Španielsko a koronavírus - predavač ovocia a zeleniny
Neprehliadnite

Profesie, ktoré držia sužovanú krajinu v chode. Španielsko čakajú problémy

21:04 Taliansko v utorok oznámilo 534 nových úmrtí na koronavírus, čo je o 80 viac ako v pondelok. Počet obetí epidémie choroby COVID-19 sa tak v tejto krajine zvýšil na 24 648.

HBO Max prichádza
Neprehliadnite

Prichádza konkurent pre Netflix. Nová streamovacia služba HBO Max štartuje 27. mája

20:47 Vyčlenenie predajného času od 9.00 do 11.00 h pre seniorov nad 65 rokov znamená pre týchto ľudí zároveň zákaz nakupovania v inom čase. Povedal to v utorok po zasadnutí ústredného krízového štábu hlavný hygienik SR Ján Mikas. Seniori by podľa neho mali toto opatrenie dodržiavať vo vlastnom záujme.

20:07 Pendleri by sa do pondelka nemali dať testovať na nový koronavírus, vyhlásil Matovič.

19:34 Pandémia nového koronavírusu ohrozuje eurozónu aj spoločný európsky trh, varoval v utorok šéf Euroskupiny Mario Centeno. Bez primeranej reakcie môže pandémia spôsobiť fragmentáciu ekonomiky Európskej únie (EÚ), narušiť spoločný trh aj euro, povedal šéf neformálneho zoskupenia ministrov financií eurozóny ekonomickému výboru Európskeho parlamentu (EP).

19:14 Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v utorok povedal, že opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 ovplyvnia aj letnú dovolenkovú sezónu. Veľa ľudí bude musieť plánované dovolenky zrušiť, informoval na svojej stránke časopis Der Spiegel.

Ceny pohonných hmôt.
Neprehliadnite

Lacná ropa tlačí na ceny benzínu a nafty. Zlacňovanie je zatiaľ mierne

18:30 Holandská vláda pripravuje postupné uvoľňovanie obmedzení zavedených pre pandémiu koronavírusu. Informoval o tom v utorok denník The Guardian s tým, že k takémuto rozhodnutiu dochádza v rovnaký deň, ako holandský Národný inštitút pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM) oznámil 729 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najnižší denný prírastok infikovaných od 23. marca.

17:45 Pendleri by sa do pondelka (27. 4.) nemali dať testovať na nový koronavírus. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že ak sa pandemická situácia v okolitých krajinách do budúceho týždňa výrazne zhorší, povinné mesačné testovanie pre pendlerov vstúpi do platnosti.

Na snímke policajné kontroly so zvýšenými opatreniami v súvislosti s koronavírusom na hraniciach s Rakúskom - Jarovce - Kitsee. Bratislava, 14. marca 2020. FOTO TASR - Michal Svítok
Zdroj: Michal Svítok

17:05 U jedného zo zamestnancov Zariadenia pre seniorov v Prievidzi potvrdili ochorenie COVID-19. Informoval o tom Michal Ďureje, hovorca mesta Prievidza, ktoré je zriaďovateľom zariadenia.

16:43 Od stredy (22. 4.) budú otvorené obchody a prevádzky služieb do 300 štvorcových metrov plochy, verejné stravovanie s výdajom cez okienko, vonkajšie športoviská bez šatní a sociálnych zariadení, dlhodobé ubytovanie bez stravy, vonkajšie trhoviská a predajne automobilov vrátane autobazárov. Informoval o tom počas zasadnutia štábu premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Igor  Matovič
Neprehliadnite

Krízový štáb schválil od stredy prvú fázu uvoľnenia opatrení

16:30 Európska komisia (EK) v utorok uviedla, že schválila slovenskú schému pomoci na podporu zamestnanosti vo výške dvoch miliárd eur určenú na zachovanie pracovných miest a podporu samostatne zárobkovo činných osôb v spojitosti s opatreniami prijatými počas pandémie nového koronavírusu.

Na snímke výroba elektrických vozidiel
New Small Family: Volkswagen e-up!,
ŠKODA CITIGOe
 iV a SEAT Mii electric vo fabrike Volkswagen Slovakia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi.
Neprehliadnite

Volkswagen sa stavia koronakríze čelom. Obnoví najpredávanejší model

16:10 Rakúšania sa však zatiaľ nezbavia ochranných rúšok. Ich nosenie je už teraz povinné vo verejnej doprave a po novom bude povinné aj pri nakupovaní.

15:50 Svetová zdravotnícka organizácia v utorok oznámila, že všetky dostupné dôkazy naznačujú, že koronavírus SARS-CoV-2 pochádza zo zvierat a nebol vyrobený alebo upravený v laboratóriu.

15:40 Minister dopravy Andrej Doležal chce umožniť opätovné fungovanie autoškôl. Požiadal ústredný krízový štáb, aby túto možnosť prerokoval. Rezort dopravy zároveň pripravil zmenu vyhlášky, ktorá umožní vyučovať sto percent teórie online.

15:05 Grécki predstavitelia v utorok oznámili, že nákaza koronavírusom SARS-CoV-2 sa začala šíriť medzi migrantmi, ktorí sú ubytovaní v hoteli na východe polostrova Peloponéz. Na nákazu koronavírusom testovali 470 osôb z hotela, z ktorých viac ako 150 malo pozitívne výsledky.

V čínskej provincii Chu-pej, odkiaľ sa do celého sveta rozšíril koronavírus SARS-CoV-2, nezaznamenali žiadny nový prípad nákazy ani úmrtie na chorobu COVID-19.

14:30 Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených v Maďarsku 82 pacientov s ochorením COVID-19, informoval v utorok krízový štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu. Medzi nimi sú aj štyridsiatnici a päťdesiatnici. Celkovo je v krajine hospitalizovaných 842 ľudí nakazených novým druhom koronavírusu.

Boj o budúcnosť Slovenska
Neprehliadnite

Boj s koronavírusom: svet zažíva najväčší experiment vo svojich dejinách

13:59 Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2 bolo v Anglicku a vo Walese o 41 percent viac, než uviedli oficiálne údaje britskej vlády v týždni do 10. apríla. Nové údaje zverejnené v správe Národného štatistického úradu zohľadňujú aj úmrtia mimo nemocníc.

Tradičná viacdňová slávnosť s behmi s býkmi v severošpanielskom meste Pamplona sa tento rok nebude konať. Dôvodom jej zrušenia je pandémia nového koronavírusu.

13:03 Celkový počet osôb s dosiaľ potvrdeným ochorením COVID-19 bol v Česku v utorok dopoludnia 6 914. Vyliečilo sa 1 597 ľudí a v súvislosti s nákazou novým typom koronavírusu zomrelo 196 ľudí.

12:40 Počet úmrtí na nový koronavírus vo svete prekročil 170-tisíc, takmer dve tretiny z nich zaznamenala najťažšie postihnutá Európa.

11:56 Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 dosiahol v Španielsku 21 282 po tom, čo v dôsledku nákazy spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 zomrelo za 24 hodín ďalších 430 ľudí. Celkový počet nakazených stúpol o 3 968 na 204 178 prípadov.

11:52 Na Slovensku pribudlo v pondelok jedno úmrtie pacientky s pozitívnym testom na nový koronavírus z Domova sociálnych služieb Pezinok, ktorá bola hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19 tak stúpol na 14.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo už 258 Slovákov, z toho bolo 61 hospitalizovaných v nemocniciach a 197 sa vyliečilo v domácej izolácii.

Tokijské letisko v čase pandémie koronavírusu
Neprehliadnite

Strach z lietania či koniec biznis triedy. Ako sa zmení letectvo po nákaze

11:44 Počas pondelka pribudlo na Slovensku 26 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 2 694 vzoriek, informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

11:05 Taliansko do konca tohto týždňa predstaví plán uvoľňovania prísnych karanténnych opatrení zavedených na zastavenie šírenia pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. V utorok to oznámil taliansky premiér Giuseppe Conte. S postupným uvoľňovaním by sa podľa neho malo začať od 4. mája.

Európska únia (EÚ) bude pravdepodobne potrebovať približne 1,6 bilióna eur na pomoc ekonomike pri zotavovaní sa z krízy spôsobenej novým koronavírusom. Vyhlásil to v utorok eurokomisár pre vnútorný trh a služby Thierry Breton.

10:17 Rusko zaznamenalo v priebehu 24 hodín 5642 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím ich celkový počet stúpol na 52 763. 

10:10 Nemecký pivný festival Oktoberfest je tento rok zrušený a nebude sa konať, lebo riziko šírenia nového typu koronavírusu je príliš vysoké. V utorok to oznámil premiér nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko Markus Söder.

Neprehliadnite

Marián Viskupič: Prečo si môžeme dovoliť otvárať ekonomiku

9:52 Na diaľnici D4 v Bratislave v blízkosti hraničného priechodu Jarovce-Kittsee sa tvoria kolóny. Dôvodom sú prijaté opatrenia zo strany rakúskej polície.

Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Maďarsku do utorka ďalších 14 starších ľudí s chronickými ochoreniami, čím počet obetí stúpol na 213. Za deň pribudlo 114 prípadov infekcie novým druhom koronavírusu, pričom nákaza sa čoraz viac šíri aj v zariadeniach pre bezdomovcov.

9:26 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok varovala, že akékoľvek zrušenie obmedzení pohybu súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu musí byť postupné. Ak by sa obmedzenia zmiernili príliš skoro, došlo by k opätovnému rozšíreniu vírusu.

9:15 Spoločnosť Gabor obnovila od pondelka 20. apríla výrobu v závode v Bánovciach nad Bebravou. V súvislosti so šírením nového koronavírusu prerušila výrobu od stredy 25. marca.

Počet osôb infikovaných novým druhom koronavírusu sa v Nemecku podľa najnovších informácií Inštitútu Roberta Kocha v utorok zvýšil o 1 785 na 143 457. Nárast prípadov nákazy za posledných 24 hodín je mierne vyšší oproti 1 775 novým prípadom zaznamenaným v predchádzajúci deň.

Virus Outbreak Sweden's Approach
Neprehliadnite

Príbeh Švédska: ako sa skončí najväčší zdravotný experiment Škandinávie

7:50 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Česku stúpol v utorok ráno na 6 900. V pondelok ich pribudlo 154, čo je najviac za päť dní. Na ochorenie COVID-19 zomrelo celkovo v nemocniciach podľa údajov z pondelkového večera 194 ľudí, vyliečilo sa 1 559 infikovaných.

7:24 Nosenie ochranných rúšok má od utorka svoje výnimky. Nové nariadenie platí do odvolania.

7:10 Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že podpíše výkonné nariadenie na dočasný zákaz imigrácie do USA v súvislosti s pretrvávajúcou koronavírusovou krízou.

Všetkých 193 členských štátov Valného zhromaždenia OSN prijalo v pondelok po vzájomnej zhode rezolúciu, ktorá vyzýva na spravodlivý, efektívny a včasný prístup k akejkoľvek budúcej vakcíne, ktorá bude vyvinutá na boj proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19.

7:09 Rusko umiestnilo do karantény tisícky vojakov, ktorí sa zúčastnili na nácviku na slávnostnú prehliadku pri príležitosti 75. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom.