V nedeľu večer premiér Igor Matovič na svojom facebooku ohlásil, že tento týždeň čakajú krajinu dve veľké udalosti. Prvou sa stalo dodanie ruských vakcín Sputnik V. Tieto vakcíny umožnia Slovensku zaočkovať milión ľudí, čo by mohlo zrýchliť očkovaciu stratégiu krajiny.

Slovensko napriek novej dodávke, ak by aj bola realizovaná načas, nezíska titul najzaočkovanejšej krajiny Európskej únie. Ten by malo do Veľkej noci získať Maďarsko. Dôvodom je, že Viktor Orbán sa spolieha viac na čínske vakcíny od spoločnosti Sinopharm.

V nedeľu maďarský premiér na svojom facebooku zverejnil video, ako sa dal zaočkovať čínskou vakcínou. V. Orbán sa týmto krokom snaží rozptýliť pochybnosti o jej kvalite.

Argentina Receives Third Batch of Sputink V Vaccine From Russia
Neprehliadnite

Hra s názvom Sputnik V bude bez vyvrcholenia. Dostatočná produkcia vakcíny je v nedohľadne

Ruská verzus čínska vakcína

Kým ani jedna z vakcín nie je zaregistrovaná Európskou liekovou agentúrou, o tej čínskej sa vie veľmi málo. Kým ruská strana zverejnila údaje z kritickej tretej fázy klinického skúšania v prestížnom časopise Lancet, o čínskej vakcíne sú k dispozícii iba údaje z prvých dvoch fáz skúšania.

Podľa čínskych predstaviteľov je vakcína stopercentne účinná v prevencii voči ťažkému stavu covidu. Následné štúdie z jej reálneho použitia ale zaznamenali odlišné hodnoty. Najnižšia bola v Brazílii na úrovni iba 50,4 percent. Pri nezáujme zverejniť reálne dáta vzniká voči vakcíne prirodzená nedôvera.

Podľa prieskumu z minulého mesiaca by sa čínskou vakcínou dal zaočkovať iba 27 percent opýtaných Maďarov. Západné vakcíny by preferovalo oveľa viac ľudí.

Vaccination Efforts in Venezuela
Neprehliadnite

Sputnik V je účinný proti novým variantom, tvrdia Rusi. Dôkazy sľubujú dodať čoskoro

Politika na prvom mieste

„Nemôže sa stať, že Maďari zomierajú, pretože zaobstaranie vakcín Bruselom je pomalé. To je jednoducho neakceptovateľné,“ povedal V. Orbán.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa