Spojené štáty obvinili ruského oligarchu Konstantina Malofejeva z pokusu o obídenie naňho uvalených sankcií. V stredu o tom informoval americký minister spravodlivosti Merrick Garland, ktorého cituje agentúra AFP.

,,Po tom, ako naňho Spojené štáty uvalili sankcie, sa ich Malofejev pokúsil obísť s pomocou komplicov, ktorí mali tajne nadobudnúť a ovládať médiá po celej Európe,“ povedal Garland novinárom.

Washington považuje Malofejeva za jeden zo zdrojov financií pre Rusov podporujúcich separatizmus na okupovanom polostrove Krym, uvádza AFP. Podnikateľ tiež údajne finančné podporuje samozvanú Doneckú ľudovú republiku (DĽR) na východe Ukrajiny. Hodnota jeho súkromného majetku sa odhaduje na dve miliardy dolárov.

Ide o prvú žalobu voči ruskému oligarchovi, odkedy Rusko vo februári zaútočilo na Ukrajinu, upozornila námestníčka amerického ministerstva spravodlivosti Lisa Monacová.

Spojené štáty v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu zavádzajú sankcie voči viac ako 400 jednotlivcom a spoločnostiam vrátane ruských oligarchov, politikov a spoločností z oblasti obranného priemyslu.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Oligarcha Timčenko odstúpil z predstavenstva plynárenskej firmy Novatek