Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zlepšila výhľad rastu globálnej ekonomiky na tento rok a očakáva, že HDP sa zvýši o tri percentá. V predchádzajúcej prognóze, ktorá je z júna, OECD rast odhadovala na 2,7 percenta.

Výhľad na budúci rok však OECD zhoršila, uvádza sa v jej správe.

Americkej ekonomike sa bude dariť

Organizácia svoj krok zdôvodnila lepším stavom americkej ekonomiky, ktorá vykazuje priaznivejší vývoj, ako sa očakávalo. Výraznejšou brzdou pre svetové hospodárstvo však na budúci rok bude oslabujúca čínska ekonomika. Preto OECD na budúci rok počíta s rastom o 2,7 percenta namiesto 2,9 percenta, ako sa domnievala v júni.

OECD teraz očakáva, že americká ekonomika tento rok vykáže rast o 2,2 namiesto 1,6 percenta, ako predpovedala v júni. Hospodársky rast v USA sa ukázal byť napriek sérii zvyšovania úrokových sadzieb odolnejší, ako väčšina ekonómov očakávala.

V budúcom roku však rast pravdepodobne spomalí na 1,3 percenta, aj keď aj to by bolo lepšie ako jedno percento rastu, ktoré OECD očakávala v júni. Zlepšený výhľad pre USA na tento rok pomohol vyrovnať horší výhľad pre Čínu a pre eurozónu, ktorú ťahá dole Nemecko – jediná veľká ekonomika, pri ktorej sa očakáva, že bude tento rok v recesii.

Čínska ekonomika spomalí, rovnako aj rast eurozóny

Organizácia predpovedá, že čínska ekonomika spomalí z 5,1 percenta, čo je očakávaná hodnota na tento rok, na 4,6 percenta v budúcom roku. Dynamika, ktorú uvoľnili obmedzenia proticovidných opatrení, totiž odznieva a trh s nehnuteľnosťami sa potýka s problémami. V júni OECD Číne predpovedala rast o 5,4 percenta na tento rok a 5,1 percenta na rok budúci.

OECD znížila výhľad tohtoročného rastu eurozóny z júnového odhadu 0,9 percenta na 0,6 percenta. Predpovedá však, že na budúci rok sa tempo rastu zrýchli na 1,1 percenta, keďže Nemecko opäť porastie. Avšak ešte v júni organizácia odhadovala, že hospodársky rast v krajinách platiacich eurom bude na budúci rok predstavovať 1,5 percenta.

Hoci výhľad rastu na budúci rok bude vo väčšine hlavných svetových ekonomík slabý, OECD uviedla, že centrálne banky by mali držať úrokové sadzby vysoko. A to tak dlho, kým nebudú jasné známky toho, že inflačné tlaky odznievajú.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Rastúce úrokové sadzby zrušili sny o bývaní v celej Európe. Mnohí sa vracajú do podnájmu