150 expertov, medzi ktorými je napríklad bývalý vedecký poradca Bieleho domu či viacero univerzitných profesorov, poslalo WHO otvorený list. V ňom žiadajú, aby organizácia v „mene verejného zdravia“ posunula alebo premiestnila najväčší športový sviatok roka.

List je k dispozícii na internetovej stránke rioolympicslater.org a záujemcovia sa tam môžu pod výzvu podpísať.

V liste sa opierajú o najnovšie vedecké dôkazy, že vírus spôsobuje závažné vrodené chyby, najmä, že deti sa rodia s abnormálne malými hlavami. U dospelých zase spôsobuje neurologické problémy a v niektorých prípadoch dokonca smrť či doživotnú paralýzu. Autori výzvy zdôraznili aj to, že napriek veľkej snahe Brazílie vyhubiť komáre, ktoré rozširujú vírus, prípady nakazených skôr stúpajú, ako klesajú. 

Pred nebezpečenstvom varovali zdravotníci už predtým. Tvrdia, že státisíce ľudí, ktorí navštívia podujatie (5. až 21. augusta), zapríčinia rýchlejšie celosvetové rozšírenie vírusu a narodenia ďalších detí s vrodenými chybami. WHO vo februári označila epidémiu zika za globálne riziko a vo svojom poslednom hodnotení uviedla, že nevidí celkový pokles prípadov.

Precedens FIFA a SARS

“Oheň už horí, ale to nie je dôvod nerobiť nič s olympijskými hrami. Teraz nie je čas, aby sme prilievali viac oleja do ohňa,“ povedal pre agentúru AP Amir Attaran, profesor University of Ottawa a jeden z autorov listu. 

Predstavitelia WHO už dávnejšie odporučili tehotným ženám, aby necestovali do Ria a ostatným návštevníkom, aby sa vyhýbali chudobným a preplneným častiam mesta. Generálna riaditeľka organizácie Margaret Chanová síce povedala, že zo ziky má stále väčšie a väčšie obavy, no nechcela odporučiť presunutie alebo posunutie hier. Ona sama by podujatie mala navštíviť. 

Pod signatármi listu sú experti z viac ako dvadsiatich krajín sveta z oblasti verejného zdravia, bioetiky a pediatrie. V liste upriamili pozornosť aj na konflikt záujmov, keďže WHO už desiatky rokov spolupracuje s Medzinárodným olympijským výborom (MOV).

„WHO nemôže vierohodne posúdiť ohrozenie verejného zdravia vírusom zika počas olympiády, keď odsunie neutralitu stranou,“ píše sa v liste. Predstavitelia WHO na list zatiaľ oficiálne nereagovali, MOV poslal agentúre AP správu, v ktorej hovorí, že „bude vždy konzultovať s WHO v otázkach zdravia“. 

Doteraz žiadne olympijské hry nepresunuli kvôli zdravotným obavám, v roku 2003 však Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) premiestnila krátko pred štartom MS žien z Číny do USA. Dôvodom boli obavy z respiračného vírusu SARS.

Aktualizované 28. mája 2016 o 14:15

WHO však v sobotu oznámila, že pre odklad či zrušenie letných olympijských hier kvôli vírusu zika nie je dôvod. Ako organizácia ďalej dodala, na základe súčasného zhodnotenia by zrušenie či premiestnenie šírenie vírusu významne neovplyvnilo.