V pondelok vláda V. Orbána v parlamentnom výbore pre spravodlivosť informovala, že chce sprísniť sporný návrh zákona, ktorý má okrem iného zaviesť tvrdšie pravidlá pre činnosť mimovládnych organizácií. Zákon je prezývaný Stop Soros.

„Open Society Foundation presúva svoje medzinárodné aktivity koordinované z Budapešti a tiež zamestnancov do nemeckého hlavného mesta Berlína, lebo v Maďarsku čelí rastúcim represívnym tlakom v rámci politického a právneho prostredia,“ uviedla nadácia vo vyhlásení.

Šéf OSF Patrick Gaspard vyhlásil, že maďarská vláda pre politické ciele znevažuje prácu nadácie, prekrúca jej poslanie a potláča občiansku spoločnosť. „Používa postup, ktorý je v histórii Európskej únie bezprecedentný,“ povedal. „Je pre nás v Maďarsku nemožné ďalej chrániť naše aktivity a náš personál od svojvoľných vládnych zásahov,“ dodal.

V. Orbán pred aprílovými voľbami označoval G. Sorosa za úhlavného nepriateľa maďarského štátu, ktorý riadi masový prílev migrantov do Európy. Útoky na filantropa ale pokračujú aj po voľbách. Napríklad maďarský provládne týždenník Figyelö minulý mesiac zverejnil mená dvoch stoviek ľudí zo skupiny, ktorú V. Orbán označuje za „Sorosovu žoldácku armádu“.