Viacerí poslanci parlamentu za OĽaNO nepodporili Správu o činnosti verejného ochrancu práv (VOP) za rok 2019, pretože sa v nej Mária Patakyová venovala len okrajovo téme prieťahov v súdnych konaniach, mali tiež problém s jej prístupom k ochrane práva na život. Klub Sme rodina mal výhrady voči časti správy týkajúcej sa LGBTI oblasti. Klub SaS a Za ľudí správu podporil, poslanci týchto strán oceňujú činnosť verejnej ochrankyne práv a kritizujú tiež nepriateľský postoj niektorých poslancov voči nej.

Mnohí poslanci za OĽaNO považovali správu za nedostatočnú. „Verejná ochrankyňa práv sama konštatovala, že prieťahy v súdnych konaniach sú dlhodobo najčastejším porušením základných ľudských práv. Napriek tomu sa tejto téme venovala okrajovo. Zo 100-stranového dokumentu im venovala len 1,5 strany,” uviedla pre TASR hovorkyňa OĽaNO Dáša Macariková s tým, že dokument neobsahoval návrhy riešení súdnych prieťahov.

Časť klubu OĽaNO podľa hovorkyne kritizovala to, že Patakyová nevenovala v správe dostatočnú pozornosť ochrane základných ľudských práv vrátane práva na život. „Naopak, neprimeraný priestor venovala druhej generácii ľudských práv alebo iným problémom, ktoré s ochranou základných ľudských práv priamo nesúvisia,” dodala.

Podľa Dostála ide o nepriateľské gesto

Podpredsedníčka ľudskoprávneho výboru Vladimíra Marcinková (Za ľudí) považuje za znepokojujúce, že parlament nevzal správu na vedomie, takisto bola podľa nej znepokojujúca diskusia v pléne. Poslankyňa považuje inštitúciu za kľúčovú pre fungovanie a ochranu práv najzraniteľnejších skupín na Slovensku.

Člen ľudskoprávneho výboru Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že je legitímne, ak majú poslanci vládnej koalície rozličné názory na hodnotové otázky. „Nepovažujem však za správne, ak to má za následok takéto nepriateľské gesto voči inštitúcii, ktorá chráni základné práva a slobody,” reagoval pre TASR. Dostál je presvedčený, že ombudsmanka si svoju prácu robí dobre a zaslúži si podporu.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský pre TASR povedal, že poslanci hnutia mali voči správe výhrady, a to najmä v oblasti LGBTI. „Pani Patakyová pre nás nie je človek, ktorý by bojoval za ľudské práva, ale máme pocit, že odkedy je vo funkcii, najviac ju zaujímajú práva v oblasti LGBTI problematiky,” skonštatoval.

Poslanci vo štvrtok nevzali na vedomie Správu o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2019. Proti prijatiu bolo 50 zákonodarcov, správu podporilo 34 poslancov a hlasovania sa zdržalo 46 poslancov. Správu okrem opozičných poslancov nepodporil celý klub hnutia Sme rodina a viacerí poslanci OĽaNO. Z 53-členného klubu OĽaNO hlasovalo za odobrenie správy 11 poslancov.