Slovenská republika sa usiluje o vzťahy s Maďarskom založené na obojstrannej výhodnosti a vzájomnom rešpekte, povedal v pondelok v severomaďarskom Ostrihome predseda vlády SR Eduard Heger. Pri príležitosti 20. výročia obnovy Mosta Márie Valérie spájajúceho Slovensko a Maďarsko sa tam stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Podobný pohľad na mnohé veci

„Nepriateľstvo medzi krajinami strednej Európy je nezmyselné. Zárukou nášho prežitia je priateľstvo a uzatváranie spojenectva,“ povedal pri tejto príležitosti Orbán, ktorý podotkol, že Slováci a Maďari po skúsenostiach agresie okupantov minulého storočia nie sú nepriateľmi, majú totiž spoločný jeden osud.

Slovákov od Maďarov delí podľa jeho slov iba jazyk, pohľad na mnohé veci však majú veľmi podobný. „Most Márie Valérie zostáva symbolom, ktorý odkazuje, že budúcnosťou Európy sme my. Nedovoľme nikomu znova zbúrať mosty medzi nami,“ vyhlásil predseda maďarskej vlády.

Most inšpiroval ďalšie projekty

„V rámci dvojstrannej komunikácie chceme pokračovať v napĺňaní a vo využívaní mechanizmov základnej zmluvy, ktorá je osvedčeným rámcom bilaterálnej spolupráce,“ uviedol E. Heger.

K výročiu obnovy mosta medzi Štúrovom a Ostrihomom slovenský premiér povedal, že ide o úspešný projekt dvoch dobrých susedov a etablovaných členov Európskej únie, ktorý prínosom pre obe strany inšpiroval ďalšie slovensko-maďarské projekty.

Igor Matovič ako premiér v roku 2020 s Viktorom Orbánom. S nimi ministri zahraničných vecí Péter Szijjártó a Ivan Korčok.
Neprehliadnite

Matovič uvíta, ak bude Orbán pomáhať južnému Slovensku, lebo Fico ho zanedbával

Ako príklad Heger vyzdvihol vlaňajšie otvorenie nového Mosta Monoštor medzi Komárnom a Komáromom, ktorý bol takisto spoločným slovensko-maďarským projektom rovnako podporeným Úniou. Príbehy Slovenska a Maďarska sú podľa jeho slov úspešnými príbehmi v rámci EÚ i zoskupenia Vyšehradská štvorka (V4).

Slovenský premiér podčiarkol aj význam energetických prepojení oboch krajín, ktoré posilňujú energetickú bezpečnosť nielen Slovenska a Maďarska, ale aj celého regiónu.

Cesta do Európy

Zrekonštruovaný 509 metrov dlhý most Márie Valérie medzi Štúrovom a Ostrihomom slávnostne odovzdali opäť do užívania 11. októbra 2001 po 57 rokoch za účasti vtedajších premiérov oboch krajín, Mikuláša Dzurindu a Viktora Orbána, ako aj komisára Európskej únie pre rozšírenie Güntera Verheugena.

Vtedajší slovenský premiér konštatoval, že ruiny zničeného mosta desaťročia symbolizovali stav slovensko-maďarských vzťahov. Nová podoba zrekonštruovaného mosta by mohla symbolizovať nové pevné vzťahy Slovákov a Maďarov. „Aj po tomto moste vedie cesta do Európy," zdôraznil Dzurinda tri roky pred vstupom do EÚ.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (vpravo) prijal svojho maďarského rezortného partnera Petra Szijjártóa v utorok 5. októbra 2021 v Bratislave. Ministri prerokujú aktuálne otázky bilaterálnej spolupráce. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Korčok: Slovensko si neželá neohlásené aktivity maďarských politikov na svojom území