Minister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) by mal vysvetliť prideľovanie podpôr na ošípané v jeho rezorte. Uviedli to v stredu na brífingu opoziční politici Alojz Hlina z mimoparlamentnej Dobrej voľby a Zsolt Simon, predseda mimoparlamentnej strany Maďarské fórum.

Odstúpenie M. Kyseľa bolo nevyhnutné

,,Odstúpenie štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Milana Kyseľa nebolo prejavom politickej kultúry, ale bolo nevyhnutným, logickým vyústením procesu," vyhlásil Hlina.

Minister Vlčan by podľa neho mal vysvetliť logiku a metodiku, ako je vôbec možné nastaviť taký systém podpory, aby jeho výsledkom bolo, že chovateľ dostane dotáciu 4 500 eur na jednu ošípanú. ,,Pokiaľ to pán minister Vlčan nezvládne, potom je namieste vyvodzovať politickú zodpovednosť aj v jeho prípade," podčiarkol Hlina.

ošípané na farme v Harheime
Neprehliadnite

Štátny tajomník Kyseľ neustál mediálny lynč a a odstupuje pre kauzu rekordne drahých ošípaných

Simona zarazilo, akým spôsobom obhajoval Vlčan štátneho tajomníka Kyseľa a mechanizmus rozdeľovania peňazí na chov ošípaných. ,,Mne to celé pripomína, ako keby to bolo podľa scenára - chceli sme kradnúť, kradli sme, skontrolovali sme, lup sa podaril, žiadny problém. Toto nie je úplne v poriadku," doplnil Simon.

Konflikt záujmov

Upozornil napríklad aj na to, že Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) pridelilo dotáciu na ošípané 20 000 eur aj svojej organizačnej zložke Výskumnému ústavu živočíšnej výroby, ktorý je súčasťou NPPC. ,,To je konflikt záujmov ako vyšitý," poznamenal. Obaja politici vyzvali ministra Vlčana, aby dôveryhodne vysvetlil všetky podozrivé prípady.

heger
Neprehliadnite

Premiér očakáva výsledky kontroly dotácie pre firmu Rimanec, vyvodí dôsledky

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vo svojom stanovisku rovnako upozornilo, že podpora pre bývalú firmu štátneho tajomníka Kyseľa je len časť problému. Otázny nie je iba vysoký príspevok práve pre danú firmu, ale celkový systém zvláštneho prideľovania štátnych peňazí v gescii ministerstva pôdohospodárstva, ktorý vyvoláva otázniky.

Bez transparentného informovania

,,Štátne peniaze, teda peniaze nás všetkých, boli pridelené na základe dotazníkového zberu údajov. Oslovené preň boli iba vyvolené osoby. Pýtam sa, prečo neprebehla klasická výzva, prečo o možnosti získať príspevok neboli transparentne informovaní všetci poľnohospodári a prečo musíme namiesto riešenia akútnych problémov občanov znova riešiť pochybné šafárenie s verejnými zdrojmi? Toto naozaj nie je o jednej osobe štátneho tajomníka, ale o chorom systéme, kde sa občania ako štatisti majú prizerať, čo si môžu mocní dovoliť," uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík.

ošípané na farme v Harheime
Neprehliadnite

Prípad najdrahších ošípaných na Slovensku má pachuť politického lobingu, opozícia kladie otázky

Mimoparlamentná strana Hlas-SD si zase myslí, že vyvodenie politickej zodpovednosti Milana Kyseľa vo funkcii štátneho tajomníka MPRV je len zásterkou pred trestnoprávnymi dôsledkami sprenevery dvoch miliónov eur v kauze najdrahších svíň.

Politická zodpovednosť nestačí

,,V tejto dvojmiliónovej kauze nestačí vyvodiť politickú, je nevyhnutné vyvodiť predovšetkým trestnoprávnu zodpovednosť. Vyplatenie dvoch miliónov eur a v najvyššej sume na sviňu spriazneným subjektom OĽANO má jasné znaky podozrenia z korupcie, zneužitia právomocí verejného činiteľa a nehospodárneho nakladania s majetkom štátu. Hlas–SD preto vyzýva pána dočasného a zrejme aj budúceho policajného prezidenta Štefana Hamrana, aby od veľkých rečí prešiel k činom a nechal prešetriť túto dvojmiliónovú kauzu. Ak sa tak nestane do niekoľkých dní, Hlas–SD podnikne ďalšie kroky," dodal Puci.

svina, prasa, prasiatko, chovna stanica;;;9.1.2008 Bratislava;foto Ján Zemiar
Neprehliadnite

Hlas-SD: Agrorezort vyplatil firme štátneho tajomníka OĽaNO 4 500 eur na ošípanú

Ministerstvo pôdohospodárstva v utorok (4. január) informovalo, že štátny tajomník Kyseľ ponúkol ministrovi Vlčanovi svoju funkciu. Odôvodnil to ,,mediálnym lynčom" z posledných dní. Podľa rezortu ide o jeho osobné rozhodnutie, ktoré je reakciou na bezprecedentné útoky, ktorým čelí on a jeho rodina.

Kontrola nezistila pochybenia

,,Rozhodnutie štátneho tajomníka Milana Kyseľa vnímam ako prejav vysokej politickej kultúry. Naša kontrola síce nezistila žiadne rozpory a pochybenie v procesoch, na ministerstvo sa však zniesla tvrdá kritika. Celá situácia sa navyše stala predmetom politického osočovania zo strany opozície a rôznych záujmových skupín, či jednotlivcov, ktorým nevyhovuje, že sa zo všetkých síl snažíme rezort očistiť od nánosov korupcie a netransparentnosti. Preto Milana chápem a ďakujem mu za prácu, ktorú na ministerstve odviedol. Želám mu veľa síl do ďalšieho boja za malých a stredných farmárov, ktorí sa aj vďaka nemu po rokoch diskriminácie môžu nadýchnuť," zhodnotil Vlčan.

Ošípané sú už dlhý čas predmetom výskumu vedeckých tímov.
Neprehliadnite

Chov ošípaných u nás: Zatváranie fariem, boj s dumpingom, nezáujem štátu a k tomu navrch AMO