Viacero organizátorov veľkých podujatí s obavami sleduje vývoj koronavírusu vo svete. Iba prednedávnom bolo za jediný deň viac nových pacientov mimo Číny ako v nej.

Kým organizátori letných olympijských hier, ktoré budú v japonskom Tokiu, sú skôr optimisti, napríklad hokejová federácia pripúšťa, že za istých okolností môže zrušiť majstrovstvá sveta – majú sa začať už v prvej polovici mája vo Švajčiarsku.

Ohniská nákazy sú v Európe zatiaľ skôr izolované a koncentrujú sa iba v niekoľkých oblastiach. Najhoršie je na tom Taliansko. Sú to však pomerne čerstvé štatistiky, preto zdravotníci aj krízové štáby čakajú, či sa ešte u ďalších pacientov počas 2- až 14-dňovej inkubačnej doby prejaví.

Oteplí sa a koronavírus zmizne. Je to konšpirácia alebo realita?

Robotník s ochranným rúškom na tvári pracuje na stavenisku pred olympijskými kruhmi v Tokiu v utorok 3. marca 2020. Japonská ministerka pre olympijské hry Sejko Hašimotová pripustila legislatívnu možnosť odloženia hier v Tokiu. Zdroj: TASR / AP

S veľkou pravdepodobnosťou môžeme konštatovať, že nakazených určite pribudne, otázne je v akom množstve a rozsahu. V Číne je už ochorenie relatívne pod kontrolou, stále sa však vírus môže šíriť nedbalosťou. Peking bude za každú cenu doháňať ekonomické straty.

Všetci vkladajú veľkú dôveru do toho, že sa na jar oteplí aj v miernom pásme a koronavírus sa vytratí. Vedci ponúkajú na tieto scenáre niekoľko indícií.

Čo dokáže teplo?

Často si myslíme, že vírusom sa lepšie darí v zime. Kto by už len počul o chrípkovej epidémii v auguste?

Existujú štúdie, ktoré preukázali

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa