V roku 2021 došlo v členských krajinách Európskej únie k zneužitiu viac ako pol miliardy eur získaných z eurofondov. Informoval o tom Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) v stredu vo svojej výročnej správe, z ktorej cituje agentúra DPA.

Množstvo zneužitých prostriedkov stúpol

Zneužitých alebo spreneverených bolo podľa OLAF-u takto celkovo 527 miliónov eur, čo je o takmer 234 miliónov eur viac než v predošlom roku.

DPA pripomína, že úlohou OLAF-u je odhaľovať podvody súvisiace s eurofondami a tiež snažiť sa predchádzať tomu, aby k nim vôbec dochádzalo. Vlani začal tento úrad sídliaci v Bruseli vyšetrovať 234 nových prípadov súvisiacich s podozreniami z takýchto podvodov. V celkovo 212 prípadoch zároveň vyšetrovanie úspešne ukončil.

Podvody s vakcínami aj lietadlami

Vyšetrovanie odhalilo, že podvodníci sa vlani zameriavali na fond hospodárskej obnovy EÚ určený krajinám na zotavenie sa z pandémie koronavírusu. V tomto smere došlo napríklad k podvodom týkajúcim sa softvérových projektov, ale napríklad aj lietadiel šetrnejších k životnému prostrediu, približuje DPA.

OLAF tiež odhalil falošné ponuky predaja proticovidových vakcín v celkovej hodnote 16 miliárd eur (za dovedna 1,2 miliardy dávok očkovacej látky), ktoré dostali členské štáty EÚ od údajných sprostredkovateľov. Cieľom týchto ľudí bolo presvedčiť úrady danej krajiny, aby pred dohodnutou kúpou zaplatili veľkú zálohu, pričom podvodníci následne plánovali s peniazmi utiecť.

OLAF zároveň vlani pomohol zabrániť tomu, aby sa na trh EÚ dostalo 437 miliónov nelegálnych cigariet, a členským krajinám Únie pomohol skonfiškovať celkovo 372 ton surového tabaku.

Ďalšie dôležité správy

KK39 Štrasburg - Vlajky Európskej únie vejú pred budovou Európkeho parlamentu v Štrasburgu 19. januára 2022. FOTO TASR/AP
European flags are pictured outside the European Parliament Wednesday, Jan. 19, 2022 in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

Inflácia odkrojila z eurofondov 200 miliónov eur pre ich pomalé čerpanie