Vyslať jasný signál v slovenskom i európskom kontexte o nevyhnutnosti rešpektovať práva menšín má za cieľ návrh uznesenia, ktorý na septembrovú schôdzu Národnej rady SR predložia poslanci OĽANO. 

Uznesenie dôrazne odsudzuje akúkoľvek diskrimináciu menšín a komunít a vyzýva zodpovedné orgány a inštitúcie SR, aby monitorovali prejavy nenávisti vo verejnom priestore vrátane prejavov volených zástupcov voči právam menšín.

Kristián Čekovský
Neprehliadnite

Podporí slovenský parlament uznesením LGBTI komunitu? Navrhujú to poslanci OĽANO

Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský upozornil, že jedným zo znakov demokracie je proaktívna ochrana menšín zo strany majority. „Je preto čas vyslať takýto pozitívny signál voči minoritám,“ uviedol v súvislosti s predkladaným uznesením. Poslankyňa a primátorka Skalice Anna Mierna poukázala na dôležitosť vyjadrenia podpory zo strany zákonodarcov aj preto, lebo i na pôde parlamentu sa objavujú návrhy, ktoré sa snažia obmedziť práva menšín.

Jej kolega Andrej Stančík vníma uznesenie tiež ako vyjadrenie postoja v európskom kontexte a reakciu na to, čo sa deje v okolitých krajinách, spomenul pritom vytváranie zón bez LGBTI v poľských samosprávach či kontroverzný maďarský zákon, ktorý na školách obmedzuje možnosť informovať žiakov o homosexualite či transrodových otázkach. Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa verí, že uznesenie nájde bez problémov podporu u väčšiny poslancov NRSR. Čekovský informoval, že uznesenie už prerokovali na koaličnej rade.