Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu do 17:00 h 50 430 ľudí, z nich bolo infekčných 1 860. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sobotňajšej tlačovej konferencii. Druhý deň pilotného testovania označil za úspešnejší. Celkovo sa od piatka (23. 10.) vykonalo 112 335 testov, infekčných je 4 085 ľudí.

Doterajšia účasť na pilotnom testovaní prekročila podľa premiéra účasť počas parlamentných volieb na Slovensku. „Chcem povzbudiť Oravcov, poďme do toho a prekonajme výrazným spôsobom rekord, ktorý už dnes vyrábame. Oravci a ľudia v Bardejove, buďte vzorom pre celé Slovensko. Ukážte, že sa to dá a dokážeme byť všetci zodpovední," povedal predseda vlády.

Na Orave a v Bardejove sa začalo pilotné celoplošné testovania na ochorenie COVID-19, ktoré potrvá do nedele 25. októbra 2020. Otestovaných by malo byť asi 180.000 osôb v rámci 235 odberných miest. Na testovaní sa bude podieľať viac ako 2500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí sám pomáhal pri testovaní na Základnej škole na Komenského ulici 23 v Bardejove 23. októbra 2020. FOTO TASR - Milan Kapusta
Neprehliadnite

Krajčí: Pri takomto nasadení a spolupatričnosti pandémiu zvládneme

Ozbrojené sily (OS) SR zatiaľ nezaznamenali pri testovaní ani jeden bezpečnostný incident. „Keď som sa rozprával s náčelníkom Generálneho štábu OS SR Danielom Zmekom, nezaznamenali nič, čo by akýmkoľvek spôsobom narúšalo bezpečné testovanie. Klobúk dole pred všetkými, ktorí sa podieľate na tejto najväčšej logistickej operácii, akú kedy Slovensko zorganizovalo," premiér.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) podľa vlastných slov navštívil viacero miest a obcí v testovaných okresoch i mnohé odborné miesta. „Musím povedať, že jedno mali spoločné. Bolo vidieť snahu, spolupatričnosť a spoluprácu," skonštatoval šéf rezortu. Obyvatelia boli podľa neho pokojní a testovanie neberú na ľahkú váhu. Vyzdvihol tiež ich zomknutosť.