Afganci opúšťajúci svoju vlasť sa pokúšajú dostať ďalej do Európy cez Maďarsko, pričom sa očakáva, že tlak na jeho južné hranice bude stúpať. Povedal to v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po tom, čo sa bol spolu s českým premiérom Andrejom Babišom pozrieť na zabezpečenie maďarsko-srbskej hranice pri obci Röszke.

Babiš, ktorý v stredu pricestoval na dvojdňovú návštevu Maďarska, vyhlásil, že Európska únia (EÚ) sa zaoberá množstvom zbytočných vecí. Ako príklad uviedol kvóty na prijímanie migrantov, pričom však Brusel neberie do úvahy iné navrhované riešenia.

Na snímke zľava rakúsky kancelár Sebastian Kurz, predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády SR Eduard Heger počas stretnutia predsedov vlád Slovenska, Českej republiky a Rakúska v tzv. Slavkovskom formáte (S3) v meste Lednice 7. septembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Heger, Kurz a Babiš: Nechceme znova rok 2015, Afgancom treba pomôcť tam. Tu už nie je miesto

„Je potrebné zasiahnuť voči prevádzačom a poskytnúť pomoc mimo Európy - tam treba zastaviť migračnú vlnu," citovala slová predsedu českej vlády agentúra MTI. Orbán po prehliadke hraničného úseku skonštatoval, že zábrany sú odolné, avšak časom bude možno potrebné posilniť hliadky.

„Slabým článkom je Brusel, ktorý tvrdí, že Afgancov odchádzajúcich z Afganistanu treba vpustiť do Európy," dodal maďarský premiér. Tento postoj EÚ zároveň označil za zradu a opakovane vyzval, že pomoc treba poskytovať tam, kde sú problémy, a nie voziť problémy do Únie.

Maďarsko pohraničný plot vybudovalo pred šiestimi rokmi v reakcii na vrcholiacu migračnú krízu, kedy cez maďarské územie prichádzali do Európskej únie státisíce ľudí z Blízkeho východu, predovšetkým zo Sýrie a Iraku, ale aj z ázijských krajín. Budapešť vtedy postavila bariéru pozdĺž celej 175 kilometrov dlhej hranice so Srbskom a oplotila aj 200 kilometrov, teda polovicu, hranice s Chorvátskom. Hranice chráni menší plot z ostnatého drôtu a väčší plot, ktorý je podľa Orbána navyše vybavený počítačovou technikou.