Organizované zločinecké skupiny sa potenciálne môžu ešte roky priživovať na následkoch pandémie koronavírusu v Európe, ktorá zároveň bojuje s bezprecedentným množstvom kokaínu prúdiacim cez hranice. Uviedol to európsky policajný úrad Europol vo svojej správe organizovanom zločine zverejnenej v pondelok. Informáciu priniesla agentúra AFP. Čoraz násilnejšie zločinecké gangy sa podľa Europolu zamerajú na legitímne spoločnosti, ktoré pre pandemické opatrenia prišli o príjmy a finančnú stabilitu.

Zločinci však podľa rozsiahlej správy vypracovanej počas uplynulých štyroch rokov zároveň už teraz profitujú na testovacích a očkovacích programoch, ktorými sa európske vlády pokúšajú spomaliť šírenie koronavírusu. Úrad so sídlom v Haagu poukazuje napríklad na priekupníctvo s falošnými vakcínami či testami.

,,Dlhá pandémia vyvinie veľký tlak na ekonomiky Európy a celého sveta" a predpokladaná hospodárska recesia môže mať na organizovaný zločin dlhoročný vplyv, píše sa v správe. Do Európy navyše prúdi v súčasnosti ,,bezprecedentné množstvo kokaínu" z Latinskej Ameriky. Predaje tejto drogy generujú miliardové zisky a podľa Europolu zároveň financujú korupciu naprieč kontinentom.

FILE - In this Tuesday, Aug. 21, 2007 filer,  an Italian police officer holds a submachine gun at a roadblock near San Luca, a Calabrian town notoriously known as an organized crime stronghold. Along Rome's narrow Via dei Pastini, a street thronging with tourists in search of quaint restaurants, three trattorias were raided this year as alleged fronts for money-laundering operations for the `ndrangheta. Authorities say the financially-savvy `ndrangheta is hungry for legitimate businesses to laun
Neprehliadnite

Člena 'Ndranghety vypátrali v Karibiku vďaka videám na YouTube

Obchod s kokaínom ,,financuje kriminálne organizácie, ktoré svoje obrovské zdroje používajú na infiltráciu a podkopávanie hospodárstva, verejných inštitúcií a spoločností EÚ," priblížil Europol. Bezpečnostné zložky zabavili v prístavoch eurobloku za ostatné štyri roky rekordné množstvá kokaínu vrátane jednej 23-tonovej zásielky, pripomína AFP. Počas pandémie sa zvýšila miera kybernetických zločinov, pretože mnoho ľudí pracuje z domu a zároveň trávi viac času na internete. Medzi ne patria podvody sprostredkované cez internet, ako aj internetové sexuálne obťažovanie maloletých.

Kriminálnici budú pravdepodobne čoraz viac skúšať ,,sofistikované a rozsiahle útoky voči kritickej infraštruktúre s cieľom získať prístup k citlivým údajom a ukradnúť ich", varuje Europol v správe. Na otázku AFP, či bezpečnostné agentúry prehrávajú v boji proti zločincom, šéfka Europolu Catherine De Bolleová uviedla, že orgány činné v trestnom konaní musia spolupracovať a prehodnotiť spôsob, akým pracujú. ,,Samotné konfiškácie nestačia," dodala.