Predstavitelia Odborového zväzu (OZ) KOVO navrhujú zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 60 percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Bolo by to najmenej 680 eur v hrubom a 548 eur v čistom.

Zároveň poukazujú na sociálny rozmer minimálnej mzdy. Uviedli to na štvrtkovej tlačovej konferencii v Prešove.

„,Medzinárodné sociálne dokumenty, ako aj Ústava SR o výške odmeny za prácu hovoria, že za odvedenú prácu musí zamestnanec dostať spravodlivú mzdu, to znamená mzdu, ktorá jemu a jeho rodine zabezpečí dôstojnú životnú úroveň. Myslíme si, že na Slovensku sa dlhodobo tento záväzok zanedbáva," povedal člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.

„V čistom 527 eur, lebo to je disponibilná mzda, ktorá má byť na rok 2022, zďaleka nepokrýva každodenné náklady na tovary a služby, predovšetkým mladých rodín. Do 650 eur, to je interval, kde bude aj minimálna mzda 646 v hrubom, dostáva viac než 300-tisíc zamestnancov," dodal J. Balica a doplnil, že minimálne náklady ľudí na bývanie sú vo výške 350 až 400 eur.

Širšie súvislosti

Zvyšovaním minimálnej mzdy sa podľa jeho slov docieli zvyšovanie kúpnej sily obyvateľstva s následnou vyššou spotrebou a dopytom tovarov a služieb.

,,Pokiaľ nebudeme brať ohľad na sociálny rozmer mzdy pre zamestnanca, iba na ekonomický rozmer dôležitý pre akcionárov a majiteľov firiem, nikdy nedosiahneme návrat státisícov slovenských zamestnancov zo zahraničia a stabilitu mladých rodín tu doma," skonštatoval Balica.

Zvýšenie minimálnej mzdy by podľa neho nespôsobilo kolaps ekonomiky. Podiel mzdových nákladov na celkových nákladoch nie je taký enormne vysoký.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
Neprehliadnite

Budúcoročná minimálna mzda sa zvýši o 23 eur, bude na úrovni 646 eur mesačne

Krajniakov scenár

„Za posledných 15 až 20 rokov sa každý rok dookola hovorí o minimálnej mzde. Je to v podstate len zástupná téma. O nej by sme ani nemali hovoriť, zvyšovanie minimálnej mzdy by malo byť automatické, veď tu máme infláciu. Na budúci rok majú ísť energie o 15 percent hore. Mali by sme rozprávať o vylepšovaní pracovného prostredia alebo skracovaní pracovného prostredia," doplnil ekonomicko-sociálny analytik z Občianskeho združenia Pracujúca chudoba Ján Košč.

Nulový nárast mzdových zvýhodnení, takzvaných príplatkov na rok 2022, je podľa OZ KOVO neľudským zásahom do určitej satisfakcie pre zamestnanca za prácu v neštandardných podmienkach.

Analytik OZ Pracujúca chudoba Ján Košč a člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica počas tlačovej konferencie v Prešove 26. augusta 2021.
Zdroj: TASR
Analytik OZ Pracujúca chudoba Ján Košč a člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica počas tlačovej konferencie v Prešove 26. augusta 2021.

Na zasadnutí tripartity sa v pondelok 23. 8. rozhodlo o výške budúcoročnej minimálnej mzdy. Bude zachovaný automat z dielne ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina), a teda bude na úrovni 57 percent priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. V

absolútnom vyjadrení teda budú najchudobnejší zarábať 646 eur mesačne. To je o 34 eur menej ako v prípade, že by sa minimálna mzda počítala podľa vzorca predošlej vlády (60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov).

Ekonóm a analytik Róbert Chovanculiak z inštitútu INESS v Bratislave.
Neprehliadnite

Zákaz pracovať sa volá minimálna mzda. Na východe nie je reálne dať nezamestnanému tisíc eur

„Minimálna mzda na rok 2022 je výsledkom nedohody sociálnych partnerov, ktorých súčasťou sú aj zástupcovia odborov. Znamená to, že v tomto prípade automaticky vstúpil do platnosti mechanizmus vzorca stanovený v zákone o minimálnej mzde a jej výška zodpovedá sume 57 percent priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov," uviedla pre TASR hovorkyňa MPSVR SR Eva Rovenská.

Súčasná hodnota je kompromis

„Minimálna mzda sa v budúcom roku zvýši o 23 eur, čo znamená konečnú hodnotu 646 eur. Ide teda o kompromis zúčastnených strán, a nie návrh Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR," uviedla pre TASR hovorkyňa MPSVR SR Eva Rovenská.

Ako dodala, počas dvoch rokov sa im podarilo zvýšiť úroveň minimálnej mzdy rádovo o desať percent. „V období zaťaženom pandémiou to považujeme za úspešný krok vpred. V porovnaní so susednými štátmi má Slovensko najvyššiu minimálnu mzdu a rovnako patrí ku krajinám s jej najvyšším rastom," doplnila Rovenská.

MilanKrajniak.
Neprehliadnite

Slovensko nie je v mzdách tiger, skôr mačička. V hre je ich zmrazenie, rozhodne tretia vlna