Parlamentný výbor pre národnú bezpečnosť, zvolaný maďarskou opozíciou pre škandál s odpočúvaním prostredníctvom sledovacieho softvéru Pegasus, neprijal v pondelok žiadne uznesenie. Maďarský minister vnútra Sándor Pintér sa na zasadaní za zatvorenými dverami v Budapešti síce zúčastnil, poslanci vládnej strany Fidesz ho však bojkotovali a výbor nebol uznášaniaschopný . Informujú o tom agentúry APA a MTI.

Maďarská opozícia očakávala od Pintéra vysvetlenie, či vláda premiéra Viktora Orbána kúpila izraelský špionážny softvér Pegasus a použila ho na sledovanie novinárov, ľudskoprávnych aktivistov, politikov či podnikateľov kritických voči vláde.

Pintér predtým viackrát zdôraznil, že na schôdzke, ktorá prebiehala za zatvorenými dverami, bude na otázky odpovedať. Pritom však mohol vopred vedieť, že Fidesz tomu aj tak zabráni, napísal maďarský spravodajský server Telex.hu.

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér
Zdroj: ČTK
Maďarský minister vnútra Sándor Pintér

Pod heslom „Nedopusťme, aby nám ukradli ešte aj súkromný život“, sa má v pondelok podvečer pred múzeom Dom teroru v Budapešti začať protestná akcia proti škandálu so sledovaním. Organizuje ju opozičná strana Momentum, ktorá tento škandál na sociálnej sieti Facebook označila za „najtemnejšiu kapitolu maďarskej politiky po zmene systému“.

„Nedopustíme, aby s Maďarmi v ich vlastnej krajine ich vlastná vláda zaobchádzala ako so zločincami a teroristami,“ uviedla strana. K akcii sa pripoja aj ďalšie opozičné strany. Demonštrácia sa skončí pred sídlom strany Fidesz prejavmi zástupcov opozície, spresnila APA.

Viktor Orbán
Neprehliadnite

Orbánova vláda nasadila nepohodlným novinárom do mobilov špionážny softvér, tvrdí Guardian