Zdravotnícki záchranári absolvovali počas tohtoročného Štedrého dňa výjazdy k 1 766 pacientom. Ide o najvyšší počet zásahov počas sviatočného dňa za posledné roky. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Záchranári riešili doposiaľ najviac prípadov

„Na porovnanie, počas minuloročného Štedrého dňa mali zdravotnícki záchranári po celom Slovensku 1 485 zásahov, v roku 2020 presne 1 649,“ uviedla. Najviac pacientov potrebovalo tento rok pomoc v Košickom kraji (320), najmenej v Trenčianskom kraji, v ktorom operátori tiesňovej linky 155 vyslali záchranárov na pomoc k 159 pacientom.

„Raritné je, že na rozdiel od minulých rokov riešili aj prípady pacientov so zapichnutou rybou kostičkou,“ dodala s tým, že trom mužom uviazla kosť tak nešťastne, že spôsobovala ťažkosti s dýchaním a záchranári ich museli transportovať do nemocnice.

Zmenila sa skladba volaní na tiesňovú linku

Takmer 700 volaní na tiesňovú linku 155 vyriešili jej operátori konzultáciou bez toho, aby k pacientom vyslali záchranársku posádku. „V porovnaní s minulými rokmi sa výrazne zmenila skladba volaní na tiesňovú linku 155. Počas Štedrého dňa k tradičným akútnym bolestiam brucha a sťaženému dýchaniu pribudli vysoké teploty,“ priblížila.

Ďalšie dôležité správy

EBE 2 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke autá jazdia pomedzi zamrznuté stromy v stredohorí Taunus neďaleko nemeckého Frankfurtu nad Mohanom skoro ráno 13. decembra 2022. FOTO TASR/AP


Cars drive between frozen trees in the Taunus region near Frankfurt, Germany, on a cold Tuesday, Dec. 13, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Zimy sú čoraz teplejšie, no ľudia môžu stále zažiť biele Vianoce, tvrdia klimatológovia