Dôležitý súhrn správ o koronavíruse na Slovensku

 • Na celom Slovensku začala platiť mimoriadna situácia
 • Všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, pôjdu na 14 dní do domácej karantény
 • Štát môže vynútiť plnenie dodávok od konkrétnych firiem. Tie by mali byť povinné dodať tovar, ak ho majú
 • Dosiaľ bolo potvrdených 21 prípadov nakazených osôb, nákazu potvrdili u ďalšej Slovenky v Rakúsku
 • Od utorka (10. marca) platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí
 • Krízový štáb zavádza tvrdé preventívne opatrenia
 • Za porušenie karantény hrozia pokuty až do výšky 1 650 eur

Situáciu sledujeme online

22:07 Starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren potvrdil, že v predškolských zariadeniach na Prešovskej a Palkovičovej ulici môže byť nakazaných viacero ľudí vrátane detí.

21:00 Žena z Veľkých Uheriec v okrese Partizánske, u ktorej testy potvrdili ochorenie COVID-19, dodržala karanténny postup a nebola s nikým v kontakte. Je hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.

20:48 Pacienti s novým koronavírusom môžu mať tento patogén v dýchacích cestách až 37 dní. Podľa agentúry Bloomberg sa to píše v novej štúdii, z ktorej tak vyplýva, že ľudia môžu byť koronavírusom infikovaní aj niekoľko týždňov. Ďalším dôkazom závažnosti tejto pandémie sú zistenia čínskych lekárov, podľa ktorých RNA vírus zostáva v dýchacích cestách 20 dní po infikovaní, píše sa v časopise Lancet.

20:22 Ak nemáte možnosť pracovať a musíte byť doma s deťmi, v tomto článku máte možnosti. Hlavne nikam nechoďte. Vybavíte to z domu.

19:20 India oznámila vo štvrtok prvé úmrtie následkom nového koronavírusu

19:13 Vedenie zámorskej hokejovej NHL prerušilo sezónu pre hrozbu koronavírusu.

19:05 Klientka zariadenia pre seniorov v Komárne, ktorú s podozrením na nákazu novým koronavírusom odviezli v stredu na vyšetrenie do Nitry, nemá ochorenie COVID-19. „Test je negatívny, 82-ročnú pacientku liečia na príznaky pneumónie. Jej stav je stabilizovaný,“ informovala komárňanská radnica.

18:44 SItuácia v Taliansku naberá prudký spád. Už viac ako 1000 obetí na životoch si vyžiadala nákaza novým typom koronavírusu. Počet úmrtí v krajine dosiahol 1016 a nakazených je viac ako 15 000 ľudí.

18:26 Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo ďalších 5 prípadov, počet diagnostikovaných je teda 21.

Podrobnosti o nových nakazených: 

V troch prípadoch ide o osoby, ktoré sa nakazili priamym kontaktom s pacientom s koronavírusom a všetci sú v domácej izolácii. Ide o ženu v Bratislave, ženu v Hviezdoslavove a muža vo Vysokej pri Morave.

Štvrtý nový prípad je muž z Humenného, ktorý pricestoval z Maldív. Hospitalizovaný je v nemocnici na bratislavských Kramároch.

Piaty prípad je žena z obce Veľké Uherce. Hospitalizovaná je vo Fakultnej nemocnici Trenčín, pôvod nakazenia je v štádiu vyšetrovania.

Nakazených je zrejme oveľa viac, ale úrady nestíhajú robiť testy a selektujú osoby, ktoré vôbec otestujú.

18:24 Riaditelia škôl majú v nasledujúcich dňoch podľa podmienok a možností zabezpečiť samoštúdium žiakov, a tak budú učitelia vykonávať prácu z domu. Preto majú nárok na mzdu v plnej výške.

18:13 Ruský premiér Michail Mišustin vo štvrtok podpísal nariadenie o dočasnom zákaze vstupu talianskych občanov na územie Ruska. Opatrenie nadobúda účinnosť 13. marca o 00.00 h miestneho času.

17:57 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom stúpol vo štvrtok v ČR na 104, z toho 50 zaznamenali v metropole Praha. Česká vláda vyhlásila vo štvrtok núdzový stav.

17:55 Pracoviská cudzineckej polície Policajného zboru budú od piatka fungovať 14 dní v obmedzenom režime.

17:47 Osoby, ktoré nedodržujú štátom nariadenú povinnú karanténu, môžu ľudia hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v závislosti od pobytu danej osoby. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

17:42 Mestský sociálny podnik v Snine začal vyrábať ochranné rúška. K dispozícii budú od utorka 17. marca.

17:18 Virologický ústav Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied sa v súčasnosti intenzívne pripravuje na testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2.

17:16 Národná zoologická záhrada v Bojniciach zostane od piatka do odvolania zatvorená.

17:12 Mesto Nitra prijalo nové opatrenia v autobusoch mestskej hromadnej dopravy. Od piatka 13. marca až do odvolania vodiči autobusov na každej zastávke automaticky zastavia a otvoria dvere, cestujúci dočasne nemusia pre signalizáciu výstupu či otvorenie dverí stláčať tlačidlo. Pozastavuje sa predaj cestovných lístkov vodičmi autobusu. Cestujúcim sa odporúča využívať platbu čipovou kartou, alebo si zakúpiť SMS lístok.

17:10 Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala občanov SR, aby boli disciplinovaní a obmedzili svoje kontakty na nevyhnutné minimum. Ľudí poprosila, aby venovali osobitnú pozornosť seniorom. Vyzvala tiež politikov, aby odložili osobné spory a predbežné hodnotenia týkajúce sa zodpovednosti. Povedala to počas svojho vyhlásenia k aktuálnej situácii s novým koronavírusom.

17:05 Budúci týždeň mali študenti stredných škôl absolvovať ústnu časť maturitnej skúšky a celonárodné testy. Vláda však rozhodla inak a z bezpečnostných dôvodov zavrela školy na dva týždne. TREND má potvrdené nové termíny maturitných skúšok.

16:55 ECB útočí na koronavírus: ponúka 120 miliárd a lacné úvery pre firmy. Viac sa o tejto téme dočítate na tomto odkaze.

16:45 Šíriaca sa nákaza koronavírusu sa dotkne aj práce médií, ktoré by sa mala na tlačových konferenciách a brífingoch verejných inštitúcií na čele s Úradom vlády SR zúčastňovať v obmedzenom počet. Vyzval k tomu Pellegriniho úrad.

16:37 Televízia Markíza vo štvrtok operatívne mení program, namiesto seriálu Horná Dolná odvysiela o 20:30 spravodajskú reláciu, ktorá sa bude venovať aktuálne vyhlásenej mimoriadnej situácii a zásadným preventívnym opatreniam v súvislosti so šíriacou sa epidémiou koronavírusu. Hosťami moderátora Michala Kovačiča budú premiér Peter Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková.

16:20 Bratislava prijíma ďalšie opatrenia, aby spomalila šírenie nového koronavírusu, píše primátor Matúš Vallo na svojom Facebooku.

16:00 Slovenské hotely a reštaurácie avizujú kritickú situáciu v sektore cestovného ruchu z dôvodu rizika šírenia nového koronavírusu. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR a generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák. Skonštatoval, že už dostáva aj informácie o zatváraní hotelov. Vyzval súčasnú aj formujúcu sa vládu na prijatie opatrení na zmiernenie negatívnych dosahov.

15:50 Nový koronavírus SARS-CoV-2 sa udrží na povrchu ocele a na umelohmotných materiáloch až 72 hodín. Vyplýva to z pokusov amerických virológov z Národného inštitútu zdravia (NIH) či Amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

15:30 Posúvať sa budú aj termíny maturít, ktoré boli naplánované na budúci týždeň, informoval premiér Peter Pellegrini.

15:20 Epidémia nového koronavírusu bude podľa expertov spoločnosti Euler Hermes pre rok 2020 znamenať hlavnú prekážku vo svetovom obchode. Odhadujú, že straty v obchode s tovarom a službami by mohli predstavovať 282,3 miliárd eur, a to len za prvý štvrťrok.

15:08 Česká vláda vyhlásila vo štvrtok pre šírenie nákazy novým typom koronavírusu v krajine núdzový stav s platnosťou od štvrtka 14.00. Premiér Andrej Babiš to oznámil na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády.

14:50 Všetky školy, predškolské zariadenia, univerzity a voľnočasové združenia na Slovensku budú od pondelka (16. 3.) na 14 dní zatvorené pre šírenie nákazy novým koronavírusom. Informoval o tom dosluhujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková (obaja Smer-SD) po štvrtkovom zasadnutí ústredného krízového štábu.

14: 40 Dopyt po ochranných rúškach vystrelil. Problém majú aj USA či Japonsko.

14: 15 VÚB ponúkla odklad splátok úveru pre koronavírus. Môže sa ale vypomstiť. Viac sa dočítate na tomto odkaze.

14:10 Noví pacienti nakazení koronavírusom sa nachádzajú v Bratislave, tvrdí premiér.

13:30 Krízový štáb prijal v súvislosti s koronavírusom tvrdé preventívne opatrenia:

 • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov).
 • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk.
 • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania.
 • Povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí.
 • Zatvorenie škôl a školských zariadení.
 • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení.
 • Obmedzená prevádzka obchodných centier (cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu).
 • Zatvorené budú zábavné podniky, lyžiarske strediská i wellness centrá a aquaparky.
 • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime.

13:15 Rímske letisko Ciampino prestane od piatka odbavovať lety s prepravou cestujúcich, zatiaľ čo druhé miestne letisko Fiumicino budúci týždeň vyradí z prevádzky jeden z terminálov. K týmto opatreniam pristúpili v čase, keď aerolínie rušia lety do Talianska v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu.

12:55 Premiér Peter Pellegrini sa voči slovám I. Matoviča ostro ohradil. Pellegriniho nahneval spôsob prezentácie perspektívneho nového predsedu vlády pred rokovaním ústredného krízového štábu.

ONLINE: Na hraniciach budú kontroly, zatvárajú sa letiská, bary aj niektoré obchody

Peter Pellegrini Zdroj: TASR

12:30 Marcové termíny pojednávania v kauze vraždy Kuciaka sú zrušené.

12:10 Na Slovensku pribudlo šesť nových prípadov pacientov infikovaných novým koronavírusom. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini, ktorý prišiel na zasadnutie ústredného krízového štábu. Počet infikovaných v SR vzrástol tak na 16.

11:45 V Rakúsku potvrdili prípad ďalšej nakazenej Slovenky. Tirolsko v stredu potvrdilo, že novým koronavírusom sa infikovala aj Slovenka pracujúca v obci Berwang. Žena začiatkom marca navštívila lyžiarske stredisko Ischgl, kde sa nakazila. Toto stredisko bude od soboty na dva týždne zatvorené, oznámil v stredu tirolský hajtman Günther Platter. Počet nakazených sa v Rakúsku zvýšil na 302.

11:35 Bratislava vyčlenila ďalších 750-tisíc eur na nákup potrebného materiálu na účel spomalenia šírenia nového koronavírusu, informoval primátor Matúš Vallo. Dodal, že pripravené sú aj ďalšie opatrenia, Bratislavčanov vyzval na zodpovednosť.

11:30 Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) odkladá plánované operácie, s výnimkou onkologických. Príčinou je situácia okolo nového koronavírusu. Pred zasadnutím ústredného krízového štábu to uviedla riaditeľka UNB Renáta Vandriaková.

10:50 Šéf OĽaNo Igor Matovič na brífingu pred zasadnutím krízového štábu kritizoval premiéra Petra Pellegriniho, že neexistuje plán v prípade, že sa počet nakazených bude radikálne zvyšovať. I. Matovič bude na najbližšom zasadnutí krízového štábu očakávať presný plán toho, aké opatrenia budú zavedené v prípade, že sa bude situácia zhoršovať. Pýtať sa tiež chce na stav nemocníc a pripravenosť sanitiek.

10:45 Uniqa predĺži cestovné poistenie ľuďom, ktorí uviaznu v karanténe. S rozširovaním koronavírusu a rôznych opatrení v boji proti nemu pribúdajú aj finančné inštitúcie, ktoré sa sa snažia pomôcť klientom.

10:20 Nešťastie v čínskom hoteli, postup nákazy v Európe, nové opatrenia na Slovensku. Situácia okolo šírenia nového typu koronavírusu je dynamická a každý deň sa vyvíja. Pozrite si, ako na ňu reagujú jednotlivé štáty.

9:55 V Českej republike momentálne evidujú 94 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Počas stredy stúpol počet o 31, čo je väčší nárast ako aktuálne za deň v Číne. S odvolaním sa na české ministerstvo zdravotníctva o tom informoval spravodajský server Novinky.cz.

9:30 Ako firmy bojujú proti koronavírusu. Home office, dezinfekcia či rušenie služobiek. Aj takto reagujú firmy na koronavírus. Herné štúdio Pixel Federation s vyše dvomi stovkami zamestnancov vyhlásilo ako preventívne opatrenie proti šíreniu koronavírusu „full home office“ režim. Všetkých zamestnancov teda poslalo pracovať z domu. Ide o jednu z mnohých firiem, ktoré prijali radikálne opatrenia, aby minimalizovali riziko negatívnych dopadov šírenia ochorenia.

9:13 Dopravný podnik Bratislava (DPB) obmedzil od štvrtka nástup a výstup prednými dverami autobusov a trolejbusov. Toto dodatočné preventívne opatrenie zaviedol pre spomalenie šírenia nového koronavírusu. Predné dvere autobusov a trolejbusov i priestor pri predných dverách sú výrazne označené. „Vyhradenie priestoru pri predných dverách bude taktiež viditeľne označené reflexnou páskou medzi držadlami a oznamom,“ priblížil vedúci odboru marketingu a komunikácie DPB Matej Michlík. Dodal, že pri uzatvorených kabínach električiek nebol tento krok potrebný.

ONLINE: Na hraniciach budú kontroly, zatvárajú sa letiská, bary aj niektoré obchody

DPB obmedzil v autobusoch výstup a nástup cez predné dvere Zdroj: TASR

8:59 Pre zníženie objemu výroby hliníka v žiarskom Slovalcu o 16 percent v roku 2020, o ktorom rozhodlo predstavenstvo spoločnosti koncom minulého roka, odstavili počas januára v elektrolýznej hale 37 z 226 pecí. Slovalco o tom informuje v aktuálnom vydaní Hutníka, novín firiem žiarskeho priemyselného parku. Akcionári sa dohodli, že počas roka 2020 bude mesačne výroba kovu znížená o 2400 ton, čo v ročnom vyjadrení predstavuje pokles o približne 16 percent objemu výroby plánovanej na rok 2020.

8:53 V Číne sa predalo vo februári 310-tisíc vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka znamená pokles o 79,1 percent. Dôvodom je epidémia nového koronavírusu, ktorý sa koncom minulého roka začal šíriť zo stredočínskeho mesta Wu-chan.

8:38 Talianska vláda ďalej sprísňuje opatrenia v snahe zabrzdiť epidémiu. Premiér Giuseppe Conte dnes oznámil, že v celej krajine sa uzavrú všetky obchody okrem potravinárskych a lekární. Dočasne sa zatvoria aj všetky bary, reštaurácie a kaderníctva, firmy majú nariadené zastaviť prevádzku všetkých oddelení, ktoré nie sú kľúčové pre výrobu. Oznámenie prišlo na konci dňa, keď Taliansko zaznamenalo rekordný nárast úmrtí v súvislosti s koronavírusom.

8:30 Európska centrálna banka (ECB) dnes bude rokovať o svojej menovej politike. Podľa analytikov by sa jej predstavitelia mohli dohodnúť na nových stimulačných opatreniach, aby kompenzovali negatívne hospodárske dopady nového koronavírusu. Jednou z možností je zníženie depozitnej úrokovej sadzby hlbšie do záporného pásma.

8:24 Známy americký herec Tom Hanks (63) a jeho manželka boli pozitívne testovaní na koronavírus, píše New York Times. Nakazil sa zrejme počas pobytu v Austrálii, kde sa chystá nakrúcať film o Elvisovi Presleym.

„Ahojte priatelia, Rita a ja sme v Austrálii. Cítili sme sa trochu unavení, akoby sme mali nádchu, a nejaké telesné bolesti... Aby sme postupovali správne, ako je teraz vo svete potrebné, nechali sme sa otestovať na koronavírus, a testy nám vyšli pozitívne,“ napísal T. Hanks v príspevku na Instagrame.

8:13 Ceny ropy klesli aj vo štvrtok, pričom cena Brentu skĺzla pod 34,50 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch zhoršilo vyhlásenie Svetovej zdravotníckej organizácie, že ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom možno považovať za pandémiu, a následné rozhodnutie americkej vlády zakázať na mesiac vstup Európanov do USA. Ceny ropy navyše tlačia nadol aj kroky Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov výrazne zvýšiť produkciu od budúceho mesiaca.

ONLINE: Na hraniciach budú kontroly, zatvárajú sa letiská, bary aj niektoré obchody

Burza pád Zdroj: TASR / AP

7:24 V prípade distribúcie respiračných rúšok má prvá vlna smerovať na kliniky infektológie, ďalej do nemocníc a ambulancií všeobecných lekárov tak, aby boli k dispozícii pre každého pacienta. Rúška by mali byť zároveň distribuované aj do zariadení pre seniorov, takisto pre príslušníkov polície a pomáhajúcich zložiek.

7:00 Na celom Slovensku začala platiť mimoriadna situácia. Vyhlásila ju vláda SR v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu. Zároveň už od utorka (10. 3.) platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Pre ľudí, ktorí sa vracajú z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu na Slovensko, platí pre ochorenie COVID-19 povinná domáca izolácia. Za porušenie karantény hrozia pokuty až do výšky 1650 eur.

6:24 Americký prezident Donald Trump v stredu večer miestneho času oznámil, že USA zakážu od piatka na 30 dní na svoje územie vstup osobám prichádzajúcim z Európy, s výnimkou Británie. K takémuto opatreniu sa rozhodli USA pristúpiť v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2.

„Aby sme sa vyvarovali príchodu nových prípadov (nákazy)... pozastavíme na nasledovných 30 dní všetky cesty z Európy do Spojených štátov. Tieto opatrenia začnú platiť v piatok o polnoci,“ povedal D. Trump podľa agentúry AFP v prejave k svojim spoluobčanom.