„Začíname zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie M. Glváča z pozície podpredsedu NR SR. Mysleli sme si, že k tejto situácii nedôjde,“ povedal I. Matovič s tým, že očakávali, že odíde sám. Poukázal aj na to, že M. Glváč by nemal byť viac členom výboru na kontrolu vojenského spravodajstva. Zároveň vyzval predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby konal a aby M. Glváč ako „závadová“ osoba nebol na kandidačnej listine Smeru-SD. M. Glváč sa podľa slov I. Matoviča spreneveril svojej pozícii a správal sa „ako sluha mafiána M. Kočnera“.   

„Každý človek musí vidieť, že vláda Roberta Fica a Pellegriniho je prerastená s mafiou. To, čo riešil Glváč s Kočnerom, to neboli len nevinné stretnutia. Je to priamy dôkaz, že gauner riadi aspoň sčasti našu krajinu,“ zdôraznil Richard Sulík.

Preto sa podľa jeho slov SaS rozhodla podporiť iniciovanie mimoriadnej schôdze. Dodal, že pozvali k tejto iniciatíve aj ostatných kolegov z opozície. Podpisy chcú vyzbierať čo najskôr. V zmysle rokovacieho poriadku by mal predseda parlamentu zvolať schôdzu do siedmich dní od odovzdania potrebného počtu podpisov.

Podporiť svojimi podpismi iniciovanie mimoriadnej schôdze sú pripravení aj nezaradení poslanci, ktorí odišli z klubu SaS. Dôvody na odvolanie Glváča vychádzajú podľa nej okrem komunikácie s M. Kočnerom aj z jeho komunikácie s Alenou Zsuzsovou. „Martin Glváč má právo brániť svoje právom chránené záujmy i svoju česť, ale len ako obyčajný poslanec. Občania musia dostať z parlamentu signál, že ešte na Slovensku existujú zvyšky politickej kultúry," skonštatovala Natália Blahová. 

Kočner si mal vymenovať svojho človeka

I. Matovič má podozrenie, že si mal M. Kočner vymenovať svojho človeka na post zástupcu riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS), pričom o tom vedel aj M. Glváč. Podľa I. Matoviča majú správy tiež dokazovať, že vedel aj o tom, že vtedajší prezident finančnej správy František Imrecze mal zabezpečiť vratky pre podnikateľa Ladislava Bašternáka. V stredu (23. 10.) zverejnil zhruba 900 správ z ich komunikácie cez aplikáciu Viber.

M. Glváč tvrdenia I. Matoviča odmieta, podal pre ne aj trestné oznámenie. Tvrdí, že líder OĽaNO pácha trestnú činnosť, ak zverejňuje jeho údajnú komunikáciu. Trvá na tom, že sa s M. Kočnerom nestretol od roku 2012. I. Matovič však na základe údajnej komunikácie M. Glváča s M. Kočnerom cez Viber, ktorú má k dispozícii a ktorú zverejnil, tvrdí opak.

Premiér P. Pellegrini uviedol, že o medializovanej komunikácii budú v Smere-SD hovoriť a nebudú ju prehliadať. „V prípade, že je to vážne, budú aj vážne dôsledky. V prípade, že sa ukáže, že to také vážne nie je, vážne dôsledky nebudú,“ doplnil.

Aktualizované o 15:29

Glváč vinu odmieta 

Podľa M. Glváča komunikácia „nesedí s realitou a sú v nej nezmysly“. Popiera stretnutie s Františkom Imreczem a Dušanom Pátekom, rovnako ako dosadzovanie lekára na miesto primára kliniky. Vyplýva to z jeho stanoviska.

„Vyzývam orgány činné v trestnom konaní, aby mi oznámili údaje z Threemy Mariana Kočnera a iných aplikácií, ako boli získané tieto informácie a ktoré osoby mohli týmito údajmi a zariadeniami disponovať a pozmeňovať ich,“ tvrdí M. Glváč s tým, že nevidí dôvod na vyvodenie osobnej zodpovednosti.

M. Glváč v stanovisku popiera aj údajné stretnutie s vtedajším prezidentom finančnej správy (FS) Františkom Imreczem a viceprezidentom FS Dušanom Pátekom. Na ňom sa mali podľa predsedu opozičného OĽaNO Igora Matoviča dohadovať vratky DPH pre odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka.

„Za vrchol absurdnosti považujem, že by som si mal kupovať loď od Mariana K.,“ tvrdí M. Glváč. Veľká časť zverejnenej komunikácie sa týka debát ohľadom lodí. V správach z Viberu ponúka Marian Kočner svoju starú loď za 950-tisíc eur.

„Je vrcholom absurdnosti, že po vyvodení zodpovednosti za moju údajnú komunikáciu volá Richard Sulík a Igor Matovič,“ uviedol v stanovisku M. Glváč a pripomenul stretnutia R. Sulíka a I. Matoviča s M.Kočnerom.

Údajnú komunikáciu medzi Marianom Kočnerom a Martinom Glváčom rozposlal redakciám I. Matovič. M. Glváč popiera stretnutia s Marianom Kočnerom po roku 2012. Z ich údajnej komunikácie od roku 2016 vyplýva, že sa mali stretnúť aj v tom čase.