Odborári počas rokovania tripartity netrvali na výške minimálnej mzdy na budúci rok, ale na dodržaní zákona, ktorý je platný, a z ktorého vychádza jej výpočet. 

„Pokiaľ akýkoľvek minister dokáže meniť zákon a ohýbať, ako sa mu to práve hodí, v tom prípade zákon nemá zmysel. A to je v demokratickej krajine neprípustné,“ myslia si zástupcovia zamestnancov združení v OZ KOVO. Vyhlásenie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina), v ktorom podľa nich zaútočil na postavenie odborov a spochybnil ich dostatočnú reprezentatívnosť ako súčasť tripartity ich znepokojilo.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) .FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Krajniakov pohár trpezlivosti pretiekol, búrlivá tripartita dala jasný odkaz

Ministrovi by odborári chceli pripomenúť, že reprezentatívnosť je téma, ktorá sa dá aplikovať aj na politických stranách. Aj pri nich je totiž zákonom stanovená hranica reprezentatívnosti. „KOZ má mandát od odborových zväzov na vyjednávanie. Účasť v tripartite je daná práve reprezentatívnosťou. Existuje minimálna stanovená hranica na to, aby bola organizácia dostatočne reprezentatívnou na to, aby bola súčasťou tripartity a rokovala s vládou,“ vysvetlili odborári. Táto hranica je viazaná aj rôznymi medzinárodnými dohodami.

„Politická strana nového ministra získala v posledných voľbách 8,24 percenta. Aj napriek tomu minister hovorí, že zastupuje všetkých zamestnaných ľudí na Slovensku. U odborárov, ktorí sú súčasťou tripartity, je to rovnaké,“ vysvetlilo OZ KOVO s tým, že hovoriť o zmenách v rokovaní tripartity znamená porušenie medzinárodných dohôd a zákona.