Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán hovoril o rusko-ukrajinskej vojne minulú sobotu na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad v kontexte, z ktorého bolo už počas víkendu zrejmé, že sa bude páčiť ruskej propagande. Konštatoval to v stredu spravodajský server 444.hu, ktorý pripomenul, že Orbánove slová citovala aj ruská štátna televízia, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Dodávanie zbraní Ukrajine iba predlžuje vojnu, pretože Ukrajina dostáva západné zbrane, ktoré potom získavajú Rusi. Vojnu možno skončiť iba rusko-americkými rokovaniami," povedal premiér, ktorý kritizoval aj sankcie voči Rusku.

Orbán vyhlásil, že ak by v Spojených štátoch zostal pri moci exprezident Donald Trump a v Nemecku bývalá kancelárka Angela Merkelová, tak by teraz nebola vojna. Práve toto tvrdenie citovala ruská štátna televízia v politickej diskusnej relácii Vladimira Solovjova, ktorý sa pozvaných expertov pýtal na ich názory k tejto otázke, píše 444.hu.

Ďalšie dôležité správy

WA 18 Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán máva počas volebnej noci po parlamentných voľbách a referende o zákone na ochranu detí v Budapešti v nedeľu 3. apríla 2022. Vládny blok strán Fidesz-KDNP maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý je pri moci od roku 2010, porazil v nedeľňajších parlamentných voľbách zoskupenie šiestich opozičných strán v Jednote za Maďarsko, ktorého lídrom je Péter Marki-Zay. FOTO TASR/AP

Hungary's Prime Minister Viktor Orban acknowledges cheering supporters during
Neprehliadnite

Orbánov prejav bol „hlúpy a nebezpečný", v Európe nemá čo robiť, uviedol Heubner