V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu potrebuje humanitárnu pomoc podobe vody, potravín a zdravotnej starostlivosti približne 16 miliónov Ukrajincov. Vo štvrtok to uviedla humanitárna koordinátorka OSN pre Ukrajinu Osnat Lubraniová. 

Väčšina sa vrátila domov

Podľa Lubraniovej sa od začiatku vojny muselo v rámci krajiny presídliť až šesť miliónov Ukrajincov, hoci až päť miliónov z nich sa medzitým vrátilo do svojich domovov. Dodala však, že mnohí z nich zrejme budú „musieť utekať opäť". Ďalších 5,3 miliónov obyvateľov Ukrajiny pred vojnou utieklo do zahraničia.

Počet obetí je výrazne vyšší ako uvádza OSN

Aj skutočný počet vojnových obetí môže byť výrazne vyšší, ako uvádzajú oficiálne štatistiky OSN. „Naše údaje, ktoré hovoria o 5 000 zabitých civilistoch a rovnakom počte zranených, sú len zlomkom skutočných čísel," upozornila Lubraniová.

Dodala, že dostať sa do oblastí, ktoré nie sú kontrolované Kyjevom, je „extrémne náročné, ba až nemožné". Zároveň vyzvala Rusko aj Ukrajinu, aby urobili viac pre ochranu civilného obyvateľstva a aby uľahčili prácu OSN na ukrajinskom území.

Ďalšie dôležité správy

JB 20 Doneck - Ukrajinský vojak hliadkuje v dedine neďaleko frontovej línie v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny 3. júna 2022, kde prebiehajú ťažké boje. FOTO TASR/AP

A Ukrainian serviceman patrols a village near the frontline in the Donetsk oblast region, eastern Ukraine, Friday, June 3, 2022. (AP Photo/Bernat Armangue)
Neprehliadnite

Ukrajina počas invázie prišla o viac vojakov než je prislušníkov britskej pechoty, tvrdí expert