Prečo nie sú diplomatické mierové rokovania na programe dňa a nemožno ich zrejme očakávať ani v blízkej budúcnosti, prečo sa podstata diplomacie dostala do úzadia a ako sa nakoniec sankcie voči Rusku obrátili aj proti Európe. O tom v rozhovore pre TREND hovorí bývalý diplomat a niekdajší veľvyslanec vo Francúzsku, profesor Petr Drulák. Zdôrazňuje, že diplomacia musí byť založená na pragmatických dohodách, aby odvrátila ešte väčšie tragédie.

Kto sa v uplynulých mesiacoch reálne usiloval o zastavenie konfliktu na Ukrajine?

Z toho mála, čo občas počujeme, tak je zrejmé, že minimálne spočiatku sa o nejaké mierové iniciatívy pokúšal francúzsky prezident E. Macron, ktorý bol v kontakte s ruským prezidentom V. Putinom aj s ukrajinským prezidentom V. Zelenským. Myslím si, že bol partnerom pre oboch. Obávam sa však, že prezident Macron si z toho v určitej chvíli začal robiť skôr PR a potom začal do médií hovoriť, čo všetko Putinovi povedal a ako mu vysvetlil, čo má a nemá robiť, ale takto sa diplomacia nerobí.

Boli takéto snahy aj zo strany iných krajín?

V posledných mesiacoch ma zaujala napríklad úloha Turecka, keď prezident R. T. Erdogan bol hlavným hráčom, ktorý pomáhal pri dohode o vývoze ukrajinského obilia. Presne plnil úlohu niekoho, kto dokáže hovoriť s oboma stranami, a nielenže s nimi hovorí, ale nakoniec to má aj nejaký reálny výsledok. Z tohto hľadiska vidím tureckú iniciatívu ako dôležitú. Nevylučujem, že sú nejaké ďalšie iniciatívy, o ktorých nevieme. Vieme napríklad, že generálny tajomník OSN A. Guterres podnikol cestu, ale nie som si istý, či mala nejaký reálny výsledok. Takže keď by som to mal zatiaľ zhodnotiť, tak najúspešnejším diplomatom bol turecký prezident.

Nepremeškal sa teda nejaký zlomový bod v rámci diplomacie, ktorý mohol smerovať k mierovým rokovaniam?

Zlomový bod zatiaľ nebol. Dôležitými hráči tohto konfliktu sú Rusko, Ukrajina a Spojené štáty americké. A mám dojem, že Spojené štáty rezignovali na diplomaciu. Pokiaľ chcete dôjsť k mieru, tak sa k nemu dá prísť rokovaniami, diplomaciou. Myslím si, že Američania voči Rusku už dlhšiu dobu žiadnu diplomaciu neuskutočňujú. Tým, samozrejme, nechcem ospravedlňovať kroky Ruska. Rusko bezpochyby porušilo medzinárodné právo, urobilo veci, ktoré sa robiť nemajú. Neznamená to ale, že by sme mali zabudnúť na úlohu USA, pretože sú stále najmocnejšou krajinou sveta, majú určitú zodpovednosť a mali by byť schopné fungovať aj ako diplomatický aktér.

Bohužiaľ, to sa nedeje. To, že sa situácia na Ukrajine dostala až do tej tragédie, ktorej čelíme dnes je na na jednej strane zodpovednosť V. Putina, tá je nespochybniteľná, ale je to takisto zlyhanie americkej diplomacie.

Možno prirovnať súčasný konflikt na Ukrajine k niektorému z vojnových konfliktov v minulosti?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa