Vyšetrovatelia Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) zadržali v pondelok popoludní svojho dočasne povereného šéfa Petra Scholtza.

Generálna prokuratúra (GP) SR, ako i Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave sa vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony k veci nechceli vyjadriť. Scholtza mali zadržať na pokyn prokurátora KP v Bratislave Juraja Chyla, ktorý dozoruje aj obvinenie odchádzajúceho policajného prezidenta Petra Kovaříka.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) poveril zastupovaním ÚIS Scholtza 11. júna. Nahradil riaditeľa inšpekcie Adriána Szaba, ktorého po vznesení obvinenia v korupčnej kauze pozbavili výkonu štátnej služby.

Scholtz 22. júla odvolal vedúcu špecializovaného tímu ÚIS Dianu Santusovú. Súviselo to s akciou pod jej vedením, keď  sa príslušníci ÚIS pokúsili zatknúť trojicu takzvaných „kajúcnikov“ Petra Petrova, Mateja Zemana a Csabu Dömötöra. Po tom, čo vtedajší šéf polície Kovařík akciu pozastavil, sa prvým dvom podarilo uniknúť. Santusovej vyčítal porušenie predpisov.

K pondelkovému zatknutou Scholtza sa vyjadril minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), ktorý nesúhlasí s postupom pracovníkov Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) a Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave v tejto veci. 

Minister deklaroval, že hoci nemá trestnoprávne kompetencie na zvrátenie tohto postupu, využije svoje zákonné oprávnenia, aby „ani takéto nekalé praktiky neodradili slušných policajtov a vyšetrovateľov pokračovať v odhaľovaní korupcie a iných zločinov“.

V pondelok zadržal vyšetrovateľ ÚIS aj štyroch príslušníkov NAKA. Voči Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi z trestnej veci tzv. ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov vzniesol aj obvinenie. Rovnako tak mali urobiť tak na pokyn prokurátora KP v Bratislave J. Chyla.

NAKA
Neprehliadnite

Policajná inšpekcia mala zadržať niekoľko vyšetrovateľov NAKA z kauzy Očistec