Aktualizované o stanovisko Andreja Danka a Petra Pellegriniho o 12:15:

Predsedu vlády chce o kreslo pripraviť opozícia. Dôvodom je, že nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer-SD) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, čo sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom K., obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Vláda s odvolaním nesúhlasí, M. Jankovská medzičasom vo funkcii skončila.

Opozičné strany OĽaNO, SaS, Sme rodina a niekoľkí nezaradení poslanci tvrdia, že keď premiér nenavrhol odvolať M. Jankovskú, prestal obhajovať záujmy občanov SR a uprednostnil záujmy organizovaného zločinu a oligarchov. Problém navyše podľa opozície bagatelizoval.

„Týmto konaním sa predseda vlády P. Pellegrini spreneveril svojmu poslaniu, svojmu verejnému prísľubu, voličom, ako i ostatným občanom SR, ktorých záujem by mal chrániť,“ uvádza opozícia v návrhu.

Vláda s odvolaním premiéra nesúhlasí, nevidí naň žiadne relevantné dôvody. Návrh opozície vníma ako neopodstatnený a účelový. Poukazuje, že prichádza niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami a zakladá sa na nelegálne získaných a zverejnených informáciách z policajných spisov. Za návrhom vidí snahu niektorých poslancov prekryť svoje zlyhania z minulosti, keď sa stretávali s Marianom K.

Kabinet pripomína, že po zverejnení údajnej komunikácie premiér opakovane ubezpečil policajtov, prokurátorov i sudcov, že majú plnú podporu kabinetu a jeho predsedu. P. Pellegrini zároveň hovoril, že pokiaľ sa potvrdia podozrenia týkajúce sa M. Jankovskej, požiada ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o jej odvolanie.

M. Jankovská, ktorá komunikáciu a stretnutie s Marianom K. odmieta, medzičasom vo funkcii skončila. Odišla podľa vlastných slov pre tlak na jej rodinu. Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala pred niekoľkými dňami u M. Jankovskej zaisťovacie úkony, štátna tajomníčka jej odovzdala mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala M. Jankovská údajne intenzívne komunikovať s Marianom K.

Danko vyzval opozíciu na účasť na pondelkovej schôdzi

Predseda NR SR A. Danko vyzýva opozičných poslancov, ktorí iniciovali mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery premiérovi P. Pellegrinimu, aby sa na tejto schôdzi v pondelok zúčastnili. Koalícia je pripravená doplniť hlasy, aby sa schôdza konala.

„Opozícia má svoje práva v zmysle rokovacieho poriadku. Právo je iniciovať schôdzu, ale je tiež jej povinnosťou prísť na schôdzu,“ povedal A. Danko, ktorý kritizoval niektorých neprítomných opozičných poslancov. Spomenul napríklad šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára. Dodal, že povinnosťou koalície nie je dopĺňať hlasy za „lajdákov“ z opozície. A. Danko zároveň vyzval opozíciu na korektnú komunikáciu.

P. Pellegrini: Schôdze k odvolávaniu sa nebojím

„Ani ja, ani ministri sa nebojíme tohto návrhu a výkrikov opozičných poslancov, ktorí sa pod túto schôdzu podpísali. Myslím si, že si máme čo povedať, a teším sa, čo všetko si budeme môcť porozprávať aj o týchto poslancoch a poslankyniach a ktorí sa z toho zrejme nebudú tešiť,“ vyhlásil P. Pellegrini.

Očakával by, že opozícia bude k návrhom na odvolanie premiéra či členov vlády pristupovať s väčšou vážnosťou. Dodal, že on si parlament ctí a vždy bude ctiť, preto príde na schôdzu aj v pondelok o 13.00 hod.

„Budeme pripravení diskutovať o tom, o čom je schôdza, a tiež pripomínať kolegom, ktorí sa pod schôdzu podpísali, čo všetko majú za ušami a či si naozaj myslia, že majú morálne právo hovoriť o niečom, o čom hovoriť chcú,“ doplnil šéf vládneho kabinetu.