Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v piatok vyzval obyvateľov svojej krajiny, aby si vzhľadom na prebiehajúcu druhú vlnu pandémie nového druhu koronavírusu neplánovali počas nadchádzajúcej zimy lyžovačky v zahraničí.

Orbán na videozázname z bruselského summitu EÚ, ktorý zverejnil na Facebooku, vyhlásil, že šírenie nákazy v európskych krajinách narastá a zrejme tomu tak bude aj v nasledujúcich mesiacoch. Európa bude podľa neho preto čeliť ťažkej jeseni i zime.

,,Po včerajšom podrobnom oboznámení sa s európskou situáciou navrhujem, aby ste počas (nadchádzajúcej) lyžiarskej sezóny neplánovali zahraničné cesty," povedal premiér, ktorý označil vývoj pandémie na kontinente za vážny. Súčasne však zdôraznil, že maďarské zdravotníctvo zatiaľ situáciu zvláda dobre.

Na archívnej snímke z 2. októbra 2020 maďarský premiér Viktor Orbánsi dáva dole ochranné rúško počas príchodu na ozasadnutie okrúhleho stola v rámci summitu EÚ v Bruseli.
Neprehliadnite

Greenpeace žiada Orbána, aby neblokoval klimatickú dohodu EÚ

V súvislosti s ochorením Covid-19 zaznamenali v uplynulých 24 hodinách v Maďarsku rekordných 33 úmrtí, všetko boli chronicky chorí pacienti. Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v 1 293 prípadoch.

Celkový počet nakazených od vypuknutia epidémie koronavírusu stúpol na 43 025, počet úmrtí sa zvýšil na 1 085. Z infekcie sa zotavilo 13 134 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 1642 pacientov s ochorením COVID-19. Na umelej pľúcnej ventilácii je 171 chorých.