnej liečbe na ich ochorenie.

Rokovania s výrobcom

Ministerstvo výšku úhrady stanovilo podľa cien, aké výrobca už teraz poskytoval zdravotným poisťovniam. Ako povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, v nádeji, že bude ochotný spolupodieľať sa na nákladoch tejto mimoriadne finančne náročnej liečby. „Avšak tlak, ktorý výrobca vytvára, nenasvedčuje tomu, že mu ide o pacienta, pretože nie je ochotný výšku doplatku kompenzovať. Aj napriek tomu, že mu to zákon umožňuje a využíva všetky možné prostriedky k maximalizovaniu svojho zisku, kde sa pacient opäť stáva rukojemníkom,“ dodáva.

Rezort hovorí, že pokračujú v diskusii s výrobcom. Podľa zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku pre Slovensko Bronislava Čika dohodu nemá zmysel uzatvárať. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa