„Podnikli sme preventívny krok: dočasné stiahnutie šijacích ihiel z predaja v našich obchodoch," uviedol hovorca siete supermarketov Woolworths. „Bezpečnosť našich zákazníkov je našou najväčšou prioritou," dodal.

Opatrenie prišlo práve v deň, keď austrálsky parlament v zrýchlenom konaní schválil legislatívu sprísňujúcu tresty pre ľudí, ktorým preukážu manipulatívne zásahy do potravín. Trest pre „potravinových teroristov", ako týchto páchateľov prezývajú austrálske médiá, sa zvýšil z desiatich na 15 rokov väzenia, informovala stanica ABC.

Niekoľko vlád austrálskych štátov tiež ohlásilo finančnú odmenu vo výške 100-tisíc austrálskych dolárov za informácie vedúce k zatknutiu ľudí, ktorí strčili ihly do ovocia, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Inšpirovali sa 

Škandál sa začal minulý týždeň, keď po celej krajine našli v jahodách, dodávaných do siete Woolworths z farmy v štáte Queensland, ihly na šitie. Odvtedy sa objavilo po celej Austrálii vyše 100 prípadov nálezu ihiel v jahodách, banánoch a jablkách.

To vyvolalo obavy, že prvé správy o ihlách povzbudili napodobňovateľov a „vtipkárov". Polícia v štáte Nový Južný Wales totiž zatkla malého chlapca po tom, čo sa polícii priznal, že ukryl ihly na šitie do jahôd - oznámila však, že jeho čin bol zrejme „kanadským žartom".

Chlapec bol podľa niektorých správ teda zrejme napodobňovateľom, a nie pôvodným páchateľom. Austrálski ministri povzbudzujú spotrebiteľov, aby naďalej kupovali jahody a pomohli tak danému odvetviu. Zároveň však varovali ľudí, aby plody pred konzumáciou rozkrájali.

„Jedna vec, ktorú ľudia môžu zvládnuť lepšie než vláda, je ísť do obchodu a kupovať si jahody," uviedol minister poľnohospodárstva David Littleproud pre rozhlasovú stanicu ABC. „Zatočte s týmito parazitmi: choďte do supermarketov a kupujte jahody," dodal minister.