Aktivity OSN na izoláciu Ruska po takmer šiestich mesiacoch vojny na Ukrajine slabnú, konštatuje portál Euractiv, ktorý sa téme venuje v spolupráci s agentúrou Reuters.

V júnovú noc sa pod lustrami ruskej misie OSN v New Yorku desiatky veľvyslancov OSN z Afriky, Blízkeho východu, Latinskej Ameriky a Ázie zúčastnili na recepcii pri príležitosti štátneho sviatku Ruskej federácie - necelé štyri mesiace po tom, čo jej armáda napadla susednú Ukrajinu, ilustruje Euractiv atmosféru medzi diplomatmi na pôde OSN.

„Ďakujeme vám všetkým za vašu podporu a zásadový postoj voči takzvanej protiruskej križiackej výprave," povedal im ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia po tom, ako obvinil krajiny, ktoré nemenoval, zo snahy „vymazať" Rusko a jeho kultúru.

Obavy diplomatov západných štátov

Zhluk veľvyslancov si vymieňal názory na ťažkosti, ktorým čelia západní diplomati v snahe udržať medzinárodné odhodlanie diplomaticky izolovať Rusko po počiatočnom prívale odsúdení zo strany OSN za útok na Ukrajinu.

Západní diplomati, ktorí sa obávajú frustrácie a obáv niektorých krajín, že vojna pohlcuje príliš veľa celosvetovej pozornosti takmer šesť mesiacov bez vyhliadky, že by ju OSN mohla ukončiť, priznávajú, že sú obmedzení v tom, ako môžu ďalej výraznejšie zasiahnuť proti Rusku okrem organizovania stretnutí.

„Ako sa vojna predlžuje, je čoraz ťažšie nájsť zmysluplné spôsoby, ako potrestať Rusko," povedal Richard Gowan, riaditeľ OSN v nezávislej Medzinárodnej krízovej skupine.

V niektorých prípadoch sa západné krajiny vyhýbajú konkrétnym krokom v obave z vlažnej podpory, keďže zvyšujúci sa počet zdržaní sa hlasovania signalizuje rastúcu neochotu verejne sa postaviť proti Moskve, uviedli diplomati a pozorovatelia.

Európska únia podľa diplomatov v júni uvažovala o pláne vymenovať experta OSN na vyšetrovanie porušovania ľudských práv v Rusku, ale túto myšlienku odložila pre obavy, že takmer polovica 47-člennej Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve by mohla byť proti.

„Krajiny sa pýtajú: ´Je naozaj také múdre byť medzi tými, ktorí bičujú Rusko?´," povedal podľa portálu Euractiv riaditeľ ženevskej pobočky nemeckej Nadácie Konrada Adenauera Olaf Wientzek.

Bonboniéra pre ruskú diplomatku a odchod ukrajinskej delegácie

Ruská misia pri OSN v Ženeve uviedla, že západné štáty „veľmi dobre vedia, že je nemožné izolovať Rusko, keďže je to globálna mocnosť".

Diplomatická izolácia sa nevzťahovala na tajné hlasovanie v Ženeve, ktoré malo rozhodnúť o najlepších „národných krojoch" na júnovej recepcii. Vyhrala ruská diplomatka a na videu bolo vidieť, ako dostala bonboniéru. Ukrajinská delegácia odišla.

Rusko ako člen 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN s právom veta sa môže chrániť pred zásadnými opatreniami, ako sú sankcie, ale zároveň viedlo kampaň na otupenie podpory diplomatických krokov Západu v iných kútoch sveta.

Pred aprílovým hlasovaním 193-členného Valného zhromaždenia OSN o pozastavení členstva Ruska v Rade OSN pre ľudské práva Moskva varovala krajiny, že kladné hlasovanie alebo zdržanie sa hlasovania sa bude považovať za „nepriateľské" gesto a bude to mať dôsledky pre ich vzťahy.

Krok pod vedením USA bol úspešný, keď získal 93 hlasov za, 24 hlasov proti a 58 sa zdržalo hlasovania.

Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová uviedla, že Rusko dokázalo ovplyvniť niektoré krajiny „falošným príbehom", že západné sankcie sú na vine globálnej potravinovej krízy vyvolanej vojnou Moskvy, ale tvrdila, že sa to nepremietlo do väčšej podpory Ruska.

„Viac ako 17 afrických krajín sa zdržalo hlasovania zo strachu z ruskej zastrašovacej taktiky voči nim. Takže si to musíme uvedomiť," povedala v júli vo Výbore pre zahraničné vzťahy amerického Senátu.

Podpora bude slabnúť, ale existujú červené čiary

Euractiv pripomína, že približne týždeň po invázii Ruska na Ukrajinu takmer tri štvrtiny Valného zhromaždenia hlasovali za pokarhanie Moskvy a žiadali, aby stiahla svoje jednotky. O tri týždne neskôr opäť drvivou väčšinou odsúdilo Rusko za vytvorenie „katastrofálnej" humanitárnej situácie.

„Podpora bude slabnúť, pretože marcové rezolúcie predstavujú vrchol a nie je chuť na ďalšie kroky, pokiaľ sa neprekročia červené čiary," povedal vysokopostavený ázijský diplomat, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity.

Niektorí diplomati naznačili, že takouto červenou čiarou by mohol byť útok jadrovými alebo chemickými zbraňami, rozsiahle úmrtia civilistov alebo anexia ukrajinského územia.

Afrických diplomatov znepokojuje „nekonečná podpora konfliktu“

V máji sa však v Svetovej zdravotníckej organizácii približne 30 štátov, z ktorých polovica pochádzala z Afriky, nedostavilo na hlasovanie o rezolúcii o Ukrajine, čo niektorých prítomných delegátov prinútilo žartovať, že musia chýbať na večierku.

„Najviac nás mätie myšlienka, že takýto konflikt je v podstate podporovaný, aby pokračoval donekonečna," povedal vysokopostavený africký diplomat, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, pričom poukázal na dodávky zbraní Západu na Ukrajinu a nedostatok skutočných rozhovorov o mierovom ukončení konfliktu.

Ukrajina vyzvala na vylúčenie Ruska z OSN. Uskutočnenie tohto bezprecedentného kroku si však vyžaduje odporúčanie Bezpečnostnej rady, ktoré môže Rusko zablokovať, a následne hlasovanie Valného zhromaždenia.

Ďalšou možnosťou by mohlo byť zrušenie poverovacích listín zástupcov ruského prezidenta Vladimira Putina, ale to by si vyžadovalo aspoň väčšinovú podporu Valného zhromaždenia.

Ďalšie dôležité správy

Záporožská jadrová elektráreň
Neprehliadnite

Rusko vedome zdržiava snahy OSN o návštevu ostreľovanej Záporožskej jadrovej elektrárne