TREND informoval, že kým na Klinike plastickej, estetickej a rekonštrukčnej chirurgie UNLP operujú zahraničných klientov agentúry New Look Holiday, slovenských pacientov odosielajú do iných nemocníc. Konkrétne ide o prípady replantácií, pri ktorých je nutné prišiť späť orgán, ktorý si pacient pri úraze odsekne.

Stalo sa tak napríklad začiatkom januára, keď do košickej nemocnice priviezli malého chlapca s poranenými prstami. Keďže ho nemal kto ošetriť, bol vrtuľníkom odoslaný do detskej nemocnice v Banskej Bystrici.

Replantácie v Košiciach nerobia od minulého roka. Vedenie to vysvetlilo nedostatkom personálu. Z plastickej chirurgie odišiel jeden lekár a dvaja z traumatológie odmietli vykonávať služby. Keďže majú nad 50 rokov, podľa zákona ich k nim vedenie nemocnice nemôže nútiť.

„Žiadny pacient, či akútny alebo chronický, ktorého sme dokázali na klinike ošetriť, nebol odoslaný do iného zdravotníckeho zariadenia a platiaci klienti, či už zo Slovenska, alebo zo zahraničia, nikdy neboli uprednostňovaní na úkor neplatiacich pacientov,“ reagoval odvolaný primár R. Sabovčík v stanovisku, ktoré novinárom zaslala hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.

Milan Maďar, riaditeľ UNLP Košice, o kauze plastických operácií:

Na margo operácií, o ktorých riaditeľ nemocnice Milan Maďar tvrdí, že nič nevie, povedal, že o každej operácii v celej nemocnici, nielen na klinike plastickej chirurgie, je nemocnica informovaná prostredníctvom nemocničného informačného systému. Operácie sa teda podľa neho nedejú poza chrbát nemocnice.

Odvolaný primár košickej plastiky spochybňuje TREND. Cenníky však hovoria jasne

Portál agentúry New Look Holiday po odhalení košickej kauzy a predtým Zdroj: New Look Holiday

Odvolaný primár tvrdí, že na klinike nerobia pochybný biznis s platiacimi operáciami, ale riadne estetické výkony. „Všetky vybrané peniaze za operácie sú odovzdávané do pokladne nemocnice. Reportérka Trendu si nezistila ani ľahko overiteľné fakty, ako je napríklad cena liposukcie v UNLP, ktorá nie je 900 eur, ako je uvedené, takže aj vierohodnosť článku je dosť pochybná,“ dodal na záver. Aká je realita?

Podľa cenníka plastickej kliniky UNLP stojí liposukcia od 700 do 1 100 eur. Priemerne ide teda o 900 eur, ako uvádzal TREND. V e-maili, ktorý redaktorka týždenníka dostala, keď predstierala záujem o operáciu, vyčíslili v New Look Holiday kompletnú liposukciu brucha na 2 450 eur. Liposukcia brucha aj stehien mala stáť dokopy 2 890 eur a operácia prsníkov, na ktorú uplatnili 15 percentnú zľavu, 2 031 eur.

Rozdielne ceny, ktoré sa snaží odvolaný primár spochybniť, sú aj pri iných výkonoch. Dajú sa dokázať napriek tomu, že New Look Holiday si svoj cenník z webovej stránky po prevalení kauzy stiahla. TREND má však jej prinstscreen. Vie teda dokázať, že kým napríklad košická nemocnica si za kompletnú operáciu nosa pýta 900 eur, súkromná agentúra si účtuje 2 350 eur. Operácia odstávajúcich uší v UNLP vyjde na 400 eur, cez agentúru na 980 eur.