Grécko uviedlo do prevádzky prvý z piatich nových „uzavretých" táborov pre imigrantov. Podľa agentúry AFP ide však o krok kritizovaný ľudskoprávnymi organizáciami, ktoré tvrdia, že možnosť prístupu do zariadení takéhoto typu bude mať pre utečencov príliš reštriktívne obmedzenia.

Tábory budú strážené a bude ich päť

Nový tábor na ostrove Samos v Egejskom mori je ohradený ostnatým drôtom a vybavený bezpečnostnými kamerami, röntgenovými skenermi i magnetickými dverami, približuje AFP.

Uvedená pätica nových táborov sa bude nachádzať na piatich gréckych egejských ostrovoch – Leros, Lesbos, Kos, Chios a Samos – a Európska únia prisľúbila na ich zriadenie finančnú pomoc 276 miliónov eur.

Obmedzenia na vstup do tábora

Tábor na ostrove Samos bude v rámci týchto tzv. „uzavretých" azylových zariadení s kontrolovaným fyzickým prístupom pilotným projektom. Bude v ňom fungovať zadržiavacie stredisko a dostať sa dovnútra tábora bude možné len prostredníctvom elektronického čipu. V noci budú brány tábora zavreté.

„Model kontrolovaných objektov sa bude postupne zavádzať na všetkých gréckych ostrovoch i v Grécku pevninskom," povedal už pred niekoľkými mesiacmi grécky minister pre migráciu Notis Mitarakis.

Budúci mesiac sa má dokončiť tábor na ostrove Leros a čoskoro sa začnú práce aj na azylovom zariadení na ostrove Lesbos, kde leží aj najväčší utečenecký tábor v Európe Moria, zničený vlani rozsiahlym požiarom.

JB 5 Rudninkai Archív - Na archívnej snímke zo 4. augusta 2021 migranti stoja za plotom v novopostavenom utečeneckom tábre na vojenskej tréningovej základni, 38 km južne od Vilniusu. Niekoľkí bieloruskí pohraničníci prekročili litovské hranice pri tom, ako do Litvy pretláčali desiatky migrantov. V utorok 17. augusta to uviedla litovská ministerka vnútra Agné Bilotaité, informovala agentúra AFP.
Neprehliadnite

Migranti v Dánsku si budú musieť sociálne dávky odpracovať. Cieľom je nula žiadostí o azyl

Pripomína väzenie

Ako informovala agentúra AP, pilotné zariadenie „novej generácie" na Samose stálo zhruba 43 miliónov eur.

Podľa AFP areál vyzerá „už na prvý pohľad" ako väzenie postavené na pozemku s rozlohou viac ako 12 000 m2 obohnanom dvojitou líniou ostnatého drôtu.

Žiadatelia o azyl, rozdelení do niekoľkých „štvrtí", budú mať prístup do priestorov spoločného stravovania, do areálu na šport a hry a do spoločných kuchýň. Časť ľudí bude ubytovaná v menších domoch, zvyšok vo veľkých sálach. V izbách je podľa zistení AFP po päť postelí a šatníková skriňa. Toalety sú tzv. turecké a sprchy spoločné, zistil tím agentúry AFP.

AFP dodala, že migranti budú nový tábor smieť opustiť iba počas dňa - od 08.00 h do 20.00 h - po meste sa budú môcť prepravovať len vyhradenými autobusmi, pri návrate do tábora sa budú musieť podrobiť kontrole odtlačkov prstov. Vstup im bude povolený po kontrole pomocou elektronického čipu. Tým, ktorí sa nevrátia do 20.00 h, hrozia disciplinárne sankcie.

Bezpečnostné opatrenia

Grécky minister pre migráciu a azyl Notis Mitarakis v sobotu uviedol, že „nové uzavreté monitorované zariadenie ponúka oveľa lepšie životné podmienky, nachádza sa mimo hraníc mesta a má oveľa lepšie bezpečnostné opatrenia na ochranu migrantov, personálu, ale aj miestnych komunít".

„Nové centrum s kontrolovaným a uzavretým prístupom prinavráti stratenú dôstojnosť tým, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, ale vytvorí aj nevyhnutné podmienky na ochranu a zadržiavanie nelegálnych migrantov, ktorých treba vrátiť," dodal minister.

V tábore je naplánované záchytné centrum pre všetkých migrantov, ktorým bol zamietnutý azyl a sú určení na návrat do Turecka. Rovnaké centrum bude aj na ostrove Leros, kde by mal byť tábor tohto typu dokončený na budúci mesiac, i na ostrove Kos.

Spomedzi 550 migrantov, ktorí zostali na ostrove Samos, ich približne 300 - stále žijúcich v nehygienických podmienkach - súhlasilo s presunom do nového tábora, kde sa majú hlásiť na budúci pondelok.

Čakajú novú vlnu

AFP dodala, že Grécko sa pripravuje na novú vlnu migrantov po tom, ako Afganistan nedávno ovládlo fundamentalistické hnutie Taliban. Predseda gréckej vlády Kyriakos Mitsotakis však prisľúbil zastaviť prílev migrantov ešte pred tým, ako sa dostanú ku gréckym hraniciam.

Samos leží v blízkosti tureckého pobrežia. Obavy Grécka v tejto súvislosti vyvoláva aj to, ako a či Ankara využije otázku migrantov na vyvíjanie tlaku na 27-člennú Európsku úniu.

JB 15 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu o stave Únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 15. septembra 2021. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen delivers a State of the Union Address at the European Parliament in Strasbourg, France, Wednesday, Sept. 15, 2021. The European Union announced Wednesday it is committing 200 million more coronavirus vaccine doses to Africa to help curb the COVID-19 pandemi
Neprehliadnite

Ursula von der Leyenová chce spoločnú migračnú politiku, ochranu médií a ľudských práv