Český premiér Andrej Babiš prijal v stredu v Prahe predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána. Po pracovnom stretnutí v Kramářovej vile sa obaja vydali do mesta Ústí nad Labem, kde je Babiš lídrom kandidačnej listiny hnutia ANO v októbrových voľbách.

„Priznávame, že nás Orbán príde pred voľbami podporiť,“ povedal serveru Lidovky.cz pred stretnutím nemenovaný zdroj z prostredia Babišovej kampane.

S maďarským premiérom pricestoval tiež maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó aj šéf rezortu inovácií a technológií László Palkovics.

Zviezli sa lanovkou

Slávnostný obed premiérov sa konal v Ústí nad Labem na zámočku Větruše, kde ÁNO na začiatku septembra štartovalo volebnú kampaň, píše server idnes.cz.

K Větruši sa Babiš s Orbánom vyniesli lanovkou. Hore ich privítal primátor mesta Peter Nedvědický (ANO). Všetci potom spoločne bez akéhokoľvek komentára vošli do útrob kaštieľa.

Cestou na nich pokrikovali demonštranti, ktorých sa tam tiež niekoľko zišlo.

„Títo dvaja páni sa snažia rozbiť Európsku úniu. Robia to tak, že vyvolávajú strach a nenávisť u voličov, ktorí sú potom ochotní pristúpiť na ich veľmi iracionálne rozhodnutia, ktoré vedú k tomu, že sa dostaneme pod vplyv Číny a Ruska,“ povedal jeden z nich.

Potom politici zamierili do centra Ústí. V divadle, pred ktorým tiež postávali demonštranti, ich čaká tlačová konferencia a stretnutie s priaznivcami ÁNO.

V Prahe ho čakali demonštranti

Demonštranti čakali na predsedu maďarskej vlády aj v Prahe Pri prechádzajúcom vozidle, ktoré ho viezlo, skupina protestujúcich skandovala „hanba“, informoval spravodajský server hu.euronews.com

Orbána prijal český premiér Andrej Babiš na pracovnom stretnutí v Kramářovej vile.

Netradičné, myslí si expert

Podľa politického stratéga a zakladateľa Inštitútu politického marketingu Karla Komínka, ktorého citoval server iDNES.cz, je zapojenie Orbána do českej kampane „výnimočné“. Babiš podľa Komínka stavil v kampani na strach z migrácie.

„Premiér týmto krokom mieri na skupinu, ktorá je skeptická voči európskej integrácii a má negatívny vzťah k migrácii. Orbán je v EÚ symbolom štátnika, ktorý tvrdo presadzuje národné záujmy a zdieľa s Babišom podobný politický štýl,“ povedal v rozhovore pre iDNES.cz Karel Komínek.

Spravodajský server pripomenul, že Babiš s Orbánom udržiavajú dlhodobo dobré vzťahy a majú podobný názor na celý rad tém. Minulý týždeň bol český premiér na dvojdňovej návšteve Maďarska, kde sa zúčastnil aj na demografickom summite.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa v rámci programu v Českej republike stretne aj s prezidentom Milošom Zemanom. Hovorca Hradu Jiří Ovčáček potvrdil, že ho prezident prijme na zámku v Lánoch.

Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) a český premiér Andrej Babiš počas hraničného úseku pri obci Röszke na maďarsko-srbských hraniciach
Neprehliadnite

Orbán s Babišom spoločne kritizovali Európsku úniu, dostatočne podľa nich nechráni hranice