Variant koronavírusu omikron je čoraz ťažšie rozpoznať od bežného prechladnutia. Najčastejšími príznakmi hlásenými medzi pacientmi vo Veľkej Británii, kde sa omikron rapídne šíri, boli nádcha, bolesti hlavy, únava, kýchanie a bolesti hrdla.

Polovica z tých, ktorí mali symptómy podobné nachladnutiu, bola pozitívne testovaná na covid. Podľa štúdie Zoe Covid však len asi polovica infikovaných Britov mala aj doterajšie najčastejšie tri príznaky – horúčku, kašeľ a tiež stratu čuchu alebo chuti.

Vedci zaoberajúci sa analýzou získaných dát konštatovali, že existujú „predbežné dôkazy“ o zmene symptómov sprevádzajúcich infekciu typu omikron, keďže strata chuti alebo čuchu „bola hlásená menej často“.

Profesor bol šokovaný

Profesor z King’s College London Tim Spector, vedúci štúdie Zoe Covid, podľa theguardian.com uviedol, že symptómy spojené s omikronom sa mnohým infikovaným budú zdať skôr ako bežné prechladnutie. Povedal, že bol šokovaný tým, čo nazval „dezinformáciami“ v najnovšom usmernení britskej vlády o symptómoch covidu. „Údaje Zoe jasne ukazujú, že najdôležitejšími príznakmi už nie sú nepretržitý kašeľ, vysoká teplota alebo strata chuti alebo čuchu. Väčšina ľudí bude omikron pociťovať ako bežné prechladnutie, počnúc bolesťou hrdla, nádchou a bolesťou hlavy.“

Väčšina ľudí bude omikron pociťovať ako bežné prechladnutie, počnúc bolesťou hrdla, nádchou a bolesťou hlavy.
Tim Spector

Je presvedčený, že treba zmeniť vládne odporúčania, aby sa zachránili životy, keďže „polovica ľudí s príznakmi podobnými prechladnutiu má teraz covid“.

Štúdia Zoe Covid je nezisková iniciatíva, ktorá bola spustená koncom marca 2020 na podporu výskumu týkajúceho sa priebehu ochorenia covid-19. S viac ako štyrmi miliónmi prispievateľov na celom svete je momentálne najväčšou prebiehajúcou štúdiou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa