Oslabovanie ekonomickej aktivity v USA bude pravdepodobne pokračovať, keďže mnohé štáty opäť začínajú prijímať sprísnené opatrenia na zmiernenie šírenia nového koronavírusu a spotrebitelia sú stále príliš opatrní. 

Ako povedal, spotrebiteľské výdavky pravdepodobne zostanú v porovnaní s obdobím pred pandémiou na nízkej úrovni. Dôvodom je, že ľudia sa v obave z vírusu stále vyhýbajú aktivitám, ktoré si vyžadujú vysokú mieru sociálnych kontaktov.

WA 7 archív New York - Na archívnej snímke z 13. decembra 2016 logo banky Goldman Sachs svieti na obrazovke na newyorskej burze. Zisk Goldman Sachs sa v 1. kvartáli 2020 znížil o polovicu. Dôvodom bolo, že banka si odložila takmer 1 miliardu USD na krytie budúcich strát zo zlyhaných úverov. Okrem toho zaznamenala vysoké straty z investícií do dlhopisov aj akcií. FOTO TASR/AP 

FILE - In this Dec. 13, 2016, file photo, the logo for Goldman Sachs appears above a trading post on the floor of the Ne
Neprehliadnite

Americká centrálna banka určila bankám koľko majú držať kapitálu. Pomohla si záťažovým testom

„Prognóza vývoja americkej ekonomiky v jesenných mesiacoch je do veľkej miery nejasná, podľa môjho názoru však oslabovanie ekonomickej aktivity bude pokračovať,“ povedal Rosengren. Ako dodal, keďže je nepravdepodobné, že vakcína bude dostupná už v najbližšej budúcnosti, firmy a spotrebitelia budú potrebovať plán na zvládanie rizík spojených s novým koronavírusom počas jesenných a zimných mesiacov.

Upozornil, že oblasti v USA, ktoré karanténne opatrenia udržali dlhšie obdobie, teraz ťažia z lepšieho zdravotného stavu obyvateľstva a s ním spojených vyšších spotrebiteľských výdavkov. Naopak, tie štáty a oblasti, ktoré uvoľnili obmedzenia veľmi rýchlo, zaznamenali iba krátkodobé zvýšenie ekonomickej aktivity, ktorá však po opätovnom raste počtu infikovaných išla rýchlo nadol.