Odvolaním v prípade disciplinárneho stíhania bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku sa bude zaoberať 1. odvolacia disciplinárna komisia v máji. ,,Termín disciplinárneho konania s Dobroslavom T. bol stanovený na 14. mája na Krajskej prokuratúre (KP) v Žiline," uviedol pre TASR prokurátor a hovorca KP v Žiline Martin Kokles.

Predsedom odvolacej komisie, podľa aktuálnych rozpisov uvedených na stránke Generálnej prokuratúry (GP) SR, je Jozef Kovačík z Krajskej prokuratúry v Žiline a tvoria ju prokurátori z Banskej Bystrice, Nového Mesta nad Váhom a GP SR.

Trnku 19. októbra 2020 prvostupňová komisia oslobodila spod disciplinárneho obvinenia v prípade vyjadrení pre televíziu Markíza v súvislosti s nahrávkou rozhovoru s Marianom Kočnerom, týkajúcej sa vydierania spolumajiteľa Penty. V časti rozhovoru o prepustení Jozefa Majského z väzby ho uznala za vinného, za čo mu znížila plat o 15 percent na tri mesiace. Navrhovateľ - námestník GP SR Jozef Szabó podal hneď po vyhlásení rozhodnutia odvolanie.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka
Neprehliadnite

Prípadom Dobroslava Trnku po návrhu vyšetrovateľa sa už zaoberá prokurátor ÚŠP

Szabó trvá na udelení najvyššieho trestu, a to zbavení Trnku funkcie prokurátora. Podľa neho došlo k závažnému porušeniu disciplíny, prokurátorskej etiky, a teda za to treba znášať aj následky.

Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár v októbri 2019 Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie. Trnka je obvinený aj zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.