„R. Kaliňák opakovane zlyháva vo svojej funkcii. Najnovšie je to vyše desaťmiliónová pokuta od Úradu pre verejné obstarávanie,“ povedal J. Rajtár. Podľa jeho slov na ministerstve vnútra pracujú ľudia, ktorí prácu s verejnými obstarávaniami robia roky.

„Je nemysliteľné, aby tie pokuty boli výsledkom nejakých nedopatrení. Pokuty sú dôsledkom manipulácie s tendrami, sú výsledkom toho, že v tendroch majú vyhrať vopred určení záujemcovia. Za toto je zodpovedný R. Kaliňák,“ doplnil.

Šéf rezortu vnútra podľa neho sklamal ako minister vnútra, pretože má leví podiel na nedôvere verejnosti k polícii, a sklamal aj ako čestný politik, lebo sa „nedokázal vyhnúť pochybným kšeftom a netransparentným výberovým konaniam“.

„Dohodli sme sa na tom, že dnešným dňom začneme zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie ministra vnútra R. Kaliňáka. Tieto podpisy s najväčšou pravdepodobnosťou odovzdáme, podáme do Národnej rady v deň začiatku schôdze,“ spresnil M. Krajniak.

Líder OĽaNO Igor Matovič na tlačovej konferencii v utorok uviedol, že Ministerstvo vnútra SR pod vedením R. Kaliňáka musí za pochybenia pri verejných obstarávaniach len za posledné tri mesiace zaplatiť pokuty v celkovej výške takmer 25,7 milióna eur.

Rezort vnútra reagoval, že I. Matovič nevie, o čom hovorí. Ako uviedol tlačový odbor MV, ide o korekcie za projekty, na ktoré ministerstvo z EÚ vyčerpalo 300 miliónov eur. Korekcie podľa rezortu vnútra dostávajú aj iní prijímatelia, vrátane ministrov za vlády Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bol aj I. Matovič.