Text bol v piatom odseku doplnený o vyjadrenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Zelenú od Európskej liekovej agentúry (EMA) dostalo minulý rok viacero generických liekov. Azda najočakávanejšie boli medzi nimi štyri kópie drahých tabliet Glivec s účinnou látkou imatinib. Užívajú ho deti a dospelí na liečbu leukémie. 

Registrované generiká sú náhradami originálov, ktorým nedávno vypršali patenty. Generické lieky, ktoré kopírujú účinnú látku z tých pôvodných, sú zvyčajne lacnejšie, ich výrobcovia totiž nemusia investovať do výskumu. „Maximálna cena generického lieku musí byť podľa zákona aspoň o 35 percent nižšia ako maximálna cena originálneho lieku,“ spresnila pre TREND.sk Judita Smatanová zo zdravotnej poisťovne Union. 

Výrobcovia sa pri strate patentu na svoj originál najviac obávajú úbytku užívateľov. V prípade Glivecu sa na Slovensku obavy zatiaľ nepotvrdili. „Všetci pacienti, ktorým sme uhradili liečbu imatinibom, spĺňali indikačné obmedzenia na plnú úhradu originálneho lieku a nebolo nutné z dôvodu doplatku prestaviť ich na generikum,“ uviedla pre TREND.sk hovorkyňa poisťovne Dôvera Monika Šimunová. 

„Nástupom generík na trh sa počet poistencov Union ZP, ktorým bol pôvodne predpisovaný Glivec, výrazne neznížil,“ dodala J. Smatanová. 

Vzhľadom na  to, že  originál ešte v niektorých oblastiach chráni patent, bolo použitie generika v roku 2013 obmedzené len na úzku skupinu diagnóz, vysvetľuje Alena Michalicová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Možnosti širšieho použitia generických liekov sa budú  rozširovať  v nadväznosti na  exspiráciu národných a európskych patentov s určením pre Slovenskú republiku,“ dodáva. Z 315 poistencov VšZP, ktorí boli minulý rok liečení originálnym liekom Glivec, prešli na liečbu generikom štyria.

Pacienti s leukémiou o lacnejšie lieky nestoja. Kraľuje originál

Chlapec Aamir Sheikh má leukémiu. Na liečbu užíva generiká. Zdroj: SITA / AP

Balenie Glivecu, v ktorom je 60 tabliet po sto miligramoch účinnej látky stojí na Slovensku 1181 eur. Na to aby ho poisťovňa preplatila celý, musí byť pacientovi predpísaný v špecializovanom zariadení a len v určitých indikáciách. Nakoniec jeho užívanie musí schváliť ešte aj poisťovňa. 

Nové generikum Imatinib Actavis, ktoré schválila EMA a dostalo sa následne aj do kategorizácie, je lacnejšie. Dvojnásobné balenie s rovnakou gramážou účinnej látky stojí 1536 eur. Aj tento liek však musí schváliť poisťovňa. 

Náhrad s imatinibom pribudlo u nás minulý rok viacero a to na základe decentralizovanej registrácie. Povolenie im teda za Slovensko vydával Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Z nich sa päť s rôznymi gramážami dostalo aj do kategorizácie, kde sú aktuálne bez doplatkov. Celkovo je v súčasnosti na Slovensku registrovaných dvanásť rôznych generík Glivecu. 

Ostatné generiká, ktoré v roku 2013 registrovala EMA, markantné zmeny v cenách nepriniesli. U nás sa z nich dostalo do kategorizácie celkovo šesť. Sú medzi nimi o desať eur lacnejšie varianty lieku MicardisPlus, ktorý pomáha pri hypertenzii. Ide o Actelsar HCT a Tolucombi. 

Glivec vyrába švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis. Je jedným z jej najpredávanejších produktov, v roku 2012 suma z celosvetového predaja dosiahla približne 4,7 miliardy dolárov. V súčasnosti vyvíja Novartis dva nové lieky na leukémiu.