Z iniciatívy 42 poslancov maďarskej opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) v pondelok mimoriadne zasadol parlament, aby poslanci diskutovali o výsledkoch dosiahnutých premiérom Viktorom Orbánom na summite Európskej únie. Na zasadnutie však podľa spravodajského servera 444.hu neprišli poslanci vládneho bloku Fidesz-KDNP a preto nebola schôdzka uznášaniaschopná.

Rokovania lídrov v Bruseli
Neprehliadnite

Ako Holandsko v Bruseli slovenské záujmy hájilo: Fond obnovy, ktorý obnovil staré podozrenia

Poslanci tak nedokázali schváliť ani program schôdze, ktorá sa po polhodine skončila. V sále bolo prítomných len 35 zo 199 poslancov. Poslankyňa Európskeho parlamentu za opozičnú stranu Demokratická koalícia (DK) Klára Dobrevová po summite označila výsledok bruselských rokovaní za Orbánovu obrovskú prehru. „Maďarsko v pomere k celkovému rozpočtu EÚ ešte nikdy nedostalo tak málo peňazí ako teraz," zdôraznila.

Podľa DK sa Viktorovi Orbánovi nepodarilo presadiť v Bruseli ani väčšinu podmienok uznesenia k hospodárskemu záchrannému balíčku EÚ, ktoré maďarský parlament schválil 14. júla. Podľa tohto dokumentu mohol maďarský kabinet podporiť úver EÚ iba za nasledovných podmienok:

  •  krajiny v podobných situáciách musia dostať rovnakú podporu;
  •  bohatšie krajiny nemôžu dostať viac podpory než chudobnejšie;
  •  prebiehajúce konania podľa článku 7 Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu musia byť ukončené ešte pred prijatím plánu obnovy pre Európu a nového nástroja obnovy Next Generation EU;
  •  politické strany a subjekty vykonávajúce politickú činnosť pod rúškom občianskych organizácií nemôžu dostať podporu;
  •  viazanie finančných zdrojov k politickým či ideologickým podmienkam v mene „právneho štátu" je neprijateľné

„Maďarsku a Poľsku sa na bruselských rokovaniach podarilo nielen získať významné finančné zdroje, ale aj ochrániť svoju národnú hrdosť, povedal v Bruseli po summite Viktor Orbán na spoločnej tlačovej konferencii s poľským premiérom Mateuszom Morawieckym.

Lídri 27 členských štátov EÚ po štyroch dňoch a štyroch nociach rokovaní súhlasili s fondom obnovy po pandémii vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia krajiny tvrdo zasiahnuté pandémiou. Okrem toho lídri dosiahli aj dohodu o sedemročnom rozpočte EÚ vo výške jedného bilióna eur.