Americké telekomunikačné spoločnosti musia začať zo svojich sietí odstraňovať zariadenia čínskej spoločnosti Huawei Technologies a nahradiť ich zariadením iných výrobcov. Vybraným telekomunikačným operátorom to vo štvrtok nariadila Federálna komisia pre spoje (FCC). Tá tiež začala proces k odobratiu licencie čínskej telekomunikačnej spoločnosti China Telecom, ktorá by tak nemohla pôsobiť na americkom trhu. Uviedol to server BBC.

Nariadenie FCC je zatiaľ posledným krokom v diplomatickej spore medzi Čínou a Spojenými štátmi. Washington totiž tvrdí, že spoločnosť Huawei predstavuje bezpečnostné riziko, pretože by mohla čínskej vláde umožniť špehovanie. To ale čínsky podnik dlhodobo odmieta.

Honor
Neprehliadnite

Americké sankcie tlačia na Huawei, firma predá značku lacných telefónov Honor

Huawei vyjadril nad štvrtkovým rozhodnutie americkej komisie sklamanie. „Taký extrém znamená pre občanov USA riziko hlavne vo vidieckych oblastiach, ktoré sú službami pokryté menej. Spoľahlivé komunikačné služby sú práve za pandémie nevyhnutné," reagoval čínsky podnik. FCC vo štvrtok tiež odmietla žiadosť firmy o prehodnotenie stanoviska, že Huawei predstavuje bezpečnostné riziko pre telekomunikačné siete. Pokyn FCC počíta so subvenciami pre menších operátorov, ktorí budú musieť na pokyn úradu začať zariadení Huawei odstraňovať a nahrádzať iným. Komisia však nemôže tieto náhrady sama zabezpečiť, ak jej to neschváli Kongres.

Predseda FCC Ajit Pai povedal, že Huawei má úzke väzby na čínsku armádu a na výzvedné služby, rovnako ako na čínsku komunistickú stranu. Tieto väzby sú podľa neho na „každej úrovni vo firme - až hore k zakladateľovi". „Obavy ohľadom Huawei nie sú len hypotetické: nezávislé organizácie odhalili v zariadeniach Huawei mnoho bezpečnostných nedostatkov a zistili, že sú tieto zariadenia menej bezpečné ako zariadenia iných firiem - možno aj zámerne," povedal šéf FCC. Huawei podľa šéfa americkej komisie podlieha komplexným zákonom, ktoré firmu núti spolupracovať s čínskymi spravodajskými službami. O takejto spolupráci však Huawei nesmie hovoriť, tvrdí predseda FCC.

WA 37 archív Peking - Na archívnej snímke z 8. marca 2020 pár s ochrannými rúškami na tvári sa pozerá do svojich mobilných telefónov pri reklamnom bilborde týkajúcom sa 5G smartfónov od spoločnosti Huawei. Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Mike Pompeo v piatok 17. apríla 2020 uviedol, že úloha Číny v globálnej pandémii nového koronavírusu pravdepodobne prinúti mnoho štátov prehodnotiť svoj postoj k prijatiu čínskych 5G sietí od spoločnosti Huawei. FOTO TASR/AP 

In this Sund
Neprehliadnite

Británia zakáže inštalovať zariadenia od Huawei do siete 5G

Americká komisia zverejní zoznam telekomunikačných zariadení a služieb, ktoré považuje za riziko pre národnú bezpečnosť. Odhaduje pritom, že na odškodnenie vybraným telekomunikačným operátorom bude potrebné najmenej 1,6 miliardy dolárov. Ide hlavne o poskytovateľa telekomunikačných služieb v odľahlých častiach USA.

Komisia tiež začala proces k odobratiu licencie firme China Telecom, ktorá by tak v USA nemohla poskytovať služby vnútroštátne ani medzištátnych. FCC tvrdí, že China Telecom neposkytol dostatočne hodnoverné vysvetlenie, že v USA nie je rizikom pre národnú bezpečnosť.

Spojené štáty odrádzajú od spolupráce s firmou Huawei aj svojich spojencov, najmä pri budovaní najnovších sietí piatej generácie (5G). Slovenský Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) predvlani označil technológie Huawei a ďalšie čínske firmy ZTE za bezpečnostné riziko. Začiatkom tohtoročného mája podpísal premiér Andrej Babiš s americkým ministrom zahraničia Mikom Pompeom deklaráciu, podľa ktorej je cieľom vybudovať takejto siete 5G, ktoré „chránia pred neautorizovaným prístupom" a „zaistia občanom súkromie".