Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán súhlasí s návrhom Európskej únie udeliť štatút čakateľa na členstvo v EÚ Ukrajine a Moldavsku, avšak navrhuje súčasne udeliť tento štatút aj Gruzínsku a Bosne a Hercegovine. Informuje o tom spravodajca TASR s odvolaním sa na agentúru MTI.

Orbánov hovorca Bertalan Havasi pre MTI uviedol, že maďarský ministerský predseda o tom hovoril na videokonferencii iniciovanej predsedom Európskej rady Charlesom Michelom v rámci prípravy na summit EÚ, ktorý sa bude konať vo štvrtok a v piatok.

Na videokonferencii sa podľa Havasiho zúčastnili aj predsedovia vlád Belgicka, Bulharska, Estónska, Luxemburska a Malty.

Podľa Orbána postojom Maďarska – spolu s ďalšími členskými krajinami Únie – je, aby uvedené štyri krajiny dostali kandidátsky štatút v rovnakom čase.

Ďalšie dôležité správy

PK 27 Káhira - Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční počas podpisu dohody o zvýšení predaja plynu európskym štátom, ktorá má znížiť závislosť európskych štátov na ruskom plyne v Káhire 15. júna 2022. FOTO TASR/AP

EU Commission President Ursula von der Leyen speaks after the signing of a deal to increase liquified natural gas sales to EU countries, who aim to reduce dependence on supply from Russia as the war in Ukraine drags on, in Cairo, Egypt, Wednesday, June
Neprehliadnite

Šéfka Európskej komisie je presvedčená, že Ukrajina získa štatút kandidátskej krajiny EÚ