• Víťazom je koalícia Progresívne Slovensko - Spolu s 20,11 percentami
  • Na druhom mieste sa umiestnil Smer s 15,72 percentami
  • Tretí skončili kotlebovci s 12,7 percentami
  • KDH získalo 9,69 percenta
  • SaS získala 9,62 percenta
  • OĽaNO získalo 5,25 percenta
  • Účasť dosiahla 22,74 percenta

Eurovoľby 2019
Infogram
Eurovoľby 2019 - mandáty
Infogram

Priebeh eurovolieb a reakcie sme sledovali online

00:34 Noví europoslanci

Slováci si v eurovoľbách zvolili 14 europoslancov. Sú nimi Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Martin Hojsík (koalícia PS - Spolu), Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel (Smer-SD), Milan Uhrík, Miroslav Radačovský (ĽSNS), Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca (SaS) a Peter Pollák (OĽaNO). Lexmann sa mandátu ujme až po prípadnom vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

00:32 Európski ľudovci deklarovali víťazstvo v eurovoľbách

V novom zložení Európskeho parlamentu (EP) nebude existovať politická stabilita bez účasti Európskej ľudovej strany (EP). Po skončení eurovolieb to uviedol volebný líder EPP Manfred Weber. „Nebudeme spolupracovať s tými, ktorí chcú zničiť Európu,“ zdôraznil Weber počas tlačovej konferencie, na ktorej sa zúčastnil spolu s predsedom EPP Josephom Daulom. „Vyhrali sme voľby,“ povedal J. Daul novinárom.

00:30 v Británii vyhrala podľa predbežných výsledkov Strana Brexitu

Protieurópska Strana brexitu (BP) vedie podľa predbežných výsledkov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v Británii so ziskom 31,5 percenta hlasov, zatiaľ čo vládnuci konzervatívci sa prepadli až na piate miesto.

00:25 Najvyššia účasť bola v Bratislavskom kraji, najnižšia v Košickom

Najvyššia účasť v eurovoľbách bola v Bratislavskom kraji. Obálky si vo volebnej miestnosti prevzalo 31,55 percenta voličov. Vyplýva to z dát zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

Naopak, najnižšia účasť bola v Košickom kraji, kde si obálky vo volebnej miestnosti prevzalo 19,26 percenta voličov. Spolu sa volieb do Európskeho parlamentu v SR zúčastnilo 1 007 398 voličov. To predstavuje volebnú účasť 22,74 percenta. V mestách bola účasť vyššia, 24,52 percenta, a v obciach nižšia, 20,62 percenta.

00:03 V Bratislavskom kraji vyhrala koalícia PS-Spolu

Za jej kandidátov hlasovalo 36,28 percenta voličov, ktorí sa okresoch Bratislavského kraja eurovolieb zúčastnili. Druhým najpreferovanejším zoskupením u voličov v Bratislavskom kraji bola strana SaS, ktorá získala 14,72 percenta voličských hlasov, na treťom mieste skončil Smer-SD so ziskom 10,07 percenta. KDH volilo 8,43 percenta voličov, ĽSNS 8,21 percenta.

23:56 Pozrite si výsledky volieb vo vašej obci či meste

Kliknite sem.

23:44 Euro v reakcii na výsledky volieb do EP sa posilnilo

Euro v reakcii na výsledky eurovolieb na ázijských trhoch voči doláru sa posilnilo o 0,06 %, keďže scenár prelomového triumfu antisystémových strán sa zatiaľ nepotvrdil. Ani víťazný náskok Marine Le Penovej vo Francúzsku nie je taký výrazný, aby trhy negatívne zaskočil. Tvrdí to hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

23:08 Oficiálne výsledky

Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sa stala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu (20,11 percenta), za ňou nasleduje strana Smer-SD (15,72 percenta), tretia je ĽSNS (12,07 percenta). Do EP sa dostali aj kandidáti za KDH (9,69 percenta), SaS (9,62 percenta) a OĽaNO (5,25 percenta). Účasť v eurovoľbách dosiahla 22,74 percenta. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

22:40 Kandidáti PS - Spolu, SaS a KDH vylúčili spoluprácu s ĽSNS

Kandidáti SaS, Progresívneho Slovenska (PS) - Spolu a KDH vylúčili spoluprácu s ĽSNS na pôde Európskeho parlamentu. Povedali to v nedeľnej diskusii v priestoroch Európskeho informačného centra (EIC) v Bratislave. Kandidát spoločnej kandidátky Progresívneho Slovenska a Spolu Vladimír Bilčík vyhlásil, že si spoluprácu, či už na pôde slovenských alebo európskych inštitúcii v ich koalícii nevedia predstaviť.

22:26 Výsledky eurovolieb z polovice členských krajín EÚ: výhra štandardných strán

Podľa najnovšej aktualizácie (21:30), ktorá zohľadnila výsledky tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu (EP) už v 14, čiže polovici členských krajín EÚ, stále vedie stredopravicová Európska ľudová strana (EPP), ktorej prognózy dávajú 177 kresiel v 751-člennom zákonodarnom zbore EÚ.

Oficiálna stránka EP v projekciách obsadenia počtu kresiel podľa jednotlivých politických frakcií prisúdila EPP 177 mandátov (teraz má 217). Za ňou by sa umiestnila Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) so 147 mandátmi (186 v súčasnosti) a potom so 101 mandátmi Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) spoločne s platformou Obroda, za ktorou stojí francúzsky prezident Emanuel Macron.

Stále platí polepšenie pre frakciu Zelení / Európska slobodná aliancia (EFA), ktorá bude mať najmenej 69 kresiel (52 doteraz), za ňou nasledujú Európski konzervatívci a reformisti (ECR) s 59 mandátmi (mali 76). O dve kreslá menej a polepšenie voči súčasnému zloženiu EP zaregistrovala euroskeptická platforma Európa národov a slobody (ENF), ktorá doteraz mala 37 členov.

Tesne za ňou je rovnako euroskeptická frakcia Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) a ľavičiari zo skupiny Európska zjednotená ľavica a Severská zelená ľavica (GUE/NGL) by mali mať 42 poslancov. Zvyšok zvolených zástupcov do EP bude podľa týchto projekcií figurovať v skupine Ostatní (35) alebo Nezaradení (8).

22:11 Projekcia: ako by mohlo vyzerať nové zloženie Európskeho parlamentu

Oznámili oficiálne výsledky: Progresívci a Spolu zvíťazili, Smer prepadol

Európsky parlament 2019 Zdroj: EP

22:04 Víťazom eurovolieb v Poľsku je podľa exit pollu vládnuca strana PiS

Vládnuca pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS) zrejme zvíťazila v Poľsku vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa v tejto krajine konali v nedeľu. Vyplýva to z prieskumu medzi voličmi, ktorého výsledky priniesla tlačová agentúra AFP.

Vládnuci konzervatívci by mali podľa týchto údajov získať 42,4 percenta hlasov, čo predstavuje 24 z 51 kresiel prináležiacich Poľsku v EP. Zoskupenie opozičných liberálnych strán, vystupujúce pod názvom Európska koalícia (KE), sa podľa tzv. exit pollu inštitútu Ipsos umiestňuje na druhej priečke so ziskom 39,1 percenta hlasov, resp. 22 kresiel.

21:36 Odhad europarlamentu pripisuje volebný úspech zeleným a krajnej pravici

Tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré prebiehali od štvrtka do nedele, priniesli straty tradičným stranám, zatiaľ čo vyššie zastúpenie by mali mať zelení, ako aj krajne pravicové a populistické strany. Vyplýva to z prvých odhadov volebných výsledkov, ktoré zverejnil v nedeľu večer samotný EP.

Podľa prognózy založenej na údajoch z 11 členských krajín EÚ zostane v EP najsilnejším táborom stredopravicová Európska ľudová strana (EPP), ktorá by mala obsadiť namiesto doterajších 217 už len 173 kresiel. Stredoľavicovej Progresívnej aliancii socialistov a demokratov (S&D) predpovedajú pokles zo 186 na 147 kresiel.

Ľavicoví Zelení - Európska slobodná aliancia by si mali naopak polepšiť z 52 na 71 kresiel. Skupina Európa národov a slobody, ktorá združuje populistické a krajne pravicové strany z krajín ako Francúzsko a Taliansko, pravdepodobne obsadí 57 kresiel.

Napriek stratám tradičných strán budú mať v novom EP stále prevahu jasne proeurópske sily, ktorým predpovedajú zisk 493 zo 751 kresiel, komentuje tlačová agentúra AP.

21:12 Účasť v eurovoľbách bola zrejme najvyššia za posledných 20 rokov

Účasť v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa skončia v nedeľu večer, sa podľa predbežných údajov z 27 členských krajín EÚ približuje k 51 percentám. Oznámil to hovorca EP Jaume Duch Guillot, ktorého vyjadrenie priniesla tlačová agentúra AP.

Uvedený podiel je podľa neho najvyšší za posledných najmenej 20 rokov a predstavuje zvrat po rokoch sústavného poklesu. V predbežnej bilancii zatiaľ nie sú zarátané údaje z Británie, kde zvolení poslanci získajú mandát iba na obdobie do vystúpenia krajiny z EÚ. Právo rozhodovať o novom zložení EP malo tentoraz 426 miliónov voličov v 28 krajinách EÚ. Podľa Guillota bol zaznamenaný „veľmi významný nárast v účasti“, a to „úplne prvýkrát, odkedy sa v roku 1979 uskutočnili prvé eurovoľby“.

20:30 Predstavitelia viacerých politických strán, analytici a zástupcovia inštitúcii EÚ diskutujú o voľbách

V rámci neho budú diskutovať o neoficiálnych výsledkoch za Slovensko aj Európsku úniu. Vyvrcholením večera bude o 23-tej hodine oficiálne vyhlásenie výsledkov volieb do Európskeho parlamentu za Slovensko.

Poverený riaditeľ Kancelárie EP na Slovensku Dionýz Hochel sa na úvod večera poďakoval ľuďom, ktorí sa zapojili do kampane Tentoraz idem voliť. Tá mala za cieľ zvýšiť povedomie o európskych témach a zároveň účasť vo voľbách. „Tento večer patrí všetkým tým, ktorí nám pomohli k zvýšeniu volebnej účasti,“ dodal. Tá je podľa predbežných neoficiálnych odhadov viac než 20 percent.

Oznámili oficiálne výsledky: Progresívci a Spolu zvíťazili, Smer prepadol

Eurovoľby 2019 Zdroj: TASR

O účasti hovoril aj vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. „Myslím si, že je pre Slovensko dobrá správa, že účasť sa výrazne zvýšila. Ale súčasne to nie je dostatočne výrazne," uviedol s tým, že kým v posledných eurovoľbách volil na Slovensku každý ôsmy oprávnený volič, tento rok to bol pravdepodobne každý piaty. „Dúfajme, že sa to bude zlepšovať,“ konštatoval. Dôležité tiež podľa neho je, že podľa predbežných výsledkov bodovali proeurópske strany.

19:19 P. Pollák by sa mal stať prvým slovenským rómskym europoslancom

Najvyšší počet krúžkov zo strany OĽaNO získal Peter Pollák. Mal by sa tak stať prvým slovenským europoslancom rómskej národnosti. V reakcii na neoficiálne výsledky to uviedlo hnutie OĽaNO. „Vzhľadom na narastajúcu podporu fašistickej strany na Slovensku a hroziacu celoeurópsku hanbu z jej úspechu sme sa rozhodli urobiť krok, ktorý síce nebol práve populárny, ale považovali sme ho za správny. Na popredné miesto kandidátky sme dali Róma Petra Polláka,“ uviedlo OĽaNO s tým, že v jeho prospech sa neskôr vzdal kandidatúry aj predseda hnutia Igor Matovič.

18:59 Za skokana a prekvapenie eurovolieb označil sociológ KDH

Za skokana a prekvapenie volieb do Európskeho parlamentu (EP) označil Václav Hřích z agentúry AKO predbežné výsledky mimoparlamentnej strany KDH. Účasť na eurovoľbách je podľa neho pozitívnym signálom, že sa ľudia začínajú zaujímať o to, čo sa deje v Európskej únii. Avšak miera vedomosti ľudí o tom, čo všetko môže europarlament ovplyvniť, stále nie je podľa jeho slov „taká ako by mala byť“.

„KDH ako neparlamentná strana sa ako keby v prieskumoch vrátila k percentám, ktoré boli po voľbách do vyšších územných celkov. KDH dosiahlo vcelku dobrý výsledok, a to treba brať ešte do úvahy, že malo relatívne silnú konkurenciu,“ skonštatoval V. Hřích.

18:48 Sme rodina tvrdí, že eurovoľby sú pre Slovákov vzdialené

Hnutie Sme rodina si myslí, že pre slovenských voličov boli voľby do Európskeho parlamentu (EP) príliš vzdialené. Zároveň však ich výsledok rešpektuje a hlasy voličov si váži. „Vážime si tento prejav podpory a dôvery a naše hnutie neprestane pracovať na realizácii svojho programu, ktorého nosným pilierom ostáva pomoc bežným ľuďom. Ukázalo sa však, že pre slovenských voličov, ktorí musia často riešiť existenčné problémy, boli tieto voľby príliš vzdialené, o čom svedčí aj nízka volebná účasť,“ komentovala strana výsledok.

17:15 Politologička: Slováci chcú zotrvať v EÚ, koalíciu výsledky neovplyvnia

„Určite sa pod vyššou volebnou účasťou podpísala aj kampaň za účasť, ktorú podporovali rôzne nadácie,“ zhodnotila politologicčka Darina Malová pre TASR. Eurovoľby podľa nej však oslovili jasnými otázkami, a to či chcú Slováci ostať v Európskej únii (EÚ) a či Únia potrebuje reformovať.

16:18 Most voličov rešpektuje, pokračuje na domácej pôde

Rozhodnutie voličov parlamentná strana Most-Híd rešpektuje. Strana to uviedla na svojom profile na sociálnej sieti v reakcii na neoficiálne výsledky eurovolieb, podľa ktorých by nemala získať ani päť percent hlasov. Zároveň Most-Híd uviedol, že pokračuje na domácej pôde v prospech Slovenska aj Európskej únie. „Účasť v porovnaní s účasťou pred piatimi rokmi sa síce zvýšila, ale 80 percent voličov sa aj včera rozhodlo neovplyvniť chod európskych dejín. Ale smerovanie Únie ovplyvnia aj oni,“ uvádza sa vo vyjadrení strany. Svoj názor podľa Mosta-Híd nevyjadrili a „poskytli priestor aj tým, ktorí našu krajinu chcú vyviesť zo spoločenstva, vďaka ktorému sa aj na Slovensku žije lepšie, slobodnejšie a v mieri“.

15:24 Svetová agentúra AP: Do EP sa prvýkrát dostane slovenská krajne pravicová ĽSNS

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), krajne pravicový subjekt, ktorý má v slovenskom parlamente 14 kresiel, podľa očakávania prvýkrát získa kreslá v Európskom parlamente (EP), napísala v nedeľu americká tlačová agentúra AP na tému sobotňajších eurovolieb v SR. Táto strana otvorene obdivuje nacistický bábkový Slovenský štát z obdobia druhej svetovej vojny. Členovia strany používajú nacistický pozdrav, obviňujú Rómov z kriminality na Slovensku, Severoatlantickú alianciu (NATO) pokladajú za teroristickú organizáciu a chcú, aby SR vystúpila z tejto aliancie aj z Európskej únie, uviedla ďalej v článku svetová agentúra AP.

15:15 Účasť v prvých hodinách sa oproti roku 2014 zvýšila

Na Slovensku pozorovatelia predpokladajú, že hlasy odovzdalo v sobotu celkovo približne 20 percent voličov, čo je síce nízka účasť, no vyššia než 13 percent v roku 2014, čo bolo najmenej spomedzi všetkých krajín vo voľbách do EP od vstupu krajiny do EÚ v roku 2004, všíma si agentúra DPA.

15:10 Vo väzniciach volilo iba 2,63 percenta

V sobotňajších voľbách do EP v slovenských väzniciach zaznamenali len 2,63 percentnú účasť, pričom svoj hlas mohlo odovzdať viac ako 10.000 väzňov. TASR o tom v nedeľu informovala riaditeľka odboru komunikácie Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Katarína Nováková. „Volebné právo využilo 48 obvinených a 224 odsúdených, čo z celkového počtu 10 315 oprávnených voličov predstavuje 2,63 percentnú volebnú účasť. Najnižšia volebná účasť z oprávnených voličov bola v ústave Nitra-Chrenová - 0,47 percenta - a najvyššia zase v ústave Košice, a to 5,06 percenta. V súvislosti s voľbami neboli zaznamenané žiadne mimoriadne udalosti,“ konkretizovala ďalej K. Nováková.

14:11 Andrej Danko: Čas ukáže, že pán Kotleba v gardistickej uniforme len ublíži slovenskej národnej politike doma aj v zahraničí

14:06 Zuzana Čaputová: Ukázali sme, že budúcnosť Európy nám nie je ľahostajná.

13:35 Peter Pčolinský zo Sme rodina zrušil účasť v relácii Na telo na Markíze

Jeho strana Sme rodina podľa neoficiálnych výsledkov získala iba niečo vyše tri percentá. Informovala o tom stránka relácie na Facebooku.

13:22 Monika Beňová skritizovala kolegu zo Smeru Ľuboša Blahu za jeho výroky o Európskej únii.

Povedala to v relácii TV Markízia Na telo. Podľa nej im to voliči aj kvôli Blahovým vyjadreniam spočítali.

13:13 Ľubomír Petrák zo Smeru: PS - Spolu vyhrali aj vďaka doznievajúcej vlny z prezidentky Čaputovej

Poslanec Národnej rady a člen Predsedníctva strany Smer-SD Ľubomír Petrák uviedol, že výsledok volieb nemôže strana hodnotiť ako víťazstvo, pretože čísla hovoria jasnou rečou. „V týchto voľbách sme dostali zhruba o 20-tisíc hlasov viac ako v posledných eurovoľbách,“ povedal Petrák. Zároveň poznamenal, že je rád, že voliči ocenili proeurópsku orientáciu. Koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu vyhrala podľa neho preto, lebo doznieva euforická vlna po voľbe prezidentky.

12:54 Ábel Ravasz z Mosta: platíme daň za túto koalíciu

Predbežné neoficiálne výsledky do Európskeho parlamentu nemôže podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz hodnotiť pozitívne. Potvrdil, že strana chcela obhájiť svoju pozíciu. Zároveň je sklamaný, že v europarlamente nebude poslanec zastupujúci maďarskú menšinu. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Podľa Á. Ravasza je výsledok eurovolieb ovplyvnený aj tým, že viacero ich voličov nesúhlasí s koalíciou so Smerom-SD a SNS. „Platíme daň za túto koalíciu,“ vyhlásil podpredseda Mosta-Híd. Zároveň tvrdí, že predbežné neoficiálne výsledky sú „smutným stavom pre maďarskú menšinu“. Potvrdil, že strana sa bude musieť pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami pozrieť na to, čo sa stalo. „Teší ma, že účasť bola vyššia, aj keď ju stále vnímam negatívne,“ podotkol s tým, že voliť bol každý piaty Slovák.

12:27 Priemér Pellegrini: vyhralo proeurópske Slovensko

Predseda vlády Peter Pellegrini vyhlásil na Facebooku, že vyhralo proeurópske Slovensko. Výsledok Smeru nekomentoval.

12:25 SNS ľutuje, že ľudia uverili kotlebovcom

Slovenská národná strana (SNS) rešpektuje výsledky volieb do europarlamentu. „Je nám ľúto, že voliči národne a vlastenecky cítiaci uverili ĽSNS a ich hlas prepadne,“ uviedla vládna strana v reakcii na neoficiálne výsledky. Čas podľa SNS ukáže, že predseda ĽSNS Marian Kotleba ublíži slovenskej národnej politike doma aj v zahraničí. „Politika a svet nie sú o polarizácii a extrémizme. Žiaľ, sme svedkami, že sa to deje naľavo aj napravo, čo je zlá správa pre Slovensko do budúcna,“ napísala v stanovisku SNS.

12:22 Smer viní za neúspech Bratislavu

Výsledky volieb do europarlamentu znamenajú pre vládny Smer-SD dôvod na zamyslenie, ako odkomunikovať svoj program v mestách a mobilizovať voličov na vidieku, aby o Slovensku nerozhodovalo "iba hlavné mesto". Strana takto reagovala na neoficiálne výsledky. „Podľa našich predbežných analýz získala strana Smer-SD viac hlasov ako v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Neoficiálne čísla však naznačujú, že mobilizácia vo veľkých mestách, predovšetkým v Bratislave, odsunula stranu Smer-SD na druhú priečku v celkových číslach,“ uviedol v stanovisku na sociálnej sieti Smer-SD.

Stranu teší, že drvivú väčšinu hlasov dostali strany, ktoré chápu, že Európska únia je najlepšou alternatívou pre Slovensko a zárukou pokoja a prosperity pre občanov.

11:51 A. Kiska: ľudia potvrdili, že chcú zmenu

„Čakajú nás kľúčové parlamentné voľby, ktoré – pevne verím – prekreslia politickú mapu Slovenska v prospech demokratických síl.,“ napísal prezident na Facebooku.

11:45 Prvé mená možných europoslancov podľa televízie Markíza

Štyri mandáty PS - Spolu: Michal Šimečka a Jozef Mihál plus dvaja ďalší
Tri mandáty Smer: Monika Beňová plus dvaja ďalší
Dva mandáty ĽSNS: mená zatiaľ nie sú známe
Dva mandáty KDH: Ivan Štefanec a Miriam Lexmann
Jeden plus jeden mandát SaS: Lucia Nicholsonová, Eugen Jurzyca musí čakať na brexit
Jeden mandát OĽaNO: Peter Pollák

11:33 M. Beňová: Ani víťazstvo, ani porážka

Europoslankyňa za Smer Monika Beňová povedala v diskusii denníka Sme, že výsledok Smeru nepovažuje ani za výhru, ani za prehru.

11:30 A. Hlina: Sme dôležití aj pre zmenu, ktorá na Slovensko musí prísť

„Sme dôležití aj pre zmenu, ktorá na Slovensko musí prísť,“ reagoval na neoficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu. „Chcem sa poďakovať všetkým našim voličom, kandidátom, volebnému štábu, všetkým, ktorí k nášmu veľmi dobrému výsledku prispeli. Sme dôležitou časťou kostry systému parlamentnej demokracie. Pár dní si oddýchneme a smerujeme do parlamentného zápasu,“ uviedol Hlina s dôvetkom, že zápasiť budú "húževnato" a "vytrvalo".

11:04 M. Šimečka: Na Slovensku je možné uspieť s pozitívnou energiou

„Urobíme všetko preto, aby sme boli vaším silným hlasom v Bruseli a prinášali Európu na Slovensko,“ uviedol Šimečka. Zároveň sa poďakoval ľuďom za podporu a za to, že prišli voliť. Ľudia podľa PS ukázali, že chcú zmenu a záleží im na európskej orientácii krajiny. „Majú dosť osobných sporov a starého štýlu politiky. Naopak, ocenili, že sme sa spojili v mene vyššieho cieľa,“ reagovalo hnutie na sociálnej sieti. Predseda Spolu Miroslav Beblavý na svojom profile poznamenal, že koalícia PS – Spolu urobí všetko preto, aby takto dopadli aj parlamentné voľby. Podľa neho si ľudia zaslúžia lepšiu vládu.

Oznámili oficiálne výsledky: Progresívci a Spolu zvíťazili, Smer prepadol

Michal Šimečka Zdroj: TASR

10:59 SaS očakáva dva mandáty

Sloboda a solidarita predpokladá, že v nasledujúcom volebnom období bude mať strana v Európskom parlamente dvoch zástupcov. Poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová (SaS) na sociálnej sieti komentovala, že by bolo vhodné zhodnotiť eurovoľby "sebakriticky". „Osemdesiat percent občanov nevolilo a tiež ich príliš mnoho riskuje budúcnosť tým, že dávajú moc do rúk pohrobkom komunistov a nacistov. My, liberálni politici, by sme zas úprimne mali povedať, že sme ľudí nepresvedčili o tom, že voľby do EP sú dôležité. Je čo meniť, je čo naprávať,“ uviedla.

10:38 Ľubomír Galko: výsledok má ďaleko od úspechu

„Výsledok SaS je realistický - rátali sme s dvoma mandátmi. Ale zároveň treba povedať, že sme ďaleko od toho, aby sme výsledok SaS označili za úspech. Výsledky si v strane určite zanalyzujeme a prijmeme opatrenia, aby sme vo voľbách do NR SR dopadli lepšie“ napísal podpredseda SaS na Facebooku. Jeho strana podľa neoficiálnych výsledkov získala okolo desať percent.

10:07 V Belgicku voliči rozhodujú aj v regionálnych voľbách

V Belgicku sa v nedeľu okrem volieb do Európskeho parlamentu (EP) konajú aj federálne a regionálne voľby, v ktorých pozorovatelia očakávajú posilnenie flámskej krajnej pravice i dobré výsledky zelených. Krajina s 11 miliónmi obyvateľov patrí k najviac rozdeleným členským štátom EÚ. Holandsky hovoriaci voliči vo Flámsku a francúzsky hovoriaci voliči vo Valónsku a Bruseli si vyberajú vlastných kandidátov a strany. V Belgicku je aj menšie Nemecky hovoriace spoločenstvo.

9:50 Predseda KDH Alojz Hlina, ktorého strana by mala mať jedného europoslanca ďakuje voličom

9:42 Líder kandidátky PS - Spolu ďakuje voličom

9:22 Líder OĽaNO Igor Matovič zverejnil neoficiálne výsledky podľa vlastných zdrojov

Po sčítaní 95 percent okrskov, by PS-Spolu mohli získať štyri mandáty, Smer-SD tri, ĽSNS dva, rovnako dva KDH, SaS jeden plus jeden po brexite a OĽaNO jeden mandát.

9:02 V Európskom parlamente by malo mať Slovensko šesť strán

8:59 Neoficiálne výsledky

Podľa odhadov by koalícia PS - Spolu mohla mať 20,07 percenta. Druhý by mal skončiť Smer-SD so ziskom 15,69 percenta, tretia ĽSNS so ziskom 12,04 percenta.

Nasleduje KDH s 9,67 percentami, SaS a jej odhadovaných 9,6 percenta. Do EP by sa ešte malo dostať OĽaNO s 5,24 percentami. Parlamentné SNS, Most-Híd a Sme rodina by nemali dosiahnuť ani päť percent.

Odhady predpokladajú, že na Slovensku v eurovoľbách volilo okolo 20 percent ľudí. V minulých voľbách, ktoré sa konali pred piatimi rokmi, volilo 13 percent. Oficiálne výsledky volieb do EP zverejnia v nedeľu 26. mája o 23.00 hodine. Priebežné výsledky zverejňované nebudú. Slovensko si volilo 14 europoslancov.