Na Slovensku sa od pondelka sprísnili opatrenia v súvislosti s ochorením covid-19. Podľa premiéra Eduarda Hegera vláda zavádza tzv. lockdown pre nezaočkovaných. Opatrenia priniesli nový covid automat a nadväzujúce vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Michalovciach eviduje roztrúsený výskyt ochorenia COVID-19 po celom okrese. Okres Michalovce prešiel od pondelka na základe COVID automatu z bordovej do čiernej fázy, ktorá zodpovedá tretiemu stupňu ohrozenia. Na snímke výdaj balených obedov z okienka v reštaurácii v Michalovciach v pondelok 25. októbra 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Nový covid automat: Prehľad opatrení pre obchody, hotely, fitness centrá a kúpele

Sprísnenie opatrení má pomôcť stabilizovať kritickú situáciu v nemocniciach. Ak sa nezlepší, premiér nevylúčil zavedenie tzv. lockdownu pre všetkých.

Covid automat 22.11. - 29.11.
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Covid automat (22. november - 28. november)

Červené okresy
Do 1. stupňa ohrozenia budú patriť okresy Bratislava I – V a Dunajská Streda.

Bordové okresy
Do 2. stupňa ohrozenia sa zaradia okresy: Dolný Kubín, Galanta, Komárno, Malacky, Myjava, Námestovo, Nitra, Pezinok, Prešov, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Senec, Skalica, Šaľa, Trenčín, Trnava, Zlaté Moravce a Žilina.

Čierne okresy
Najvyšší 3. stupeň ohrozenia sa zavedie v okresoch: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice – okolie, Košice I – IV, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen

Režim očkovaný a prekonaný

Režim kompletne zaočkovaných osôb sa mení na režim OP (očkovaný/prekonaný). Znamená to, že osoby, ktoré prekonali covid-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, majú rovnaké možnosti ako kompletne zaočkované osoby. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, účinnej od pondelka.

Viedeň - Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú na obchodnej ulici vo Viedni 17. novembra 2021. Rakúsko od pondelka zavedie celoštátny lockdown a od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19. V piatok to vyhlásil kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA.
Neprehliadnite

Žijeme absurdné časy. Slovensko to skúša s medovým lockdownom, už pripúšťa povinné očkovanie

Pod označením OP sa rozumie osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky vakcíny s dvojdávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky.

Rovnako pod označenie spadá osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny s jednodávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky. Zaraďuje sa sem aj osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola prvá dávka podaná v intervale do 180 dní od prekonania covid-19, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky.

Potvrdenie v prípade detí

Označenie OP sa týka aj osôb, ktoré prekonali covid-19 pred nie viac ako 180 dňami a mali ho potvrdený RT-PCR testom, či detí do 12 rokov po prekonaní covid-19 pred nie viac ako 180 dňami.

,,Potvrdenie vydá pediater aj na základe pozitívneho výsledku antigénového testu vykonaného do 15. novembra," spresnil ÚVZ.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k jeho odvolávaniu z kresla ministra financií 29. júna 2021 v Bratislave. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria sa skončila, prichádza daňová. Z konateľov budú odídenci, ak klamú štát

Rovnaké možnosti ako zaočkovaní majú aj osoby, ktoré prekonali covid-19 pred viac ako 180 dňami a boli zaočkovaní jednou dávkou vakcíny podanej do 180 dní od prekonania ochorenia, deti mladšie ako dva roky a deti od dvoch do 12 rokov a dvoch mesiacov s negatívnym výsledkom antigénového testu, ktorý je platný 48 hodín od odberu, alebo PCR/LAMP testu, ktorý je platný 72 hodín od odberu.

Viac o téme: Covid-19

Veľa okresov je podľa COVID automatu v čiernej farbe. Na snímke okienkový predaj v Starej Ľubovni 19.
Neprehliadnite

Slovensko sa mení na čiernu krajinu. Mnohé regióny dostávajú na frak, zázrak nepríde