Minister dopravy Árpád Érsek (Most - Híd) vyzdvihol, že sa podarilo vybudovať prvý úsek rýchlostnej cesty medzi Trenčínom a Prievidzou. „Obchvat najviac pomôže obyvateľom Bánoviec, ktorých veľmi zaťažuje tranzitná doprava. Verím, že využívaním novej cesty sa v meste zvýši plynulosť dopravy, zníži nehodovosť a pomôže to aj životnému prostrediu,“ povedal Á. Érsek počas otvorenia úseku R2.

Výstavba úseku R2 Ruskovce - Pravotice trvala od začiatku roka 2014, zmluvná cena bola 88,18 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (105,82 milióna eur vrátane dane). Cesta bola spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Doprava 2007 - 2013, príspevok Európskej únie dosiahol 46,864 milióna eur.

Zhotoviteľom stavby bola spoločnosť Inžinierske stavby Košice. Úsek mal byť odovzdaný do užívania pôvodne v máji, neskôr v auguste. Na predĺženie lehoty výstavby R2 pri Bánovciach mali vplyv zosuvy pôdy.

Projektovanie a realizácia dodatočných prác pre napojenie zariadení pre elektronické diaľničné známky na základe pokynu na zmenu mali vplyv na zvýšenie ceny diela o 515,8 tisíca eur bez dane. Je to však súčasťou sumy 8,02 milióna eur na nepredvídateľné náklady tvoriace rezervu 10 percent zo zmluvnej ceny. Zostatok nepredvídateľných nákladov predstavuje 7,5 milióna eur.

„Podľa sčítania dopravy prešlo v roku 2010 po ceste prvej triedy I/9 okolo 15-tisíc vozidiel za 24 hodín, pričom podiel nákladnej dopravy tvoril približne jednu pätinu vozidiel. Úsek R2 Ruskovce - Pravotice preberie na seba významnú časť objemu dopravy,“ informovala hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

„Predpokladá sa, že denne po ňom prejde do 10-tisíc vozidiel. Vodiči jazdou po desaťkilometrovom obchvate ušetria štyri minúty času,“ dodala.

Novootvorený úsek je súčasťou plánovanej rýchlostnej cesty R2, ktorá patrí do medzinárodného európskeho ťahu E 572 v smere západ - východ. Začína sa na križovatke D1 Trenčín a skončí sa v Košiciach.