Jednotlivé opatrenia v pláne obnovy a odolnosti sa nedajú presúvať ani meniť za niečo iné. Nesplnenie jednej reformy tak môže ohroziť financie pre iné opatrenia.

Uviedol to Úrad vlády (ÚV) SR v reakcii na vyjadrenie predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) k čerpaniu peňazí z plánu obnovy a ich možnému „presúvaniu na niečo iné“.

Šéf parlamentu v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 povedal, že peniaze z plánu obnovy nie sú ohrozené, buď sa na niečom dohodnú, alebo sa realokujú a pôjdu niekde inde.

Vopred stanovené míľniky

Úrad vlády pripomína, že sa Slovensko oficiálne zaviazalo ku konkrétnym dátumom pre naplnenie vopred stanovených míľnikov a cieľov, na ktoré sú naviazané presné finančné balíky vo forme jednotlivých platieb.

„Tieto zdroje sa nedajú presúvať medzi jednotlivými oblasťami systémom, že peniaze z neschválenej reformy súdnej mapy sa prevedú napríklad na podporu dopravy,“ priblížil.

Nesplnenie čo i len jedného míľnika môže podľa úradu ohroziť či oddialiť celú platbu. Dodal, že meniť opatrenia v pláne obnovy je možné len cez oficiálnu revíziu plánu, „čo je podobne náročný proces ako jeho schvaľovanie“.

Dodržanie časových termínov

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na Kollárove slová reagovala, že je dôležité rešpektovať časové termíny, ktoré sú určené.

„V prípade, ak tieto časové termíny nebudú dodržané, je možné, že bude ohrozená platba aj v celosti za jednotlivé obdobia alebo čiastkovo. Ak nebude celá reforma realizovaná, môže to ohroziť vôbec čerpanie plánu obnovy a odolnosti,“ vyhlásila.

WA 44 Bukurešť - Predsedníčka Európskej komisie  Ursula von der Leyenová gestikuluje počas spoločnej konferencie s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom a premiérom Florinom Cituom v Bukurešti v pondelok 27. septembra 2021. Európska komisia schválila rumunský národný plán obnovy. FOTO TASR/AP


 
European Commission President Ursula von der Leyen gestures during a joint press conference with Romania's President Klaus Iohannis and Premier Florin Citu in Bucharest, Romania, Monday, Sept. 27, 20
Neprehliadnite

Slovensko rokuje s Európskou komisiou o prípadnom meškaní míľnikov v pláne obnovy