Po celonočnom summite krajín eurozóny to na Twitteri oznámil predseda rokovaní členských krajín Donald Tusk s tým, že zhoda bola jednomyseľná.

„Program ESM pre Grécko s hlbokými reformami a finančnou podporou,“ stručne na Twitteri opísal D. Tusk jednomyseľnosť 19 krajín eurozóny. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe.

EuroSummit has unanimously reached agreement. All ready to go for ESM programme for #Greece with serious reforms & financial support

— Donald Tusk (@eucopresident) 13. Červenec 2015

Ak sa potvrdí informácia diplomatov zo skoro 17-hodinového rokovania, budú musieť Atény už do stredy prijať v parlamente prvý balík reformných opatrení, týkajúcich sa napríklad daní či penzií.

Spornými bodmi do poslednej chvíle zrejme bola nemecká požiadavka, aby Grécko previedlo 50 miliárd eur aktív ako záruky do špeciálneho fondu. Atény tiež mali, aspoň podľa vyjadrenia informovaných diplomatov, do posledných chvíľ výhrady k miere zapojenia Medzinárodného menového fondu do tretieho záchranného programu.

Aktuálne sa bude rokovať o veľkosti záchranného programu vo výške 82 až 86 miliárd eur, z toho 12 miliárd eur je potrebných pre financovanie v nasledujúcom mesiaci.

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi pred predĺžením núdzového financovania gréckych bánk ELA požaduje "politický záväzok". Nie je však pravdepodobné, že by ECB ukončila ELA pre grécke banky pred skončením rokovania s veriteľmi.

Čo by ste mali vedieť

 • Dnešnou dohodou si Grécko kupuje čas pre vyrokovanie tretieho balíka pomoci.
 • Grécky parlament bude musieť hlasovať o dnešnej dohode, ale nie je jasné, či dostane podporu gréckych poslancov. Vládna Syriza je rozhádaná.  
 • Súčasná dohoda neobsahuje žiadne odpustenie gréckeho dlhu, ale Grécko by mohlo dostať viac času, aby splatilo svoje obrovské dlhy za lepších podmienok.
 • Ministri financií eurozóny budú diskutovať aj o prekleňovacom financovaní pre Grécko, ktoré by malo pokryť krátkodobé potreby Grécka: Grécko bude potrebovať 7 miliárd eur do 20. júla, kedy Aténam končí splatnosť dlhopisov v ECB, a ďalších 5 miliárd eur do polovice augusta.
 • Európska centrálna banka (ECB) sa bude musieť rozhodnúť, či dnešná dohoda je dostatočná na to, aby mohla znovu otvoriť úverové linky ELA pre grécke banky. 
 • Grécke aktíva sa presunú do špeciálneho 50-miliardového fondu, z ktorých polovica bude použitá na refinancovanie gréckych bánk. Fond budú riadiť grécki manažéri pod európskym dohľadom.

Bez podpory opozície je dohoda nereálna

19:53 - Nový záchranný plán pre zadlžené Grécko sa bez podpory opozície neuskutoční. Podľa agentúry Reuters to dnes vyhlásil minister práce Panos Skurletis, ktorý tiež nevylúčil, že kvôli schváleniu dohody nakoniec vznikne vláda národnej jednoty. P. Skurletis, ktorý je členom vládnej ľavicovej strany Syriza, čaká ešte tento rok predčasné parlamentné voľby. Najsilnejšia grécka opozičná strana Nová demokracia už naznačila, že úsporný balíček tento týždeň v parlamente podporí.

"Ak by bola situácia normálna, keby neboli kapitálové kontroly a bankové problémy, tak by som povedal, že je potrebné vypísať voľby," povedal P. Skurletis. Podľa neho to v súčasnej situácii nie je možné, pretože teraz je potrebné krajinu stabilizovať.

Naopak minister obrany Panos Kammenos zo strany Nezávislí Gréci už avizovali, že návrh nepodporia. Rovnako odmietnutie hlasovať môže premiér Alexis Tsipras očakávať aj od ľavicového krídla Syrizy, ktoré tvrdí, že vyrokovaná dohoda je "vôbec najhoršia možná dohoda vzhľadom k tomu, že zachováva štatút krajiny ako dlhovej kolónie pod vládou Európskej únie vedenej Nemcami". 

K protestu sa nepriamo hlási aj predsedníčka parlamentu Zoi Konstantopuluová, ktorá dokonca vyzvala k "ozbrojenému odporu" proti európskym vydieračom. 

Euroskupina vytvorí pracovnú skupinu

19:28 - Dnes večer rokujú ministri financií o prekleňovacom úvere pre Grécko vo výške 12 miliárd eur. Rozhodnutie dnes však nepadne.

Ministri Euroskupiny sa rozhodli vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá má za cieľ prísť s návrhom na prechodné financovanie Grécka. Dôvodom je, podľa slov šéfa Euroskupiny J. Dijsselbloema "technické, právne, finančné a politické záležitosti, ktoré treba zobrať do úvahy". 

Prepad spotreby

18:57 - Kapitálové kontroly (maximálny denný výber z bankomatov vo výške 60 eur) si vyžiadali prudký prepad spotreby. V priebehu dvoch týždňov sa prepadla spotreba domácností až o 70 percent, tvrdí týždenník The Economist

Gréci a podnikatelia hromadia svoju hotovosť a v obchodoch chýbajú základné potraviny.  

Why are supermarket shelves empty in Greece? Syriza's incompetence or EU pigheadedness? http://t.co/6fGxC1BujZ pic.twitter.com/j2ji8wq7Ct

— The Economist (@TheEconomist) July 13, 2015

Dijsselbloem je opäť šéf Euroskupiny

18:45 - Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem bol dnes podľa očakávaní znovuzvolený za šéfa takzvanej Euroskupiny, teda ministrov financií členských krajín eurozóny. Jediným Dijsselbloemovým súperom bol španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos.

49-ročný J. Dijsselbloem tak bude stáť na čele Euroskupiny ďalšie 2,5 roka. Euroskupina má na starosti hospodárske záležitosti eurozóny a v súčasnosti sa zaoberá najmä riešením gréckej dlhovej krízy, napísala agentúra Reuters.

Vo voľbe ho podporil aj slovenský minister financií Peter Kažimír, ktorému sa páči "jeho štýl, ktorým naviguje eurozónu počas krízy". 

Obrovský nárast bezdomovcov v Aténach

16:27 - Televízia CNN navštívila dobrovoľníkov, ktorí sa starajú v Aténách o bezdomovcov. Ich počet podľa charitatívnej organizácie Emfasis za posledné tri mesiace vzrástol o 40 percent. V Aténach žije 660-tisíc ľudí, ale 20-tisíc z nich je bez strechy nad hlavou. 

Znepokojujúce na tom je, že ide predovšetkým o mladých ľudí vo veku od 25 do 45 rokov, ktorí by mohli pracovať, ale zamestnanie si nevedia nájsť. "Som na to zvyknutá z rozvojových krajín v juhovýchodnej Ázii, ale to isté je teraz tu v Grécku," hovorí dobrovoľníčka Maria Karra.

Charita Emfasis zamestnáva 110 dobrovoľníkov, ktorí šesť dní v týždni chodia po uliciach Atén a ponúkajú ľuďom v núdzi prikrývky a jedlo - cestoviny, ryžu, strukoviny alebo mlieko. 

Charitatívna organizácia dáva bezdomovcom cenné rady, kde sa môžu osprchovať alebo ako sa zorientovať v gréckej byrokracii.

V poslednom čase sa M. Karra stretáva s bezdomovcami, ktorí by sa radi dostali ku knihám. Mnohí z nich, ktorým charita v súčastnosti pomáha, sú vzdelaní ľudia, ktorí mali pred krízou a úspornými opatreniami firmy a kariéru.

Let me congratulate to @J_Dijsselbloem to re-election as #Eurogroup President

— Peter Kažimír (@KazimirPeter) July 13, 2015

Polovica veľkých gréckych bánk má skončiť

16:07 - Podľa nepotvrdených informácií, ktoré priniesla agentúra Reuters, sa uvažuje nad tým, že dve z štyroch veľkých gréckych bánk majú definitívne skončiť. Buď to bude National, Piraeus, Eurobank alebo Alpha, tvrdí portál televízie BBC.  

Predčasným voľbám sa Grécko nevyhne

16:01 - Grécky minister práce Panos Skourletis v rozhovore pre grécku televíziu povedal, že Grécko sa do konca roka nevyhne predčasným voľbám. Vládna Syriza je v troskách a podpora proreformných snáh gréckeho premiéra A. Tsiprasa opozičnými stranami nie je náhodná. Je možné, že v opoziční poslanci v parlamente vyslovia nedôveru premiérovi len čo to bude možné.   

There are now 20,000 homeless people in Athens -- among a population of 660,000: http://t.co/mMYKKuLESz #GreeceCrisis pic.twitter.com/7W59T5gHsy

— The Lead CNN (@TheLeadCNN) July 13, 2015

Veritelia zničili doterajší model eurozóny

15:58 - Známy ekonomický komentátor Wolfgang Münchau vo Financial Times píše, že veritelia Grécka počas víkendu "zničili doterajší model eurozóny" a nahradili ho spolkom "riadeným záujmami Nemecka", ktorý hrozí "ožobráčiť každého, kto sa vzoprie zavedeným poriadkom".

"Zničili víziu menovej únie ako ďalší krok na ceste k demokratickej politickej únii a vrátili sa späť k nacionalistickému silovému boju z 19. a 20. storočia," varuje W. Münchau, na ktorého sa odvolal aj týždenník Respekt.

Trocha cynizmu

15:49 - Ministri financií eurozóny sa po 12 hodinách opäť schádzajú na rokovania. Témou bude prekleňovací úver pre Grécko, ktorý by mal pokryť finančné potreby krajiny na najbližšie týždne. Dovoľujeme si v súvislosti s dohodou ponúknuť trochu cynického humoru. 

Government's Skourletis tells ERT: Elections can't be avoided in 2015#Greece pic.twitter.com/iEhnJJ7YzU

— Derek Gatopoulos (@dgatopoulos) July 13, 2015

#ThisIsACoup pic.twitter.com/jtuy4Kg6yc

— ibnFoo (@abuVeliki) July 13, 2015

Naivita je pre veriteľov príznačná 

15:27 - Britský think tank Bruegel zdokumentoval projekcie (predpoklady) vývoja gréckeho HDP po uplatnení prvého a druhého balíka reforiem v máji 2010 a marci 2012. Jednoducho veritelia pri každom programe nových reforiem a úsporných opatrení predpokladali pozitívnejší vývoj gréckej ekonomiky a menší dopad úspor na hospodárstvo, ako tomu bolo v skutočnosti (sýta modrá farba na obrázku). 

Online prenos: Konečne dohoda. Môžu sa začať rokovania o treťom balíku pomoci

Projekcie vývoja gréckej ekonomiky v dvoch balíkoch pomoci Zdroj: Bruegel.org

Nereálnosť privatizácie

14:56 - Prvý plán pre grécku privatizáciu, ktorý sa urobil v júli 2011, očakával príjmy z odpredaja štátnych aktív v rokoch 2010 až 2015 vo výške piatich miliárd eur. Teraz sa očakávajú príjmy do roku 2020 vo výške desaťnásobku, teda vo výške 50 miliárd eur.

Desperate times call for desperate measures #GreeceCrisis #Greferendum pic.twitter.com/ql4HjkTby2

— General Boles (@GeneralBoles) June 29, 2015

Počet samovrážd v Grécku sa zvýšil o 35 percent

14:38 - Úsporné opatrenia a kríza v Grécku spôsobili, že počas ostatných dvoch rokov vzrástol počet samovrážd o 35 percent, píše skupina analytikov z BMJ Open v najnovšej analýze.   

"Okrem toho sme zistili, že existuje významná korelácia samovrážd s nárastom nezamestnanosti v Grécku, kde sa nezamestnanosť takmer zdvojnásobila (od roku 2009) a teraz sa blíži k 30 percentám."

Analytici sledovali vývoj samovrážd počas posledných 30 rokov (od roku 1983). Počas tohto obdobia si celkovo 11 505 Grékov siahlo na život. Najvýraznejší bol júl 2012, keď došlo k 64 samovraždám. Z grafu je evidentné, že nezamestnanosť a bankroty firiem horšie znášajú muži ako ženy. V tradičnom Grécku sú muži považovaní za živiteľov rodín a častejšie podnikajú. 

Online prenos: Konečne dohoda. Môžu sa začať rokovania o treťom balíku pomoci

Samovraždy v Grécku Zdroj: BMJ Open

Núdzové úvery bez zmeny

14:30 - ECB ponechala objem núdzových úverov ELA pre grécke banky bez zmeny, teda na úrovni 89 miliárd eur. Na trhu sa ešte ráno hovorilo o zvýšení o dve miliardy eur, čo by umožnilo otvoriť grécke banky.

First plan for Greek privatisation, made in July 2011, expected €5bn receipts 2010-2015. Now €50bn expected by 2020. pic.twitter.com/CKrPqNmXlm

— Mike Bird (@Birdyword) July 13, 2015

Fínsky minister financií: Prekleňovací úver nie je otvorená otázka

14:05 - Fínsky minister financií Alexander Stubb pre televíziu Bloomberg povedal, že prekleňovací úver, ktorý by mal zachrániť Grékov na najbližšie týždne je "otvorenou otázkou". "S prekleňovacím úverom má veľa krajín problémy, pretože nemôžete poskytnúť nové peniaze bez toho, aby ste nemali jasné podmienky," povedal. Podľa neho je prioritné, aby grécky parlament najprv schválil dohodu s veriteľmi.

A. Stubb sa nebojí, že Grécko bude mať nedostatok peňazí na najbližšie dni. "Z krátkodobého hľadiska sa nejaké riešenie nájde, ale z dlhodobého hľadiska je to o kredibilite eurozóny, o kredibilite EÚ a budovaní dôvery," dodal. 

Okrem prekleňovacieho úveru (zrejme vo výške 12 miliárd eur) je v hre aj balík pomoci z trvalého eurovalu ESM (82 až 84 miliárd eur), ktorý by podľa fínskeho ministra nemal byť určený na pomoc gréckym bankám. 

Piatok v Bundestagu

13:45 - Dohoda medzi gréckou vládou a veriteľmi by mohla byť schvaľovaná v nemeckom Bundestagu v piatok. Do konca týždňa by sa tak mohlo definitívne rozhodnúť. 

Sources: #ECB decides to leave #ELA Volume for #Greece unchanged. Will wait for parliamentary decisions on Wednesday @jandams @olafgersemann

— Sebastian Jost (@sebastianjost) July 13, 2015

Juncker: Rokovania sa začnú koncom týždňa

"V nasledujúcich dňoch musí grécky parlament schváliť legislatívu, na ktorej sme sa dohodli a potom euroskupina a inštitúcie vyhodnotia situáciu. A potom na konci týždňa sme v pozícií, keď môžeme začať rokovania o novom programe (z ESM)," povedal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Privatizácia nie je reálna

13:02 - Veritelia majú plán, že do špeciálneho fondu presunú štátne grécke aktíva akými sú štátne firmy a tie postupné sprivatizujú. Z peňazí by rekapitalizovali banky a splácali dlh. "Navrhnutý privatizačný fond pre správu gréckych štátnych aktív by mohol obsahovať rôzne aktíva ako letiská, lietadlá, infraštruktúru a určite banky. Tieto aktíva sa budú rozpredávať počas najbližších rokov," povedal šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Analýza, ktorú zverejnil MMF v júni, ponúka striedmejší pohľad. MMF v projekcii na roky 2014 až 2022 hovorí o výnosoch z privatizácie vo výške 23 miliardách eur, čo je dvojnásobne menej ako sú plány Euroskupiny. Polovicu z 23 miliárd eur mali tvoriť príjmy z privatizácie štátnych podielov v bankovom sektore. Ani to nemusí byť reálne, pretože grécke banky čelia obrovskému náporu nesplácaných úverov. Nový kapitál by mal smerovať na sanovanie strán (nehovoriach o masových výberoch klientov). 

Navyše s privatizáciou nemajú Gréci dobre skúsenosti. Počas posledných piatich rokov z predaja štátnych aktív získali úbohé tri miliardy eur.  

Online prenos: Konečne dohoda. Môžu sa začať rokovania o treťom balíku pomoci

Ako Gréci privatizovali v posledných rokoch Zdroj: MMF

Čím viac sa bude naťahovať schvaľovanie, tým drahšia bude záchrana

12:55 - "Ponechajme bokom politický rozmer vyhrotenej situácie, keď jedna strana hovorí o totálnej strate dôvery a druhá o totálnom ponížení a povedzme si, že to najdôležitejšie, čo musia sledovať všetci, je čas. Ten nikdy nebol na gréckej strane, ale pretože sa začína už tretí týždeň so zatvorenými bankami a kapitálovými kontrolami, tak každý deň navyše, keď tento stav pretrváva, sa sakramentsky počíta. Keď Syriza preberala pred šiestimi mesiacmi grécku ekonomiku, bolo možno potrebné zvonku prisypať "len" sedem miliárd eur, dnes sa ale bavíme o ďalšom záchrannom balíku vo výške 85 miliárd eur. Táto suma pritom každým dňom narastá, pretože ekonomika ide do kolien a predovšetkým grécke banky bude potrebné kompletne rekapitalizovať," napísal analytik ČSOB Jan Čermák. 

Prečo neodpustíme dlhy Grécku, veď Nemecku sa odpúšťali?

11:39 - Nielen Nemecku (v roku 1953), ale aj Grécku sa kedysi odpúšťali vo veľkom dlhy. Napríklad v roku 1934 USA a Veľká Británia evidovali voči Grécku dlh vo výške 132 miliónov eur. Obe krajiny Grékom odpustili vyše 40 percent (rovnako sa odpustili dlhy aj Československu). 

Online prenos: Konečne dohoda. Môžu sa začať rokovania o treťom balíku pomoci

Ako sa odpúšťali dlhy Zdroj: Lukáš Kovanda

Čo musí Grécko schváliť?

11:20 - Tu je zoznam hlavných bodov dohody, ktoré musí grécka vláda schváliť do 15. júla:

 • zefektívniť systém DPH a rozšírením daňového základu na zvýšenie príjmov
 • zlepšiť dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému
 • zabezpečiť plnú nezávislosť Štatistického úradu ELSTAT
 • zriadiť nezávislú Rozpočtovú radu, ktorá by dohliadala na verejné financie
 • prijať automatické mechanizmy na zmrazenie výdavkov v prípade, ak vláda nebude plniť ciele primárneho prebytku (tento rok jedno percento, budúci rok dve percentá, v roku 2017 tri percentá a v roku 2018 3,5 percenta).

Bundestag likely to decide on Greece ESM negotiations on Friday (AFP)

— Mathieu von Rohr (@mathieuvonrohr) July 13, 2015

Do 22. júla potom grécky parlament musí odklepnúť nový občiansky zákonník a zákon o reštrukturalizácii bánk - ide o takzvanú smernicu s názvom The Bank Recovery and Resolution Directive (BRRD). 

Eurosummit Statement on Greece

Hovorkyňa Syrizy hovorí o prevrate

11:11 - Nie každý je v Grécku nadšený z dohody. Výnimkou nie je ani domovská strana Syriza, ktorá sa vyhráža prevratom. Je nutné podotknúť, že novú dohodu je potrebné schváliť v gréckom parlamente.

"Desaťtisíc ľudí spáchalo samovraždu pre ekonomické problémy, máme 60 percent mladých ľudí bez práce, 27 percent Grékov nemá prácu, dlh rastie a grécka ekonomika sa prepadla o štvrtinu. Teraz s týmito opatreniami sa skutočne obávam, čo sa stane. Je jasné, že to boli politické dôvody, dotlačili nás do veľmi ťažkej dohody. O čom každý hovorí, je prevrat," reagovala na dohodu podľa BBC hovorkyňa vládnej Syrizy Marina Prentoulis. 

Grécko bude potrebovať na najbližší mesiac 13 miliárd eur

10:58 - Záverečný dokument eurozóny odhaduje, že Grécko bude potrebovať sedem miliárd eur do 20. júla, keď Aténam končí splatnosť dlhopisov v ECB a ďalších päť miliárd eur do polovice augusta. O tejto požiadavke budú ministri financií rokovať už dnes večer.

NOW ONLINE: #EUROSUMMIT STATEMENT (PDF) http://t.co/dfwTY1uCxr #GREECE

— EU Council Press (@EUCouncilPress) July 13, 2015

Zajtra budú otvorené banky?

10:50 - Politická dohoda bude ECB stačiť a úverové linky pre grécke banky by nemala zavrieť. Je dosť možné, že ECB by mohla pomôcť dokonca po dvoch týždňoch otvoriť banky. Bude na to potrebovať najmenej dve miliardy eur. Limitovaný denný výber z bankomatu vo výške 60 eur by mal platiť aj naďalej. 

Here's amt of #Greece bridge financing still to be decided by #eurogroup: €7bn by Mon, €5bn by Aug. pic.twitter.com/foIPvqD8yw

— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) July 13, 2015

Záverečná dohoda

10:45 - Takto by mala vyzerať záverečná dohoda medzi gréckou vládou a veriteľmi, ktorú zverejnil novinár denníka The Financial Times Peter Spiegel.

Ide o detaily zvereneckého fondu, ktoré sme opísali v príspevkoch nižšie. Aktíva ako štátne podniky v ňom budú predmetom privatizácie, z ktorej sa budú rekapitalizovať banky a splácať grécky dlh.  

ECB told that if gives extra €2bn of ELA, banks re-open tmrw - not as normal, €60 withdrawal limit to stay, but to provide other services

— Robert Peston (@Peston) July 13, 2015

Rastový balíček

10:28 - Grécky premiér A. Tsipras tvrdí, že s veriteľmi vyrokoval 35 miliárd eur, ktoré sú určené na to, aby sa grécka ekonomika dostala opätovne do rastu. 

Dodal, že úsporné opatrenia budú rozvrstvené na základe sociálnej spravodlivosti. Dodal, že následky doľahnú aj na tých, ktorí sa počas krízy plateniu doteraz vyhýbali. Grécka vláda sa bude snažiť prijať tvrdé reformy, ktorými by sa chcela vysporiadať so starou garnitúrou gréckych oligarchov. 

Tsipras dohodu bráni

10:09 - Grécky premiér Alexis Tsipras po 17-hodinovom maratóne rokovaní dohodu s veriteľmi bráni. Tvrdí, že rokovania boli tvrdé a musel počas nich riešiť niekoľko dilem. 

Tvrdí, že zabránil tomu, aby sa realizoval prevod štátnych aktív do zahraničia (zverenecký fond s gréckymi aktívami mal byť pôvodne riadený nezávislými expertmi zo zahraničia) a odvrátil bankový kolaps v krajine. 

Just got leaked version of final #Greece agreement. Here's the language on then new €50bn fund. pic.twitter.com/H0g4ib1G5W

— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) July 13, 2015

Plán B už na stole nie je

9:59 - "Plán B teraz nie je potrebný, ale chcela by som podotknúť, že to je niečo, čo musí urobiť Grécko samo, a nikto ho k tomu nemôže nútiť," cituje portál iHned.cz A. Merkelovú, ktorá sa vyjadrila aj k možnému vystúpeniu Grécka z eurozóny.

"Situácia v Grécku je napätá, ako viete, ale nemám dôvod pochybovať o časovom rozvrhu, ktorý sme teraz ustanovili," dodala A. Merkelová.

Ako bude vyzerať fond?

9:54 - 50-miliardový zverenecký fond, v ktorom budú zahrnuté štátne podniky a cenné štátne aktíva, bude v Grécku manažovaný gréckymi manažérmi, ale auditovaný európskymi inštitúciami. Polovica z tejto sumy pôjde na rekapitalizáciu bánk, zvyšných 12,5 miliardy pôjde na odpis gréckeho dlhu a ďalších 12,5 miliardy na rastové investície.

Ďalšie ústupky na ceste

9:50 - Veľkosť trustového fondu pre privatizácie je podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej 50 miliárd eur. "Euroskupina je pripravená prijať ďalšie opatrenia, ako predĺženie splatnosti dlhu alebo zníženie úrokov, ak reformy pôjdu podľa plánu. Jasne sme ale povedali, že neznížime nominálnu hodnotu dlhu," povedala A. Merkelová.

Najprv však musí grécky parlament podmienky veriteľov schváliť tento týždeň. Grécko musí do stredy odhlasovať v parlamente štyri základné zákony, ktoré sa týkajú reformy dôchodkového systému a zvýšenie DPH. Do 22. júla potom musí Grécko prijať ešte ďalšie dva zákony - občiansky zákonník a zákon o reštrukturalizácii bánk.

Európske akcie vystrelili

9:40 - Európske akciové trhy začali výrazným vzostupom, trh reaguje na najnovšie správy o dohode medzi eurozónou a Gréckom. Kurz eura zmazal doterajšie straty a oživili ceny štátnych dlhopisov krajín južného krídla eurozóny, ktoré môže grécka kríza ohroziť.

Širší západoeurópsky index FTSEurofirst 300 po začatí obchodovania stúpol o jedno percento a index Euro STOXX 50, ktorý sleduje popredné akcie v eurozóne, získaval 1,3 percenta. Európske akcie v nádeji na dohodu s Gréckom silne rastú od polovice minulého týždňa.

Euro v noci v Ázii kvôli neistote ohľadom osudu Grécka mierne oslabovalo. Po správe o dohode jeho kurz k doláru vystúpil až o 0,3 percenta k hranici 1,12 dolára.

Ceny štátnych dlhopisov Talianska a Španielska zreteľne vzrástli, čo znížilo ich výnosy, ktoré sú ukazovateľom úverových nákladov štátu. Klesli naproti tomu ceny bezpečných nemeckých dlhopisov a rozdiel medzi výnosmi talianskych a nemeckých obligácií sa zúžil na minimum za viac ako dva mesiace, uviedla agentúra Reuters.