Generálny tajomník OSN António Guterres varoval vo štvrtok pred potenciálnou jadrovou katastrofou v súvislosti s pokračujúcim ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. 

Guterres varuje pred hroziacou katastrofou

„Som vážne znepokojený vývojom situácie v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne i v jej okolí," uviedol Guterres vo vyhlásení. „Apeloval som na všetkých zúčastnených, aby zachovali zdravý rozum a nepodnikali kroky, ktoré by mohli ohroziť fyzickú integritu, bezpečnosť či ochranu tejto jadrovej elektrárne - najväčšej svojho druhu v Európe," dodal generálny tajomník OSN.

„Žiaľ, miesto deeskalácie situácie za uplynulých niekoľko dní prišli správy o ďalších znepokojujúcich incidentoch, ktoré - v prípade, že budú pokračovať - môžu viesť ku katastrofe," upozornil ďalej Guterres.

Kritická infraštruktúra elektrárne je nepoškodená

Záporožská jadrová elektráreň v ukrajinskom meste Enerhodar bola od uplynulého víkendu niekoľkokrát ostreľovaná a bola čiastočne poškodená, pripomína DPA. Kritická infraštruktúra je zatiaľ nepoškodená. Z ostreľovania elektrárne sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.

Na základe iniciatívy Ruska sa so situáciou v elektrárni bude vo štvrtok v New Yorku zaoberať Bezpečnostná rada OSN a pred jej členov predstúpi riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaello Grossi.

Ďalšie dôležité správy

PK 25 Tokio - Na snímke generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi sa prihovára počas spoločnej tlačovej konferencie s japonským ministrom zahraničných vecí Jošimasom Hajašim v Tokiu vo štvrtok 19. mája 2022. FOTO TASR/AP

Director-General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Rafael Grossi speaks as Japanese Foreign Minister Yoshimasa Hayashi listens during a news conference at the Iikura guesthouse in Tokyo, Thursday, May 19, 2022. (AP Photo/H
Neprehliadnite

Ostreľovaním záporožskej elektrárne sa má zaoberať bezpečnostná rada OSN