Riaditeľ Fakultnej nemocnice Ostrava Jiří Havrlant uviedol, že k streľbe došlo okolo siedmej hodine v traumatologickej ambulancii v budove polikliniky. Obeťami sú štyria muži a dve ženy. Siedma osoba je podľa neho po operácii vo vážnom stave. Dodal, že obeťami sú pacienti nemocnice.

Babiš zrušil program

Hlásenie o streľbe dostala polícia o 07.19 hodine, prvá hliadka prišla na miesto o 07.24. Kvôli streľbe bola uzavretá aj susedná Vysoká škola banícka-Technická univerzita Ostrava. Škola uzavrela vchody a o streľbe informovala študentov a personál rozhlasom.

Počet mŕtvych potvrdil pre ČT24 aj český premiér Andrej Babiš. „Zrušil som môj program. Vydám sa na miesto do Ostravy. V tejto chvíli, ako som dostal informáciu, i tí dvaja ťažko zranení neprežili,“ povedal pre ČT24 A. Babiš. Český prezident Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým obetí streľby. Zároveň vyslovil „veľké poďakovanie“ príslušníkom bezpečnostných zložiek, lekárom a všetkým, ktorí teraz pomáhajú, uviedol jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Páchateľ sa zastrelil

Česká polícia vypátrala v utorok vozidlo muža, ktorý je podozrivý, že vo Fakultnej nemocnici Ostrava zastrelil šiestich ľudí. Muž vo vozidle sa pred zásahom polície strelil do hlavy. Informovala o tom na Twitteri Polícia ČR.

„Chytili sme páchateľa streľby. Štyridsaťdvaročný muž sa pred zásahom polície strelil do hlavy, je mŕtvy,“ napísala na Twitteri česká polícia. Podľa informácií Českej televízie vozidlo útočníka bolo vypátrané neďaleko výletnej reštaurácie Loděnice Děhylov pri Ostrave.

Smrť podozrivého potvrdil aj český minister vnútra Jan Hamáček. Po zásahu polície, pri ktorom sa postrelil, bol vo vážnom stave prevezený do nemocnice, kde zomrel. Nadriadený podozrivého útočníka pre Český rozhlas uviedol, že muž si vzal do hlavy, že „je ťažko chorý a nikto ho nechce liečiť“. „Po polhodinovej resuscitácii svojim zraneniam podľahol, takže páchateľ zvrhlého činu je po smrti,“ uviedol na brífingu.

Podľa spravodajského servera iROZHLAS.cz ide o 42-ročného stavebného technika Ctirada V. Jeho totožnosť potvrdili Radiožurnálu dva dôveryhodné zdroje, na fotografii ho poznal aj riaditeľ spoločnosti, pre ktorú podozrivý pracoval.

Streľba v ostravskej nemocnici je druhou najtragickejšou v dejinách Česka. Vo februári 2015 zastrelil muž v meste Uherský Brod osem ľudí a potom seba.

Správu aktualizujeme