17:40 V Rakúsku majú už 23 ľudí, ktorí sa vírusom nakazili v Makarskej. V Hornom Rakúsku úrady registrujú už 23 ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom na dovolenke v obľúbenom chorvátskom letovisku Makarská. Podľa agentúry APA išlo vo všetkých prípadoch o turistov, ktorí k moru cestovali individuálne autom. Hygienici teraz preto všetkým, ktorí sa z Makarskej vracajú, odporúčajú pozorne sledovať prípadné symptómy ochorenia. (ČTK)

Istota: Makarská je medzi Slovákmi obľúbená. Teraz sem asi bude smerovať ešte viac turistov.
Zdroj: Robo Homola
Istota: Makarská je medzi Slovákmi obľúbená. Teraz sem asi bude smerovať ešte viac turistov.

16:20 Španielske regióny chcú zákaz fajčenia na verejnosti. Niektoré zo španielskych regiónov chcú obmedziť možnosť fajčenia na verejnosti v prípade, ak sa nedokáže dodržať potrebný dvojmetrový odstup. Lokálne vlády tvrdia, že by tento krok zmiernil šírenie vírusu. (Bloomberg)

16:15 Dvaja Číňania opäť pozitívni na Covid-19  po mesiacoch od vyliečenia. Dvaja čínski pacienti, ktorí sa uzdravili z ochorenia Covid-19 pred mesiacmi, boli opäť pozitívne testovaní. Potvrdzujú sa tým obavy, že vírus sa môže v ľudskom tele reaktivovať. (Bloomberg)

16:10 Bratislavské nemocnice sú pripravené na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Majú dostatok ochranných pomôcok i prístrojového vybavenia. Pre TASR to uviedli hovorkyne Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, Národného onkologického ústavu, Univerzitnej nemocnice Bratislava aj Národného ústavu detských chorôb. (TASR)

15:10 Medzinárodné letisko v Bruseli bude mať od začiatku septembra k dispozícii mobilné testovacie laboratórium na chorobu COVID-19, ktoré získalo akreditáciu Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano. Umožní vykonať testy cestujúcim, ktorí sa vracajú z tzv. červených zón, kde počet nových infekcií bol vyšší než 50 na 100-tisíc obyvateľov po dobu jedného týždňa. V prípade rýchleho testu budú výsledky k dispozícii do troch hodín. Pokiaľ ide o štandardný test, výsledky budú k dispozícii približne po deviatich hodín. Cestujúci prichádzajúci z krajín s červenými zónami za test zaplatia 46,81 eura. Pre pasažierov odlietajúcich z bruselského letiska bude štandardný test PCR stáť 67 eur a rýchlotest vyjde na 135 eur. (TASR)

Jacinda Ardernová, premiérka Nového Zélandu
Neprehliadnite

Matovičov blackout nebol dobrý nápad, ukazuje to aj Nový Zéland

15:07 Čína sa obáva dovezených potravín, potvrdili na nich koronavírus.  Vzorka mrazených kuracích krídeliek dovezených do juhočínskeho prístavného mesta Šen-čen z Brazílie bola pozitívne testovaná na nový druh koronavírusu, informovala vo štvrtok radnica. Vyvolalo to obavy, že dodávky kontaminovaných potravín by mohli spôsobiť vypuknutie ďalšej nákazy. Nové zistenie prišlo deň po tom, čo sa stopy koronavírusu našli na obale mrazených kreviet z Ekvádoru. Čína pre obavy z dovezených potravín posilnila kontroly v prístavoch. Brazílske veľvyslanectvo v Pekingu zatiaľ nereagovalo. Viac v článku Matovičov blackout nebol dobrý nápad, ukazuje to aj Nový Zéland (TASR)

15:05 India hlásila vo štvrtok ďalší rekordný denný nárast v prípadoch nákazy koronavírusom o 67-tisíc a oznámila tiež, že počet úmrtí na ochorenie COVID-19 presiahol 47-tisíc. India má tretí najvyšší počet infekcií na svete, po Spojených štátoch a Brazílii. A teraz hlásila 15 dní po sebe každý deň prírastok 50-tisíc prípadov alebo aj viac. (TASR)

14:50 Tempo rastu počtu nakazených v Európskej únii klesá. Kým ešte koncom júla počet nových prípadov Covid-19 v Európe rástol o stovky denne, teraz sú to desiatky. Posledné dni sa počet nových prípadov stabilizoval okolo úrovne 11-tisíc, čo je pozitívnym znamením. V podobnej situácii sú aj Spojené štáty, avšak na omnoho vyššej úrovni, keď sa počet nových prípadov stále drží nad úrovňou 50-tisíc denne. (Financial Times)

Počet prípadov USA a EÚ
Zdroj: Financial Times
Počet prípadov USA a EÚ

14:35 V Británii je na čakačke rekordný počet ľudí. Počet britských pacientov, ktorí čakajú na svoju liečbu viac ako 18 týždňov vzrástol na 1,85 milióna, čo je najviac v histórii. Ide o 48 percent pacientov. Pred krízou sa číslo pohybovalo na úrovni 15 percent. Cieľom národného systému NHS je pritom menej 8 percent pacientov. (Financial Times)

14:30 Šesť percent Angličanov prekonalo koronavírus. Ku koncu júna približne šesť percent obyvateľov Anglicka, alebo 3,4 milióna jedincov, prekonalo koronavírus, tvrdí štúdia Imperial College London. Najväčšia incidiencia choroby bola v Londýne, kde ju dostalo 13 percent obyvateľstva. Výsledky pochádzajú z testu na protilátky u vyše 100-tisíc účastníkov štúdie. (Financial Times)

14:24 Materskú škôlku na sídlisku Nová doba v Galante zatvorili. Jeden z rodičov dieťaťa má totižto pozitívny test na koronavírus. Ak sa výsledok ukáže pozitívne aj u dieťaťa, otestujú všetky ostatné deti, a aj učiteľky. Zatiaľ išli všetci do karantény, oznámil to primátor mesta Peter Paška. (denníkN)

13:55 Týždenný kĺzavý priemer nových prípadov sa drží pod 40. Ani pri štvrtkovom počte 49 nových prípadov sa kĺzavý denný priemer za posledných 7 dní nedostal nad úroveň 40 prípadov. 

Covid-19
Infogram

13:45 Premiér navrhol konzíliu, aby prvé dva týždne školáci nosili rúška aj v triede. ,,Viem, že to nebude úplne príjemné, ale je to mimoriadne dôležité opatrenie. Zďaleka sa totiž nepotvrdila teória, že deti COVID-19 neprenášajú," argumentuje predseda vlády. Dočasné nosenie rúšok v triede by malo byť podľa neho preventívnym opatrením pre prípad, ak rodičia nebudú zodpovední a zataja, že boli v rizikovej krajine a ohrozia ostatné deti v škole. ,,Pani prezidentka vetovala zákon, ktorý by nám 'nezodpovedníkov' identifikoval. Bohužiaľ," podotkol. (TASR)

13:35 Najviac nových prípadov pribudlo v okresoch Košice a Vranov nad Topľou. Najviac prípadov pribudlo v okresoch Košice (12), Vranov nad Topľou (10), Bratislava (8), Prešov (3), Stropkov (3) a Trenčín (3). ÚVZ SR opätovne odporúča zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí, aj z rôznych oblastí Slovenska alebo zo zahraničia. ,,Tieto príležitosti predstavujú vhodné podmienky pre šírenie nového koronavírusu – nakazení môžu byť bez príznakov ochorenia, ale infekční, ľudia sú v blízkom kontakte, často aj v uzavretých priestoroch s nedostatočným vetraním," upozornil. (TASR)

13: 25 Nemecko hlási trojmesačné maximum nových prípadov nákazy koronavírusom. Počet nových prípadov koronavírusovej nákazy v Nemecku dosiahol už druhý deň po sebe najvyššiu úroveň od začiatku mája. Zdravotnícke úrady v priebehu uplynulého dňa hlásili 1 445 novoinfikovaných. Výrazne vzrástol aj počet infekcií prinesených do Nemecka zo zahraničia po otvorení hraníc, konštatuje situačná správa RKI. Ako najčastejšie pravdepodobné miesta takýchto prípadov nakazenia sa uvádzajú krajiny západného Balkánu, Turecko, Bulharsko, Rumunsko, Poľsko a Španielsko. (TASR)

Vladimír Putin
Neprehliadnite

Rusko vyhralo súboj o prvenstvo v registrácii vakcíny. No dobiehanie západu prehráva

11:55 Pandémia koronavírusu tvrdo zasiahla príjmy českých domácností. Podľa CBA každá tretia česká domácnosť prišla o jeden či časť z príjmov, a štyri percentá domácností prišli dokonca o všetky príjmy. (seznamzprávy)

11: 53 Úrady v Soule v Južnej Kórei nainštalovali sériu špeciálnych prístreškov pre autobusy. Takéto zastávky snímajú teplotu osôb dochádzajúcich do práce a odmietajú vstup každému, kto má horúčku. (cnn)

11:41 Vo firme Fekollini zo Sládkovičova sa potvrdili nové prípady nákazy. Pozitívne otestovali ďalších deväť ľudí. Celkovo ich teda vo firme odhalili už tridsať. (tvnoviny)

11:20  Rusko zaznamenalo vo štvrtok 5 057 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čím celkový počet nakazených dosiahol 907 758. Najviac infikovaných hlási opäť Moskva. (TASR)

10:37 Na Ukrajine zaznamenali do štvrtka rána ďalších rekordných 1 592 prípadov ochorenia COVID-19 za deň, pričom okolo 530 osôb sa vyliečilo a 22 ľudí zomrelo. Informoval o tom na svojej webovej stránke Systém monitorovania epidémie koronavírusu, patriaci pod ukrajinskú Radu pre národnú bezpečnosť a obranu.  (TASR)

Vakcína proti Covid-19
Neprehliadnite

Ani vakcína proti koronavírusu nemusí pomôcť. Tretina ľudí očkovanie odmieta

10:20 Nemecko očakáva, že v najbližších mesiacoch bude mať k dispozícií vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2. Uviedol to nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn vo štvrtkovom rannom vysielaní televízie ZDF. ,,Mám optimistické očakávania, že v nasledujúcich mesiacoch, avšak určite budúci rok, bude vakcína k dispozícii," uviedol Spahn. Neuviedol konkrétny mesiac a ani to, ako často budú ľudia musieť byť očkovaní a ako dlho bude trvať nadobudnutá imunita. (TASR)

10:06 Himalájske kráľovstvo Bhután zaviedlo svoju prvú celoštátnu karanténu z dôvodu nákazy nového koronavírusu, ktorú zistili u cestujúcej po návrate do krajiny, až keď ju prepustili z povinnej izolácie. (TASR)

10:07 V stredu  na Slovensku pribudlo 49 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2 741 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 2 739 pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19. V nemocniciach je hospitalizovaných 57 pacientov, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 43 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú dvaja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii štyria ľudia. (TASR)

9:32 Rúška sa nosiť *nebudú*. To bola požiadavka uvedená v e-maile šerifa na Floride. Každý, kto vojde do šerifovej kancelárie, bude požiadaný, aby svoje rúško odstránil. Jeho mandát je v rozpore s odporúčaniami vedcov a vládnych predstaviteľov. (cnn)

9:29 Argentína a Mexiko spoločne vyrobia pre Latinskú Ameriku milióny dávok vakcíny proti novému koronavírusu, ktorú vyvíja britská Oxfordská univerzita v spolupráci s farmaceutickým gigantom AstraZeneca. V stredu o tom informoval argentínsky prezident Alberto Fernández. AstraZeneca podpísala zmluvu na výrobu "150-250 miliónov dávok pre Latinskú Ameriku, s výnimkou Brazílie. Majú byť dostupné v prvej polovici roka 2021. (TASR)

V Berlíne protestujú proti koronavírusovým nariadeniam
Neprehliadnite

Ľudia stratili trpezlivosť a ostražitosť. Pandémia sa vzmáha napriek letným horúčavám

8:34 Česko potvrdilo k polnoci zo stredy na štvrtok 292 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín. Laboratóriá v stredu otestovali 7978 vzoriek. (TASR)

8:21 Taliansko zaviedlo v stredu povinné testovanie na nový koronavírus pre ľudí prichádzajúcich z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska. Taliansko bolo jednou z epidémiou najťažšie zasiahnutých krajín. V uplynulých týždňoch sa krajine podarilo znížiť a stabilizovať počet nových prípadov. (TASR)

4:5505:00 Brazília zaznamenala ďalších viac ako 55-tisíc prípadov nákazy koronavírusom, čím ich celkový počet dosiahol viac ako tri milióny. Brazília je po Spojených štátoch z hľadiska počtu infikovaných aj úmrtí druhou najviac postihnutou krajinou na svete. (TASR)

2:42 Spojené kráľovstvo v stredu odstránilo viac ako 5-tisíc ľudí zo zoznamu obetí koronavírusu. Zmenu má za následok nový spôsob, akým krajina odteraz bude zaznamenávať úmrtia v spojitosti s ochorením COVID-19. V Anglicku doteraz za obeť koronavírusu označovali každého pacienta, ktorý mal pred smrťou pozitívny test na koronavírus bez ohľadu na to, kedy boli výsledky potvrdené alebo či táto osoba zomrela na zdravotné komplikácie spojené s infekciou. Od stredy sa však medzi obete budú zarátavať len tí ľudia, ktorí zomreli do 28 dní od oznámenia diagnózy. Takýmto spôsobom vedú štatistiky aj ďalšie dve časti Veľkej Británie Škótsko a Severné Írsko. (TASR)